24.09.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Neli kuud inimtühjal saarel

Külm, tuuline ja inimtühi – just nii kirjeldas Eesti konsul Pekingis Juanita Christine Chuale Hiiu saart, kui too Eesti viisat taotlemas käis. Filipiinidelt saabunud ning neli kuud Hiiumaal elanud ja töötanud Juanita jõudis saarele läbi rahvusvahelise töökuulutuste portaali. Nimelt otsis Hiiumaa oma itaallane Michele Parucci portaali vahendusel abilist, kes aitaks teda kolm päeva nädalas koduses majapidamises ja lastega ning kolm päeva restoranis Mamma Mia, mida ta Kärdlas peab. Chua kohalejõudmine Filipiinidelt linnulennul ligi 9000 kilomeetri kaugusel asuvale saarele ei möödunud sekeldusteta.

 

Ühistu uus firmagraafika noppis disainiauhindu

Hiiumaa Köök ja Pagar bränd võitis Eesti suurimal disainiauhindade konkursil kulla ja pronksi. Hiiumaa tarbijate ühistu juhataja Kaja Antons rääkis, et esitasid Alina Lutheri autoritööna valminud tootemärgi disainikonkursile viimasel päeval. “Pelgasime pisut nii suurte nimedega rinda pista,” selgitas ta. Ka võttis ühistus sügislaada ettevalmistamine võimaluse mandrile Noblessneri Valukotta auhinnagalale sõita. “Õhtul Alinalt uudist kulla ja pronksi võitmisest kuuldes tõusid rõõmupisarad silmi,” kirjeldas ta oma emotsioone võidusõnumit kuuldes.

 

Liis Remmelg: Esita tubli ettevõte tunnustamiseks

Paar aastakümmet on koostatud Hiiumaa majandusülevaadet ning korraldatud arenguseminari, kus antakse üle tänumeened eelmise aasta parimatele ettevõtjatele. Protsessi veab Hiiumaa Arenduskeskus ning sellest aastast oodatakse ka avalikkust tegema ettepanekuid, keda tunnustada eelmise aasta mullused parimate ettevõtjatena. “Kuna moodsa aja ettevõtlusel ei ole tänapäeval kindlat asukohta ja tegutsemise piire, siis läbi avalikkuse kaasamise saame tunnustamisele esitada lisaks kandidaate, kelle tegevus ametliku tegevuskoha kaudu meile statistilistest andmebaasidest tehtavate päringute alusel nähtav ei ole, aga kelle tegevuse panus on Hiiumaa jaoks oluline,” selgitas arenduskeskuse juhataja Liis Remmelg. Aega ettepanekute tegemiseks on 30. septembrini.

 

Meistrite kodalukud näitusel ERMi

Sel nädalal ERMis avataval näitusel “LuKKsus” on aukohal Hiiumaalt pärit kodalukk, tundmatute meistrite tehtud haruldusi leidub veel saarelgi. Juuli lõpus käis näituse autor Heidi Solo Hiiumaal filmimas siiani kasutusel olevaid puulukkusid. Ilmselt üks põnevaimaid leide oli Pühalepa valla Haeste talu aida kolm kodalukku. Peremees Jaanus Pihlamets esitles puust valmistatud enam kui sajandivanuseid lukkusid, millest igaühel oma ülesanne – valvata varaste eest riideid, vilja või muud kraami – vastavalt sellele, millise aida ust see just kaitses. Pihlamets rääkis, et vargad olevat siiski leidnud viisi, kuidas meistri tehtud lukkudest mööda pääseda – viljaaida tagaseina, otse viljasalve puuriti auk, millest siis viljal välja voolata lasti. Seda, kas tegu on rahvajutu või tõsilooga, ta öelda ei osanud. Salapärane auk viljaaida seinas on igal juhul alles.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised