Kultuur ja sport

Eesti väikseima maakonnana kihab Hiiumaa kultuurielust. Saarel on muuseume ja galeriisid, kino ja teatrietendusi, kultuurikeskusi ja seltse, mis ka kõige kaugemate külade elanikud regulaarselt kokku teatrit, tantsu ning muusikat tegema toovad. Nii võib juhtuda, et kui suvisel festivalihooajal näiteks Sõru Jazzilt, Eelarvamusfestivalilt või pärimusmuusikafestivalilt Hiiu Folk otse koju ei raatsi sõita, võid kõige ootamatumates kohtades leida end äkki kohaliku külateatri komejandilt, rahvatantsuetenduselt või hoopis kunstiresidentuurist.

Hiiumaa on armastatud paik ka paljude loomeinimeste seas. Hiiumaa kadakases maastikus, kõrgetes männimetsades ja rahustavas merekohinas lihtsalt on midagi maagilist, mis on alati siia kunstnikke, kirjanikke ning heliloojaid meelitanud. Hiiumaa annab ruumi ja aega inspireeruda ja luua.
Ja muidugi mõista vürtsitab kõike eelmainitut alati südikas hiiu huumor.

Rännates kultuurielu radadelt spordimaastikule, võib sealtki igaüks leida endale sobiva võimaluse spordiga tegelemiseks. Hiiumaal on võimalik arendada end erinevatel spordialadel, alates jalgpallist ja saalihokist, lõpetades orienteerumise ja ratsutamisega. Loomulikult ei saa saarerahvas üle ega ümber ka ujumisest ja purjetamisest.

Saare populaarsemad kultuurisündmused on Hiiumaa kohvikutepäevad, Hiiu Folk, Sõru Jazz, Sõru Saund (endine Kalana Saund), Lastefestival, Hiiumaa Toidu ja Kunsti nädal, suvine ning talvine käsitöö- ja omatoodangu laat ning Hiiumaa (eel)arvamusfestival. Sadamateski toimub palju nagu näiteks kevadine Tuulekala festival, suvine Lestafest ja talvine Jääkala festival. Spordisõpradele toimuvad saarel ratta-, jooksu- ja suusavõistlused, korvpalli- ja võrkpalliturniirid ning palju muud.