05.07.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Haigla diagnostiakeskus võtab ilmet

Kaks aastat tagasi kui Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) ja Hiiumaa haigla liitusid, lubas PERHi juhatuse esimees Agris Peedu, et üks investeeringuid siia saab olema uus röntgeniaparaat. Tänavu märtsis algas röntgeniruumi ümberehitus ja nüüdseks on uus seade paigas. Praegu masinat seadistatakse, ülejärgmisel nädalal läbivad töötajad koolituse ja kuu lõpuks peaks kõik valmis olema. Hiiumaa haigla juhatuse liige Tõnis Siir ütles, et uus röntgen ja röntgeniruum on üks samm seadmete koondamisel diagnostikakeskuseks. Siir rääkis, et plaan on soetada kõigile haiglatele sarnased diagnostikaseadmed ja luua arstidele rohkem võimalusi uuringutulemuste üle omavahel konsulteerida. “Mitte ainult röntgeni ja kompuutri puhul, siia juurde võiks tulla endoskoopia, ultraheli, EKG, südameuuringud…,” loetles Siir. Diagnostikakeskuse ehitus jätkub ja 2021. aastal loodetakse alustada uue tervisekeskuse ehitusega. Selles leiavad koha perearstid.

 

Lühemad järjekorrad meelitavad Hiiumaale sõidueksameid tegema

Mandril ulatuvad nii A- kui ka B-kategooria sõidueksamite järjekorrad paari kuuni. Hiiumaal on need aga märksa lühemad ja meelitavad mujalt Eestist siia eksamit sooritama tulema. Maanteeameti andmeil on siin näiteks üle poolte ehk 54,55 protsenti A-kategooria eksami sooritajaid Harju maakonnast ja 45,45 protsenti Hiiu maakonnast. B-kategooria eksami  sooritajad on enamasti kohalikud, moodustades 69 protsenti. Hiidlastele järgnevad jällegi harjumaalased. Lisaks on siin B-kategooria eksameid sooritamas käidud Lääne, Rapla, Pärnu, Järva ja Ida-Virumaalt. Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Risto Kasemäe sõnul eelistavad nad Hiiumaal kohalike autokoolide lõpetajaid, kes ennast läbi kooli või teenindusbüroo eksamile registreerivad. “Kui siiski mõni aeg jääb vabaks, siis lähevad need nii-öelda võõrastele,” ütles Kasemäe. Kuigi Hiiumaal nurinat pikkade eksamijärjekordade üle veel kuulda pole, on see mandril suureks probleemiks.

 

Uus seade jälgib ka sünnitaja tervist

Haigla sünnitusosakond sai uue kardiotokograafi (KTG), mida on juba kasutatud kahe sünnituse puhul – uut seadet said proovida üks tüdruk ja üks poiss ning muidugi värsked emad. Uue seadmega saab jälgida loote südametööd ja emaka kokkutõmbeid, aga seni kasutusel olnud KTGga võrreldes on uus võimalusterohkem. “Sellega saame jälgida ka ema tervisenäitajaid – vererõhku, saturatsiooni, temperatuuri – see on väga hea aparaat,” selgitas haigla juhatuse liige Riina Tamm. Seade maksis 9200 eurot ja selle soetamist toetas riigikogu nn katuserahast 5000 euroga, ülejäänud kulu kattis haigla. Ka senine, Hillar Tuiskvere (1930–2014) toetusega 2006. aastal soetatud seade on juhataja sõnul täiesti töökorras. “See aparaat töötas kolmteist aastat, on terve ja korras ning andsime selle naistenõuandlasse, kus nüüd saab rasedatele uuringuid teha,” ütles Tamm.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised