23.08.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Hiiumaa saadik number 2

Evelin Ilvese populaarset söögikohta Padriku pood ja kohvik külastas Hiiumaa valla delegatsioon eesotsas vallavanem Reili Rannaga. “Mulle kingiti Hiiumaa saadiku särk number kaks! Aitähh, inglite ja armastuse saar!” rõõmustas Evelin Ilves sotsiaalmeedias tehtud postitusel. Hiiumaa arenduskeskuse juhataja Liis Remmelg rääkis, et mõtte tunnustada saare heaks panustanud inimesi nn Hiiumaa saadiku särgiga, käis mullusel arengukonverentsil välja majandusekspert Ott Pärna. Arenduskeskus haaras ideest kinni ja tellis Reet Ausilt sada särki, mille seljal kiri “Hiiumaa”. “Numbrit särgil kirjas ei ole, seda arvestust peab arenduskeskus,” selgitas Remmelg. Kellele on broneeritud särk number üks, saab lugeda Hiiu Lehest.

 

Tuuletorni ehitus saavutas täiskõrguse

Eelmisel nädalal jõudis täiskõrguseni Käina alevisse rajatav elamuskeskus Tuuletorn, kust nüüd paistab kätte isegi Saaremaa. Ehituse tellijapoolne projektijuht Tiivi Lipp ütles, et katusele ehitatud vaateplatvorm on maapinnast umbes 23 meetri kõrgusel. “Kassari puud varjavad küll enamiku, kuid hea tahtmise korral leiab piiluaugu Saaremaale ja Emmaste otsa poole küll ja no Käina laht kogu oma ilus on igatahes nähtav,” kirjeldas Lipp vaadet, mis avaneb platvormilt, mida algses ehitusprojektis polnud. Kõige tippu seatakse tuulelipp, mis ulatub veel 3 meetrit kõrgemale. Elamuskeskuse ehitus peaks valmima aasta lõpuks, avamisega läheb kauem aega.

 

Ratsupäevad kasvasid saarelt välja

Tänavu oli 17 aasta jooksul esimene suvi, mil ei peetud Kärdla ratsupäevi. Ratsupäevade eestvedaja Jaanus Berkmanni sõnul kasvas ettevõtmine Hiiumaa jaoks lihtsalt liiga suureks ning nad ei tahtnud latti alla lasta. “Iga asi saab ükskord otsa,” märkis ta. Suurvõistluse korraldaja sõnul jätsid Hiiumaa ratsupäevad saarele oma jälje ja noori ratsutamishuvilisi on siin palju. Muutunud on ka see, et kui varasemalt toimusid ratsatreeningud Berkmannile kuuluvas Linnumäe tallis, siis aprillist viib treeninguid läbi Teele Talts Soo-Oru tallis. Praegu otsitakse Linnumäe tallile üürilisi.

 

Orienteerujad vanusenumbrit ei tunne

Toomas Mast (54) on ainuke mees, kellel kodus suur Hiiumaa orienteerumiskarikas. Nimelt on karika statuudis kirjas, et suure karika saab päriselt endale see, kes tuleb karikavõitjaks kolm aastat järjest või kokku viis korda. Mast suutis seda viis korda. Ligi neli aastakümmet on ta võistelnud M21 vanuseklassis ehk põhiklassis. Alustas juba 17aastaselt ja 58. Hiiumaa karikavõistlustel orienteerumises tegi seda jälle. “Veel ei ole selles vanuseklassis viimaseks jäänud – siis võib joosta,” leidis ta. Kahe päeva kokkuvõttes oli Mast kolmas, teda edestas 18aastane Kustu Künnapas. Tänavu oli juba teine aasta, kui Künnapas pikki aastaid M21 klassis Hiiumaal valitsenud Mastist kiirem oli. “Viis aastat tagasi oli see minu väga suur eesmärk,” ütles Audentese spordikoolis õppiv Künnapas. “Kõikidel päevakuradadel tahtsin ikka Toomasest kiiremini joosta.”

 

Seitsme kuuga uppus Eestis 27 inimest, Hiiumaal üks

Seitsme kuuga on Eestis uppunud juba 27 inimest, neist kaheksa juulis. Hiiumaal uppus aprillis üks inimene. Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuhi Maris Mooritsa sõnul oli tegemist 51aastase mehega, kes oli joobes olekus kalastama läinud kinnikasvanud veekogu äärde. “Isiku surma põhjuseks oli küll alajahtumine, mitte uppumine, kuid kuna isik leiti veekogu ääres madalas vees lamamas, arvestatakse see siiski uppumissurmana,” selgitas Moorits. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on tänavu uppunute seas veelgi suurenenud meeste osakaal. Uppunute keskmine vanus oli 55 eluaastat

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised