04.06.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Prokurör nõuab vangistust, kaitsjad protsessi lõpetamist

Teisipäeval leidis aset järjekordne Kärdla sadama kohtuistung. Prokurör nõudis Tanel Malgale, Raigo Sahtelile ja Urmas Varrisele vangistust, OÜ Seller Hulgile ja OÜ Faasionile rahalist karistust. Kõik kolm kaitsjat seevastu soovisid kohtuasja lõpetamist ebamõistlikult pikale veninud menetlusaja tõttu. Raigo Sahteli kaitsja Andres Simson leidis, et prokuratuur on rahapesu süüdistuse osas kontseptuaalselt eksiteel. Ta tõi välja, et süüdistuse kohaselt on rahapesuobjektiks EASilt saadud raha, kuid Raigo Sahteli juhitud OÜ Hiiu Teed ei ole esitanud ühtegi arvet otse EASile. Kärdla sadama kohtuasi on jõudmas lõpusirgele ja kohtuotsust on oodata juba augustis.

Diplomaadid tutvuvad koolidega

Kolmapäeval, 5. juunil külastavad Eestis resideeruvad diplomaadid haridus- ja teadusministeeriumi kutsel Hiiumaa koole. Palade põhikoolis kohtutakse Hiiumaa vallavanema Reili Ranna ja direktor Antti Leigriga ja ministeeriumi esindajad tutvustavad külalistele Eesti haridussüsteemi. Hiiumaa gümnaasiumis kohtutakse direktor Ivo Eesmaaga ning külalistele esitletakse kaasaegseid eesti keele tehnoloogiaid. Koos diplomaatidega tulevad Hiiumaale haridus- ja teadusminister Mailis Reps ja ministeeriumi kantsler Mart Laidmets.

Külm kevad ja haned kahandasid söödasaaki

Kolmapäeval külastas OÜd Hiiumaa Agro vallavalitsuse ja arenduskeskuse esindus. Juhataja Sulev Matto tutvustas neile oma kaasaegset lüpsilauta, rääkis probleemidest, aga ka tulevikuplaanidest. Hiiu Lehega jagas Matto igakevadist probleemi, milleks on haned. Sel kevadel haned olid põldudel väga kaua, poolteist kuud. “Nad tegid ikka väga palju meie rohumaadele paha,” nentis Matto. Tänavu langesid tema sõnul kokku ka kaks halba asja: suured linnuparved ja külm ilm. Jahedaga aeglaselt kasvanud rohttaimedele suutsid põldudel toitunud linnud teha rohkem kahju, kui oleks suutnud normaaltempos kasvavale. Kahjudest andis ta ka ametlikult teada. Nimelt avas aprillis Eestimaa talupidajate keskliit oma koduleheküljel võimaluse teatada hanede ja šaakalite põhjustatud põllukahjudest.

Ringreisil Saaremaa külamajades

Hiiumaa arenduskeskuse korraldatud kogukonnateenuse koolituse õppereis viis Hiiu maakonna mittetulundusühingute esindajad maikuus õppereisile Saaremaa küladesse, enamasti neisse, mis saanud aasta küla tiitli ja kus on ka külamajad. Kokku käisime kahe päeva jooksul 11 külamajas ja tutvusime 11 seltsi tegemistega. Eesmärgiks saada kogemusi, kuidas naabersaare mittetulundusühingud end ära majandavad. Variante oli üsna mitmesuguseid: oli neid, kus selts teenib tulu ja saab iseseisvalt hakkama, oli neid, kus vallaga sõlmitud leping teenuste osutamiseks, aga ka neid, kus vald on palganud külamajja töötaja. Liikmemaksud on enamasti väikesed ja rohkem sümboolse väärtusega. Vallalt saab küsida toetust projektide omaosaluse katteks, tegevustoetust ja uue toetusena ka külaraha. MTÜde isemajandamise ja toetamise teema oli jutuks ka kohtumisel Saaremaa vallavalitsuse ja Saarte koostöökogu esindusega Karala külamajas, kus põhjaliku ülevaate andis Saaremaa abivallavanem Kristiina Maripuu.

Merekool avab hooaja uue purjekaga

Sõru merekool pakub sel hooajal purjetamisõpet kahes sadamas – Sõrul ja Orjakus. Lisaks jõuab nädala lõpus Inglismaalt kohale uhiuus neljakohaline svertpaat RS QUEST. “See on selline natuke suurem paat, kuhu mahub korraga näiteks treener ja erinevate oskustasemetega lapsed, samuti on see toekam ja merekindlam kui Optimistid,” kirjeldas merekooli eestvedaja Katrin Visnapuu. “Võrreldes seniste, eelmisest sajandist pärit Optimistidega on see tohutu edasiminek, seda enam, et purjupaat on uus ja tuleb Sõrule otse Inglismaal Romseys asuvast tehasest,” ütles Visnapuu. Erakordseks nimetas ta ka investeeringu mahtu, mis väikese klubi jaoks on päris suur – paat koos transpordiga maksab 8000 eurot.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised