28.06.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Tambet Kikas laulab väärika ooperifestivali kooris

Kolm aastat tagasi Šotimaa kuninglikus konservatooriumis õppima asunud Tambet Kikas töötab sel suvel Richard Wagneri ooperite festivalil Saksamaal Bayreuthis. Festivali laval on läbi aegade üles astunud vaid käputäis eestlasi. Festivalil, mis kestab 25. juulist kuni 28. augustini, antakse 32 etendust helilooja viiest ooperist. Töö festivalile pääsemiseks algas juba 2017. aasta sügisel.


Mis põhjustas tulekahju?

Esmaspäeva, 24. juuni õhtul kella 21 paiku teatati metsatulekahjust Koidma külas. Põlema oli süttinud mets umbes 3 hektari suurusel alal. Hiiumaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma ütles, et tulekahjuteatele reageeriti suurte jõududega, koos vabatahtlikega oli väljas 22 päästjat. “Andsime koos vabatahtlikega korraliku lahingu,” nentis Aasma. Kustutustöö oli keeruline, sest kahjutuli lõõmas Koidma teelt minnes 1,2 kilomeetri kaugusel metsas. Aasma avaldas imestust, et peaaegu samas kohas oli järjest juba teine tulekahju. Maikuus lõõmas metsatulekahju Kanapeeksis, mis praegusest põlengust vaid paar kilomeetrit eemal.


Haruldane alus sildus Kärdla sadamas

Kärdla sadamat väisas neljapäeval maailmas ainulaadne vesinikenergia jõul liikuv laev Energy Observer. Tuulisele ilmale vaatamata oli sadamas uudistajaid hulgi, sest nii erilist alust ei näe meie vetes just tihti. Kärdla sadama kapten Sven Kriggulson rääkis, et ümbermaailmareisil olev laev saabus Tallinnast. “Makstud on ühe öö eest, aga kahtlen, kas täna väljub, sest on tuuline,” ütles ta eile Hiiu Lehele. Laeva meeskond koosneb kuuest inimesest ning edasi võetakse suund Peterburi.


Jäätmete äraandmisel tuleb olulisi muutusi

Uuest aastast hakatakse Hiiumaal kõiki jäätmeid koguma tekkekohast ehk inimeste kodust. Kui siiani on saanud kodust ära anda olmejäätmeid ning pakendid tuli viia spetsiaalsetesse kogumismajadesse, siis tulevast aastast saab ka puhast pakendit ära anda kodust. Lisaks viiakse kodust ära ka biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid, toidujäätmeid ja ettetellimisel suurjäätmeid. Iga kinnistuomanik ja asutus peab sõlmima prügiveolepingu. Uus teenusepakkuja, kes hakkab jäätmeid ära vedama, selgub pärast hanke lõppu augustis.


RMK ohtlik kraav ei lase marjametsa

Kammiküla elanikud ei pääse enam kodulähedasse mustikametsa, sest RMK on kaevanud sügavad kuivenduskraavid, millest üle ronida on ohtlik. Hiiu Lehe poole pöördus murelik Kärdla linnaosa nn Kammiküla elanik, kelle sõnul ei pääse ta enam kodu lähedal asuvasse metsa. “RMK ei lase meid enam metsa, ometi on riigimets meie kõigi oma,” oli elanik rahulolematu. Tema sõnul on Kammiküla tagune riigimets Kärdla elanike seas populaarne mustika- ja seenemets. Probleem algas mullu, kui RMK raadas Kammiküla ja selle taga kasvava metsa vahele pika kitsa lagendiku. Maha jäeti kõik raiejäätmed, mis tekitasid ületamatu takistusriba. Sel kevadel kaevati lagendiku veerele lisaks nelja meetri laiune ja kahe meetri sügavune kraav.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised