07.05.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Kas heakorratuur päästab linna näo?

Kärdla sadama avamine on ühe linna väravaist toonud enam-vähem korras Keskväljakult Vabrikuväljaku kanti, piirkonda, mis iluga just ei hiilga. Ka Hiiu Leht on aastaid kirjutanud Vabaduse tänava alguse ja Kalda tänava kolemajadest, mis oma välimuse ja ümbrusega möödujate pilku riivavad. Kõik need hakkavad silma ka sadamast tulijaile, keda aasta aastalt on aina rohkem. Näiteks eelmisel navigatsioonihooajal käis Kärdla jahisadamas üle 800 aluse ja üle 90 protsendi klientidest saabus välisriikidest. Hiiumaa valla volikogu esimees Aivar Viidik kutsuski Kärdlast valitud volikogu ja osavallakogu liikmed koos osavallavanema Lauri Preimanniga jalutuskäigule Kärdla kolemajade piirkonda. Preimann, kes on teist nädalat õppusel Kevadtorm, ütles, et volikogu esimehe idee oli hea tervikpildi saamise mõttes ning heakorratuuri tulemustega on plaanis hakata tegelema mai teises pooles.


VAKO tühistas lennuhanke tulemuse

Reedel rahuldas riigihangete vaidlustuskomisjon OÜ Regional Jet vaide ja tühistas suursaarte lennuliinide hanke tulemuse. Ühtlasi peab maanteeamet tasuma OÜ-le Regional Jet OÜ 1280 eurot riigilõivu kulu ja 2500 eurot lepingulise esindaja kulu. Maanteeametil on nüüd kümme päeva aega, et vaidlustada VAKO otsus halduskohtus. Maanteeamet tunnistas hankel ka OÜ Regional Jet pakkumuse edukaks, aga jättis selle kvalifitseerimata. Põhjusena tõi amet ettevõtte negatiivse omakapitali, jättes arvesse võtmata, et vaidlustaja esitas oma 51protsendilise osaniku, ASi Nordic Aviation Group (NAG) tagatise. VAKO, kuulanud ära mõlemad osapooled, leidis, et hankija ehk maanteeameti otsus vaidlustaja ehk OÜ Regional Jet kvalifitseerimata jätmise kohta tuleb tunnistada kehtetuks. Tulenevalt sellest otsusest kuulutas VAKO kehtetuks ka hanke tulemuse ehk Transaviabaltika pakkumise edukaks tunnistamise.

 

Kärdla sadama kohtuasi: toimunud 16 istungit, ära jäänud 41

Sel nädalal jätkuvad Kärdla sadama kohtuasja istungid. Kohtunik Piia Jaaksoo on istungiajad määranud 9. mai, 10. mai ja 17. mai kuupäevadele. Pärnu maakohtu kohtu pressiesindaja Jaanika Lusti ütles, et 9. mai istung algab süüdistatavate ülekuulamisega ning seejärel jõutakse järgmisse etappi, kohtuvaidlusteni. Kui kõik läheb plaanipäraselt, on kohtuvaidlused 17. mai istungil. Kohtulik menetlus Kärdla sadama ehitusel toimunud kuritarvituste uurimiseks algas eelistungitega 2017. juunis ehk ligi kaks aastat tagasi, praeguseks on toimunud 16 istungit ja ära jäänud 41 istungit. Lusti selgitas, et kohtuistungite ärajäämise on tinginud süüdistatavate, kaitsjate ja ühel korral prokuröri haigestumine.


 

Lennuliiklus seiskus paariks päevaks

2. mai hommikuse Kärdla–Tallinn lennu tühistamise järel jäid Tallinna–Hiiumaa–Tallinna liinil ära mõlema suuna lennud kuni reede õhtuni. Häiritud oli ka lennuliiklus Kuressaare–Tallinna–Kuressaare liinil. Saartelennuliinid teatas 2. mai hilisõhtul sotsiaalmeedia vahendusel, et 3. mai hommikused lennud väljumistega Kärdlast ja Tallinnast jäävad ära. Kliendi küsimusele, miks lend ära jäeti, vastas ettevõte kommentaariumis: “Esiti lihtne tehniline küsimus on kujunenud töömahukamaks kui arvasime. Meil tuleb välja vahetada üks detail. Eeldatavat töömahtu arvestades oleme märgitud lennud tühistanud.”

Mitteametlikel andmetel on praeguseks lennuk taas korras ja reisijate ohutus tagatud

 

Kalavõrgust päästetud merivart lasti tagasi merre

Kohtusime Ilmi Aksli ja linnuvaatleja Leho Aaslaiuga reede õhtupoolikul Orjakus linnuvaatlustorni juures. Akslil karbiga kaasas äsja mandrilt, metsloomade hoiukodust saabunud merivart, kelle ta 13. aprillil Jausa lahel püügil olles kalavõrgust päästis. Üheskoos suundusime Orjaku Mudasilla juurde, et lind taas loodusesse lasta. Aksli tundis muret, mis merivardist nüüd saab – oli ta ju Hiiumaal vaid läbilennul ja kaaslased juba ammu minema lennanud. Aaslaid lohutas, et lind kosub siin pisut ja küllap jõuab ilusti liigikaaslastele järele.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised