18.06.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Maasikakasvataja: Hiiumaa maasikas võiks vabalt olla soodsam

Männi talu noorperemees Andres Vildi sõnul on olukord hetkel Hiiumaa maasikaturul jama – tema arvates võiks Hiiumaa maasikad maksta sama palju nagu Tallinna turgudel. Eile ennelõunal oli Kärdlas võimalik maasikaid osta Selveri eest hinnaga 8 eurot kilo ning Hiiu Konsumi eest 6 eurot kilo. Nädalavahetusel oli valik suurem, sest kohalikele maasikakasvatajatele pakkusid konkurentsi odavamate Poola maasikate müüjad. Maasikakasvataja Andres Vildi sõnul Poola mari Hiiumaa inimest eriti ei kõiguta. “Esimene kord, kui meie kõrval oli Poola maasika müüja, jäi tal kaup müümata. Järgmisel päeval oli ta hind kolm ja pool eurot kilo, meil täpselt poole kallim, seitse eurot kilo, siis see andis küll tunda ja tema müüs rohkem,” rääkis Vilt. Ta lisas, et kõik, kes olid Poola marja söönud, ütlesid, et sel polnud mingit maitset. Vilt, kelle marjad tavaliselt Hiiumaal esimesena valmivad, leidis, et maasikate müüki tuleks kohe alustada normaalse hinnaga. “See on jama, mis siin toimub ja ma võtan sellest osa, et teiste müüjatega kaklema ei läheks, aga ma ei nõustu, et Hiiumaa hind peabki kõrge olema,” ütles Vilt. “Ka siin võiks vabalt mari kolm ja pool eurot maksta, kui teised müüjad ka sellega kaasa läheks.”

Kärdla ranna hooldaja kasutas ohtlikku taimemürki

Kärdla rannas on niidetud rohtu, kivide ja postide ümbrust aga on töödeldud keemilise taimekaitsevahendiga. Kärdla osavalla vanem Lauri Preimanni sõnul on vallal kehtiv heakorra- ja haljastustööde leping OÜga Firelli Grupp. Rannapark on üks lepingus olevatest haljasaladest, mida töövõtja peab niitma. Lepingu järgi peab töövõtja hankima töö teostamiseks kõik vajalikud töövahendid ja vastutama tööohutusnõuete ja -eeskirjade täitmise eest. Vallale teadaolevalt kasutas Firelli töömees 20. mail rannapargis umbrohutõrjevahendit. Vald on töövõtjat informeerinud, et avalikel aladel ei ole keemilise umbrohutõrje kasutamine aktsepteeritav. Töövõtja on oma tegu kahetsenud ja lubanud tulevikus enam selliselt mitte käituda.

Iiukala bänd peab sünnipäeva

Iiukala bändil täitub juunis kümnes tegutsemisaasta ja sel puhul annab bänd kask tasuta kontserti: Kalana paadikuuris ja Orjaku külamajas. Margit Kääramees, kes on enda kohta öelnud pillimehe naine ja bändi asjade koositaja, rääkis, et kümnendaks sünnipäevaks olid Iiukalal väga suured plaanid. Välja plaaniti anda omaloominguliste laulude plaat ning teha üleriigiline kontserttuur viies Hiiumaa sadamas, kuid plaadi väljaandmisel tekkis väike viivitus. “Isegi kuupäevad sadamatega olid kokku lepitud, aga puudu jäid vaid mõned päevad ehk, et inimene plaanib ja saatus juhatab ja nii tuleb plaat välja natukene hiljem, kui sünnipäevakuul,” möönis Kääramees. Selleks, et sünnipäev päris tähistamata ei jääks, on kõik fännid oodatud kahele kontserdile, millest Orjaku kontsert on kohe nagu sünnipäevapeo moodi kontsert ja teine, Kalana sadamas, veidi tagasihoidlikum.

Keskväljaku hankele laekus neli pakkumust

Kärdla keskväljaku ümberehitamise riigihankele laekus tähtajaks neli pakkumust, projekti maksumus on ligikaudu 1,9 miljonit eurot. Lõplik tulemus selgub sel nädalal, ütles Hiiumaa vallavalitsuse avalike suhete spetsialist BNS-ile. Kärdla keskväljaku ümberehitamisega kujundatakse ümber üle 9000 ruutmeetri liikluslahendused, lisatakse lipuväljaku funktsioon, väljaku keskele tehakse paviljon, mänguväljak, veesilm koos purskkaevuga ja rohealad. Oluliselt paranevad jalgsi ning jalgrattaga liiklejate liikumisvõimalused ja ohutus, teatas Hiiumaa vald mai keskel.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised