20.06.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

EV100 jättis hiidlaste unistuse toetuseta

Vabadussõja mälestusmärgi projekteerimine algas, aga raha, mille eest see valmis ehitada, pole – lootus, et hiidlaste unistusel aitab teostuda EV100 programm, kustus.
Reedel allkirjastasid Hiiumaa muinsuskaitse selts ja OÜ PSST! vabadussõja mälestusmärgi projekteerimise töövõtulepingu. Seltsi poolt allkirjastas lepingu juhatuse esimees Dan Lukas, teise osapoolena mälestusmärgi võidutöö autor arhitekt Sander Paljak. Võidutöö nimega “Ohverdus” kuulutas žürii välja 2018. aasta veebruaris ehk ligi poolteist aastat tagasi. Paljak, kes praegu täiendab end Hollandis, ütles Hiiu Lehele, et lepingu sõlmimine seisis ühest küljest tema tegemiste taga, ka kulus seltsil aega, et projekteerimiseks raha koguda. Pühalepa kiriku esisele kerkiva mälestusmärgi ehitusprojekti maksumus on 15 000 eurot ja see peaks valmima 1. oktoobriks. Paljak kinnitas, et selleks ajaks see ka valmis saab.

Militaarajaloo selts andis alla

Selle aasta märtsikuus puhkes Tahkuna Lumesõda, mille lahingute käigus purunes Malvaste teeristis asunud Tahkuna tuletorni ja Hiiumaa militaarmuuseumi infotahvel. Niigi kahvatu Tahkuna tuletorni pilt muutus hirmust lubivalgeks, militaarmuuseumi infotahvel sai kergeid kriimustusi ja õnnestus evakueerida. Lahingud lõppesid ja järgi jäi lääbakile vajunud infotahvel. Asusime militaarmuuseumi poole pealt kirjavahetusse vallavalitsusega, lootes sõjahaavade parandamist. Oli märtsikuu lõpp. Vallavalitsus saatis infosõja eesliinile osavallavalitsuse, kes valis viivituslahingute taktika ja e-kirjadele ei vastanud. Osava manöövri, telefonikõnega, sundis militaarmuuseum vallavalitsuse infosõjas otsesesse lahingkontakti ent vallavalitsus rakendas tuntud-teatud sõjakavalust kinnitades, et asjaga tegeletakse. Oli aprillikuu lõpp. Militaarmuuseum tõmbus positsioonisõtta, jätkates virtuaalkaevikust regulaarsete infolöökide andmist sagedusega üks e-kiri nädalas. Aeg-ajalt tugevdasime survet, saates teele järjekordse pildi ühejalgsest infotahvlist. Tulemusi ei olnud. Osavald manööverdas vilunult ja suunas militaarmuuseumi infovood maanteeameti tulemüüridesse.

Tuletooja: Teen seda uhke tundega

Tänavu toovad vabariigi presidendi võidutule maakondadesse malevate parimad sportlased, Hiiumaa tuletoojad on võrkpallur Marge Vähter ja orienteeruja Kustu Künnapas. “Minul naiskodukaitsjana on tõesti sel aastal suur au olla Hiiumaad esindav tuletooja,” ütles Marge Vähter, et teeb seda uhke tundega. “Loodetavasti ma ei koperda presidendi ette kõndides – see on vist iga tuletooja hirm.” Kui Vähterile helistati ja öeldi, et teda on valitud sel aastal tuletoojaks, siis esmalt ta pisut isegi ehmus: “Meil on organisatsioonis palju naisi, kes sporti teevad ja nad on kõik väga tublid, et kas see valik on ikka parim?” Hiiu Lehele kinnitas ta, et püüab Hiiumaad väärikalt esindada. Tema esitluskirjast leiab info, et Marge Vähter on Naiskodukaitse Lääne ringkonna Hiiumaa jaoskonna liige aastast 2000. Aastatel 2012 – 2016 oli ta Hiiumaa jaoskonna esinaine. Pikki aastaid on ta juhtinud Hiiumaa jaoskonna spordigruppi ning esindanud nii Naiskodukaitset, kui Kaitseliidu Lääne malevat vabariiklikel võistlustel. Tema algatas ametkondade vahelised spordivõistlused Hiiumaal. Vähteri eestvedamisel moodustati ka Hiiumaa jaoskonna jalgpallinaiskond, mis maakondlikel võistlustel sai teise koha. Samuti on ta panustanud noorte spordiharjumiste loomisesse.

Näkitiigi süvendamine jätkub juulis

Eelmisel aastal alustas vald Kärdlas, Kalda tänaval asuva Näkitiigi süvendamist, kuid töö jäi pooleli. Praeguseks on tiigist järel kinnikasvanud lomp, milles lõksujäänud kalad. Kärdla osavallavanem Lauri Preimann ütles, et nüüd on plaanis tiik lõpuni süvendada. Kui eelmisel aastal korraldas tiigi süvendamist OÜ Hiiu Autotrans, siis nüüd tellis Kärdla osavald töö OÜ-lt Kemehh.
Tööga on plaanis alustada juuli algul, eelnevalt aga tuleb veetase alandada nii madalale kui võimalik. “Töövõtja on juba sissevoolu tiiki tõkestanud ja enne tööde algust on plaanis allesjäänud vesi Nuutri jõkke pumbata ja ka kalad jõkke suunata,” selgitas Preimann. Ta lisas, et töövõtja on kohustatud oma tegevuse eelnevalt keskkonnaametiga kooskõlastama. Kalda tänava tiigi ehk Näkitiigi setetest puhastamise kirjeldus on toodud tööprojektis, mis kooskõlastati keskkonnaametiga juba 2017. aastal. “Siis kui Hiiu valla kaasava eelarve raames tehtud ettepanek Näkitiigi puhastaja leidmiseks sai toetuse,” selgitas osavallavanem. Tema sõnul olid eelmisel aastal vahetult enne tööde alustamist kaasatud kõik ametkonnad ning toimuvat hindas ja nõustas ka keskkonnaamet.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised