17.05.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Traallaevad lõpetasid püügihooaja

Teisipäeval kella kahe ajal päeval sildus Suursadamas Papisaare. Kaimadrus Jüri Omann võttis pootshaagiga otsa vastu ja kinnitas pollari külge. “Näe, traalimehed kõik vanad mehed, noored enam ei tule...,” ohkas sadamatöötaja Olev Leo seda vaadates. Laeval olid juba vastas piirivalvurid, kes andsid Papisaare kaptenile Vjatšeslav Utjupinile kätt ja tegid vastuvaidlemist mittekannatava ettepaneku: “Nii kaua olete merel olnud, läheks vaataks laeva üle.” Pisut hiljem jõudis sadamasse Lavassaare ja kordusid samad protseduurid. Sel aastal oli püügiperiood eriti pikk – Papisaare läks püügile juba 20. augustil. Kaptenid Vjatšeslav Utjupin ja Hannes Ojala rääkisid, kuidas traalpüük käib, millised on palgad, aga ka sellest, miks noored kalalaevale ei kipu.

Keskväljaku hange avanes

Hiiumaa vallavalitsus kuulutas eile välja Kärdla keskväljaku ümberehitamise hanke, mis on avatud 25 päeva. “Ootame, et Kärdla kui Hiiumaa maakonnakeskus saaks kaasaegse linnasüdame, mis oleks kohtumispaigaks nii hiidlastele kui Hiiumaa külalistele,” ütles Hiiumaa vallavanem Reili Rand. Linna keskväljaku ümberehitamisega kujundatakse ümber üle 9000 ruutmeetri liikluslahendusi, rajatakse lipuväljak, pergalo, mänguväljak, veesilm koos purskkaevuga ja rohealad. Oluliselt paranevad ka jalgsi ning jalgrattaga liiklejate liikumisvõimalused ja liiklusohutus. Ehitus algab suve lõpus ja selle lõpptähtajaks on 1. juuni 2020. Projekti kogumaksumus on 1,86 miljonit eurot, millest Ettevõtluse arendamise sihtasutuse toetuse suurus 1,5 miljonit eurot.

 

Kaks jaaniaja reisi juba broneeritud

TS Laevad teatas, et avas suursaarte laevaliinide parvlaevade piletimüügi kogu suveks ehk kuni 29. septembrini. Eilseks olid jaaniajaks saarele tulijad Rohuküla–Heltermaa liinil 20. juunil kell 17.30 ja kell 19 väljuvate reiside kõik eelmüügi sõidukikohad ära ostnud, broneeritud olid ka kell 16 väljuva reisi veoautokohad. Nii pääseb neile reisidele veel vaid üldjärjekorrast, reisijakohti aga on piisavalt.

 

 

Kes teenis kõige rohkem?

Rahandusministeerium avalikustas kohaliku omavalitsuse juhtide, linnapeade ja vallavanemate mullu saadud brutopalga. Oodatult oli eelmisel aastal kõige suurem Hiiumaa vallavanema Reili Ranna aastapalk – 34 200 eurot. Millised olid mullu osavallavanemate palgad ja kes sai suurimat aastapalk 2017. aastal, sellest pikemalt Hiiu Lehes.

 

Tihu Kevadele veel vabu kohti

Kaitseliidu Hiiumaa malevkonna rännakmatk Tihu Kevad toimub sel kevadel juba 20. korda. Leitnant Sven Luik rääkis, et sel puhul lubatakse matkale suurem arv võistkondi. Kui tavaliselt on rajale lastud kuni 20 võistkonda, siis sel aastal oodatakse osalema kuni 30 võistkonda. “Praegu vabu kohti veel on,” kinnitas Luik. Osalejad saavad valida kahe raja vahel – lisaks tavapärasele, linnulennult ligi 25 kilomeetri pikkusele rajale on ka lühem, u 15 kilomeetrine rada. Rännakmatk kestab kaks päeva, 18. ja 19. mail ning algab kogunemisega laupäeval kell 7.30 Kärdlas Hiiumaa malevkonna staabi ees. Start antakse Leigri külas asuva Hiiumaa esimese laulupeo mälestuskivi platsil kell 9.

 

Hiiu Lehe nädalalõpulisas Harri Rinne pikk intervjuu Sõru Jazzi korraldajate Pille Lukin-Kanguri ja Guido Kanguriga ning Kärolyn Kivistiku suur ülevaade selle suve söögikohtadest.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised