08.09.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Vallavanem: Valmistume majanduslanguseks

Augustis kogunes peale puhkust uuesti volikogu ja valla teise sünnipäevani on jäänud vähem kui kaks kuud. Valla rahaline seis on hea ja volikogus menetlemisel lisaeelarve. Siiski on vallavalitsuse poolt volikogusse saadetavas viie aasta eelarvestrateegias tulude kasv planeeritud vaid järgmiseks aastaks ja järgnevateks aastateks tulude kasvu peatumine. “Majandus on tsükliline ja pigem valmistuda selleks enne, kui äkki avastada, et oi!, majandus langeb,” ütleb Hiiumaa vallavanem Reili Rand. “Me ei pea oma investeeringuid vähendama, aga me ei tohi mõelda, et raha ainult tuleb ja me saame muudkui kulutada.”


Tänavavalgustusele kulub 33 000 eurot aastas

Kui peale kella ühte öösel Selveri poolt Kärdlasse sõita, siis Pühalepa osavalla maale jäävad tänavavalgustid kergtee ääres põlevad, linna sisenedes tervitab tulijat aga pilkane pimedus. Kärdla linna tänavavalgustus põleb 11 kuud aastas, igal nädalapäeval öösel kella üheni ja hommikul alates kella viiest. Valgustus süttib õhtul ja kustub hommikul vastavalt hämaraanduri seadistusele. Välja arvatud valgete öödega juulikuus, kui tänavavalgustus ei põle üldse. Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann ütles, et valla heakorraeeskirja kohaselt määrab tänavavalgustuse ajad osavallakogu ja vastava otsuse tegi osavallakogu mullu novembris. “Seda, et tänavavalgustus põleks öö läbi, ei peetud vajalikuks ega eelarveliselt põhjendatuks,” lisas Preimann.


Teine hange tõi 600 000 eurot odavama hinna

Kärdla Keskväljaku ümberehitamiseks tegi soodsaima pakkumuse, 2,25 miljonit eurot koos käibemaksuga AS Merko Ehitus Eesti. See pakkumine oli üle 600 000 euro soodsam, kui maikuus korraldatud hankel saadud odavaim ehitushind, ligi 2,9 miljonit eurot. Tähtajaks, 26. augustiks esitas pakkumuse neli ettevõtet. Vallavalitsus otsustas kolmapäevasel istungil teha volikogule ettepaneku eraldada selleks täiendavalt 400 000 eurot. “Kui volikogu võtab eelnõu vastu, saab vallavalitsus sõlmida parima pakkujaga lepingu ja alustada Keskväljaku ümberehitamise töödega,” ütles vallavanem Reili Rand.


Tantsuõpetaja Rauno Zubko

Rauno Zubko (30) on vaatamata noorele eale jõudnud teha uskumatult palju tantsu heaks. Kümme aastat on ta tantsu õpetanud rahvatantsuseltsis Pääsuke, kümme aastat korraldanud Hiiumaa TantsuFestivali ja mitu aastat olnud rahvatantsupeo korraldajate seas. Augustis andis üks tema Pääsukese rühmasid ilma suurema etteteatamiseta tantsuetenduse Kassari rahvamaja juures. Vaatajaid polnud väga palju, murul tantsitud rahvatants aga oli tippklassist ja kõik filmiti üles. Kassaris tantsis ainult üks rühm, aga kõik Pääsukese rühmad olid Hiiumaal laagris. “Tegime rasket tööd selleks, et sünnipäeva pidada,” selgitas Zubko. 40. sünnipäeva tähistab Pääsuke novembris kaheosalise kontsertlavastusega ja Hiiumaal tegeleti kontserdi esimese osaga. “Teeme seal midagi rahvatantsust täiesti erinevat,” lubas Zubko.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised