Loading Sündmused

« Kõik Sündmused

  • Sündmus on toimunud.

Näitus “GENIUS LOCI II. Legend. Легенда. 1781.2021.”

4. august, 2021, 12:00 - 22. august, 2021, 17:00

3€

REIGI PASTORAAT
Koht, mis on tühi, vaene ja mahajäetud.
Siit on maha rebitud, ära lammutatud ja minema viidud kõik, mis väärtuslik ja ometi tekib igal hoones viibijal tunne, et midagi on veel alles – midagi, mis annab endast märku, kui kuulata. Laenates Madis Kõivu’lt, ei saa see olla muu, kui “kohavaimud” – Genius Loci.
“Genius Loci II. Legend. Легенда.1781.2021.”

Keisrinna Katariina II, vürst Potjomkin, intriigid ja vandenõud. Imperaatorliku Venemaa pealinn ja Hiiumaa, Reigi kihelkond ning 1 000 hiiurootslast selle kõige keskpunktis.
240 aastat tagasi, 1781 aastal, saab teoks Katariina II ja vürst Potjomkini suurejooneline „ümberasujate plaan”. Üle tuhande Reigi rootslase saadetakse Hiiumaalt välja nn. Uus-Venemaale. Vaid paarsada rootslast jääb kohale, Reigi kirikumõisa teenima.
Mis neist saab, ongi lugu mida me püüame jutustada. Reigi kihelkond muutub teistsuguseks, sarnasemaks sellele, millisena seda täna tunneme. Kadunud rootslaste legend elab aga edasi.

Tekstiilikunst on selle aasta näitusel kui metafüüsiline peegeldus omaaegsest kuulsast hiiurootslaste kangakudumiskunstist, kuid kaasaegses lõimes.

Tänaste Eesti tekstiilikunstnike ja disainerite mitmekesine, meisterlik loodu punub oma niidid Legendi osaks, aidates jutustada ning lisades omi lõngu ja legende.

Näitusel osalevad Eesti tekstiilikunstnikud, kunstnikud ja disainerid:
Anu Raud, Lylian Meister, Erika Pedak, Tambet Pedak, Krista Leesi, Marilyn Piirsalu, Kadi Pajupuu (tehnika autor), Ülle Raadik, Ülle Saatmäe, Tiiu Valdma, Aet Ollisaar, Katrin Pere, Ilme Rätsep, Liis Kalda, Valev Sein.

Sel suvel tahame lülitada näituse juurde ka lugemisõhtud „Näitleja loeb”. Lugemine toimub viiel erineval suveõhtul (ühel õhtul nädalas) viie erineva näitleja poolt. Loetakse Herman Sergo „Näkimadalaid” – ikka seda sama lugu, vastasseisude ja väljasaatmise Legendi.

Mitmel õhtul näituse jooksul saavad toimuma kuraatorite tuurid.
Kalli Sein räägib välja pandud tekstiilikunstist ja Maret Kukkur lisab sellele ajaloofooni.
Neid teeme siis, kui hämaramaks läheb ja vaimud majas liikuma hakkavad. Kuraatorituuride ajal pääseb ka keldrisse, mis muidu külastajatele suletud on.

Näituse kujundus, kontseptsioon ja ajaloo-osa: Maret Kukkur
Kunstiosa kuraator: Kalli Sein
Plakat: Edward Johansson (trükistuudio Ahvaland, Ahvenamaa)
Näitust toetab Kultuurkapital

Näitus on avatud 02.07-22.08.2021 T-P kell 12-17, esmaspäeviti suletud.
Näituse pilet maksab 3 eur, väärikad ja 14-19 aastased noored saavad sisse 2-eurose piletiga. Noorematel koos vanematega ligipääs tasuta.

Detailid

Algus:
4. august, 2021, 12:00
Lõpp:
22. august, 2021, 17:00
Hind:
3€
Kategooria:
Veebileht:
https://www.facebook.com/events/355282972880470/

Asukoht

Reigi Pastoraat

NB! Lehe haldaja ei vastuta sündmuste informatsiooni õigsuse eest.