02.07.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Vabadusvõitlejad kohtusid Hiiumaal

Laupäeval kogunes paarsada vabadusvõitlejat Kärdlasse, et koos möödunut meenutada. Igaaastased Eesti vabadusvõitlejate liidu (EVL) kokkusaamised algavad lipu heiskamisega, nii ka seekord. Seejärel kogunesid kõik saarele sõitnud vabadusvõitlejad Kärdla kultuurikeskusesse. “Sellised kokkutulekud on mälestuse hoidmine, edasiandmine,” rääkis päeva moderaator ja EVL juhatuse liige Heiki Magnus. “Meie põhisõnum on anda edasi noortele Vabadussõja vaimu, mis aitas nendel meestel vastu pidada nii Sinimägedel, Narva rindel kui Emajõe ääres – need olid noored, kes kasvasid üles omaaegse vaba Eesti tingimustes,” ütles EVLi liige Tiit Põder. 90aastane Lembit Noor, kes oli noorkotkas Läänemaal aastatel 1934–1940, ütles, et tema jaoks on sellised kokkusaamised suursündmuseks. Vabadusvõitlejate ja represseeritute Hiiumaa ühingu juht Mart Reino ütles, et ka tema isa ja onu võitlesid teises maailmasõjas ja nende mälestust on vaja hoida.

 

Kahekordset Eesti noortemeistrit hakkab juhendama Taivo Mägi

Rakveres peeti 28. ja 29. juunil Eesti noorte meistrivõistlused kergejõustikus. Spordiklubist Hiiker võistles kaks noormeest: Marcus Mäll osales M18 vanuseklassis 200 meetri ja 400 meetri jooksus ning Alo Altement M23 vanuseklassis 800 meetri jooksus. Mäll võitis 200 meetri jooksu uue isikliku rekordiga 22,68 sekundit ja 400 meetri jooksu ajaga 50,68. Viimane jääb veidi alla tema eelmisel aastal joostud isiklikule rekordile 50,40. Meeldiv uudis on see, et neil võistlustel saavutas Marcus Mäll kokkuleppe, et teda hakkab juhendama Taivo Mägi. Eesti parimate 400 meetri jooksjate treeneri Mägi töökoht on küll Tartus, kuid et selline koostöö võib väga tulemuslik olla, kinnitab näide Hiiumaa kergejõustiku ajaloost.

 

Langesid kaks Käina viimast paplit

Käinas Hiiu maantee ääres kasvas erinevail andmeil kuni kuus vana-kõrget-jämedat paplit. Eelmisel nädalal langes neist viimane. Eesti looduskaitse seltsi auliige Maie Jeeser rääkis, et musti papleid istutati haljastuseks tööstusrevolutsiooni perioodil 1870–1914. Sellest ajast pärinevad ka Käina paplid. Jeeseri sõnul olid 1958. aastal kaitse alla võetud puud haruldased. Käina osavalla valitsuse haldusjuht Tõnu Koppel selgitas, et puud võeti maha, et kõrvaldada oht Hiiu maanteel liiklejatele ja kõrvalolevatele kinnistute omanike varale. Kolmest paplist üks murdus tormis kaks aastat tagasi ja kukkus kõrvalolevale haljasalale. Teise kõdunenud südamik kukkus mõned kuud tagasi tüvest. Puid maha võtnud arborist Heiki Hanso ütles, et oligi ime, et need kaks veel üldse püsti seisid. “Seest õõnes ja mädanenud, oleks see võinud iga tugevama tuulega murduda,” ütles ta pärast esimese puu langetamist.

 

Sadakond ratturit väntas ohutu rattasõidu toetuseks

Reedel stardis Kärdla keskväljakult 88 jalgratturit, et saare maanteedel sõites propageerida ohutut jalgrattaga liiklemist. Kahe päevaga läbiti 180 kilomeetrit ja tehti Hiiu saarele ring peale. Omniva spordiklubi juht Indrek Raig ütles, et rattaretkega soovitakse rattureile edastada sõnum – sõida ohutult, õigel teepoolel, arvesta teiste liiklejatega ja riietu värviliselt, et autojuhid sind näeksid. Rattureid tervitanud Hiiumaa vallavanem Reili Rand ise osaleda ei saanud, küll tegi sõidu kaasa Kärdla osavallavanem Lauri Preimann. Vallavanem reklaamis oma tervituskõnes Hiiumaad ja kutsus kõiki saarele tagasi. Raig aga andis vallavanemale üle Omniva kingituse – raami sätitud komplekti Hiiumaaga seotud postmarke. Omniva tegevjuht Ansi Arumeel määris hiidlastele mett mokale öeldes, et käis eelmisel aastal Saaremaal ja üldse ei meeldinud ning kutsus retkega liituma. “Sõidame ohutult ja käitume vastutustundlikult!” oli tema üleskutse.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised