07.05.2019

Eesti laste tervislik toitumine on meie kõigi ühine mure

Eesti Toitumisnõustajate Ühendus (ETNÜ) juhib täna 06.05.2019 ülemaailmsel tervisliku toitumise päeval tähelepanu laste tervislikule toitumisele.

Eesti toitumisuuringute kohaselt söövad Eesti lapsed liigselt maiustusi, soovitava kahe portsjoni asemel neli kuni kuus, mis rikub hambaid ja annab liigselt kaloreid ning mida tänase istuva eluviisiga lastel põhjustab ülekaalu ja rasvumist. Ülekaal lapseeas ennustab ka suuremat võimalust olla ülekaaluline täiskasvanueas, mis suurendab ka paljudesse haigustesse haigestumise riske.  Tervislik toitumine ennetab ka vaimsete terviseprobleemide tekkimist lapse- ja teismeeas ning ka hilisemas elus. Järjest rohkem saavad noorukid mõjutust blogijatelt ja youtuuberitelt, kes pole toitumisespetsialistid aga soovitavad agaralt erinevaid dieete ja paastumisi, mida järgivad innukalt nende fännid. Oluline on märgata laste dieedipidamisi ja toiduvalikute piiranguid.

Liigne suhkrurikaste kohukeste, saiakeste, küpsiste, kommide söömine vähendab ka isu ning muudab maitsemeelt. Mida magusamaid või soolasemaid suupisteid me sööme, seda vähem tunnetame puuviljade, marjade ja köögiviljade ehedaid maitseid. Toitumisnõustajatena soovitame maiustuste asemel pakkuda lastele puuvilju, marju, seemneid ja pähkleid.

Eesti lapsed söövad ka liiga vähe köögivilju, toitumisuuring ütleb, et ainult iga neljas laps sööb igapäevaselt köögivilju ( va kartulit). Kutsume üles igapäevaselt sööma 3-4 portsjonit köögivilju, 2-3 portsjonit puuvilju ja marju. Pakkuge lastele köögivilju toorelt, puhastatuna ja/või viilutatuna, maitsete lisamiseks võib neid pakkuda taimsete kastmete või määretega nagu pesto, hummus vms.  Köögivilju peaks lisama igale toidukorrale ja pakkuma vahepaladeks, neid saab kooli ja trenni kaasa võtta, et vähendada suure näljatunde tekkimist ja sellega suuremat isu maiustuste järele.

Laste tervislike toitumisharjumuste kujundamine algab kodust, seega vanematelt saame kogu eluks kaasa suhtumise toitu, maitse eelistused ja toitumisharjumused. Suur võimalus on panustada laste toitumisharjumuste kujundamisse ka laste haridusasutustes: sõimedes, lasteaedades ja koolides. Toetage Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse  Meelte kooli pilootprojekti vt http://www.toitumisnoustajad.ee/meelte-kool/.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised