11.06.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Rand tõusus SDE esimehe asetäitjaks
Sotsiaaldemokraadid valisid pühapäeval Tartus toimunud üldkogul Sotsiaaldemokraatliku Erakonna uueks esimeheks Indrek Saare, üks tema asetäitjaid on Hiiumaa vallavanem Reili Rand.Teises hääletusvoorus hääletas Saare poolt 231 ja teise kandidaadi, Lauri Läänemetsa poolt 201 üldkogu delegaati. Kolmandana kandideeris erakonna juhiks Riina Sikkut, kes teise hääletusvooru edasi ei saanud. SDE aseesimeesteks valiti Lauri Läänemets, riigikogu liikmed Katri Raik ja Heljo Pikhof ning Hiiumaa vallavanem Reili Rand.


Selgub Kärdla põhikooli uue hoone võidukavand
Märtsi alguses kuulutas Hiiumaa vallavalitsus koostöös Eesti arhitektide liiduga (EAL) välja arhitektuurivõistluse Kärdla uue põhikooli hoone ideekavandi leidmiseks. Kokku laekus võistlusele viis kavandit, mis kõik kvalifitseerusid. Konkursi võitja kuulutatakse välja täna Kärdla linnapargis. Parimad kavandid ja võistluse võitja kuulutavad välja žürii esimees ja Hiiumaa vallavanem Reili Rand, Kärdla osavallavanem Lauri Preimann ja Hiiumaa vallavalitsuse arhitekt Kaire Nõmm. Võistluse auhinnafond on kokku 21 000 eurot, sellest esimese koha preemia 9000 eurot, teise ja kolmanda koha preemia võrdselt 6000 eurot.


Minister: Teisel hankel võib saada parema hinna
Sel aastal pidi Hiiumaa vald nurjunuks tunnistama Kärdla lasteaia remondi hanke, kuna pakutud hind oli liiga kõrge. Hiiumaa vald pole ainus, mitmed omavalitsused küsisid lasteaedade remondiks lisaraha, mida ministeerium ei leidnud. Kui sama kordub Kärdla põhikooli ehitushinnaga – mis oleks lahendus? Haridus- ja teaduminister Mailis Repsi sõnul on tegemist Euroopa Liidu meetmega, ja seal piirid ees. See ei ole päris meie oma eelarve, kus võiks selliselt kokku leppida. Seal on teatud nõuded ja peab tunnistama, et seal lisaraha kallinemise arvelt ei ole sisse arvestatud. Kahjuks ei ole see ainult Hiiumaa teema. [Ehitushindade – toim] kallinemine on tähendanud seda, et päris mitmed omavalitsused on ka kaalumas toetusest loobumist.


Viigipuu teeneid tunnustati looduskaitsja märgiga
Värske loodusteaduste magister Riin Viigipuu (24) pälvis suure loodushuvi ja aktiivse loodushoiualase tegevuse eest noore looduskaitsja märgi. Pühapäeval kuulutati Tallinnas Energiakeskuses toimunud keskkonnaministri vastuvõtul välja selle aasta keskkonnakäpad ja noored looduskaitsjad. Riin Viigipuu, kes sügisest plaanib jätkata õpinguid Tartu Ülikoolis doktoriõppes, ütles Hiiu Lehele, et noore looduskaitsja märk oli meeldiv üllatus ning innustus edaspidiseks. Viigipuud tunnustati esindusliku osalemise eest bioloogiaolümpiaadidel. Riin Viigipuu esines edukalt vabariiklikel olümpiaadidel, ühtlasi olles teerajaja kui esimene Hiiumaa õpilane rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil.


Metskitsede rohkus pole Hiiumaa probleem
Ühe põhjusena, miks järgmisel jahihooajal tuleb rohkem metskitsi küttida toob EJS liiklusõnnetused, milles metskits üks osapool. Hiiumaal pole see eriti suur mure. 1. juunil algas Eestis metskitsejahihooaeg ning sel jahiaastal tuleb jahimeestel küttida üle 30 000 metskitse, teatas Eesti jahimeeste selts (EJS). Seltsi presidendi Margus Puusti sõnul on metskitsede arvukus jätkuvalt tõusuteel. Selle iseloomustamiseks tõi ta mõtlemapaneva arvu – eelmisel aastal hukkus ametlikel andmetel liiklusõnnetustes 4408 metskitse. “Üks oluline metskitsejahi eesmärk on reguleerida arvukust nii liiklusõnnetuste kui ka maaomanikele tekitatud kahjude vähendamiseks,” ütles Puust. Hiiumaa jahimeeste seltsi tegevjuht Anu Sarapuu ütles, et järgmise hooaja küttimisnumbrid veel teada pole, kuid eelmisel jahihooajal kütiti siin 292 metskitse. “Ilmselt tuleb sel aastal suurem number, sest jahimeeste hinnangul on ka meil metskitse arvukus kiiresti tõusuteel,” ütles Sarapuu.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised