30.04.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Tärkma avatud sadamat külastas peaminister

Tärkma küla pidas avatud kalasadamate päeval sünnipäeva ja meelitas kohale ligi pool tuhat külalist, teiste seas ka peaminister Jüri Ratase koos perega. “Väga võimas ja tore, kuidas kohalik kogukond on sadama Tärkmal uuesti tärkama pannud!” kommenteeris ta oma sotsiaalmeedia kontol. Hiiu Lehele vahendas peaminister oma ema räägitut: “Kuna tema tegi teadustööd siin Hiiumaal, siis ta mäletab Tärkma sadamat väga hästi, loomulikult oli see siis väike kalasadam, aga nüüd on pilt ju sootuks muutunud.” Peaministri sõnul näitab selle sadama areng, kui tugev tegelikult on Eesti inimese nn maa sool: “Tehakse oma kodukant korda ja tehakse suurepärane sadam ja hoitakse seda kultuuri.” Tärkma küla esmamainimise 455. juubeli puhuks heiskas Eesti lipu  Hiiumaa teenetemärgi kavaler Aare Ernes.


Kaks nädalat teenindab Leigri asemel väiksem Regula

Rohuküla–Heltermaa liini teenindav parvlaev Leiger suundus eile korralisse hooldusesse Balti laevaremonditehases, asendab Regula. Kui Leigril on autokohti 150, siis Regulal 105. Erinev on ka reisijakohtade arv – vastavalt 700 ja 400. Esimese reisi tegi Regula pühapäeva õhtul, Regula esmaspäeva hommikusel kella 6.30 väljumisel Heltermaalt jäi Hiiu Lehe andmetel maha vähemalt kolm sõidukit. TS Laevad juhatuse liige, peakapten Guldar Kivro juhtis tähelepanu, et Regula kasutab Rohuküla sadamas tagumist kaid number kaks, mistõttu on laevale sõit ja laevalt mahasõit tavapärasest erinevas kohas. Nädala sees teenindab Rohuküla–Heltermaa liini põhilaevana parvlaev Tiiu, parvlaeva Regula reisid väljuvad üldjuhul kell 6.30 Heltermaalt ja kell 22 Rohukülast. Tihedama sõiduplaaniga päevadel teenindavad liini nii Tiiu kui Regula. Ka on Regula reisid piletimüügisüsteemis praamid.ee eraldi tähistatud.


Vald katsetab kolmepoolset koostööd

Hiiumaa vallavanem Reili Rand saatis 18. aprillil maanteeametile kirja, kus seisab, et vald ja ettevõte OÜ Männaka on valmis ise katma osa riigimaantee pindamise jätkamise kuludest ning kutsub maanteeametit samuti panustama. Kirjas on toodud ka summad: vald on valmis 570 meetrise teelõigu topeltpindamiseks panustama poole tööde eeldatavast maksumusest ehk ligikaudu 9000 eurot, OÜ Männaka panustaks 3000 eurot ja maanteeametilt oodatakse ligi 6000 euro suurust osalust. Lääne regiooni hooldevaldkonna juht Hannes Vaidla ütles, et maanteeamet on varemgi kohalike omavalitsuste ja ka kolmandate osapooltega koostööd teinud, et ühiselt riigimaanteid arendada. “Selle taotluse võtsime loomulikult vastu, aga kuna tegemist on eelarveprotsessi keskel oleva asjaga, siis nii kiiret otsustuslahendust ei saa tulla,” rääkis Vaidla. Valgu-Lelu-Leemeti maantee sai osaliselt kõvakatte alla mõned aastad tagasi, kuid ligi 600 meetrit enne OÜ Männaka uut lüpsilehmade lauta algab taas kruusatee. Kuiva ilmaga tolmav kruusatee valmistab lauda omanikele, perekond Vallikividele suurt peavalu. Mati Vallikivi rääkis, et ettevõte peab seetõttu nägema rohkem vaeva, et kõrgeid hügieeninõudeid täita, lisaks kahjustab tolm ka masinaid.


Võrku sattunud merivart paraneb

Päästsime selle linnu oma kalavõrgust Jausa lahel 13. aprillil ja arvasime, et tegu on mingi pardiga. Kuna tema vasak jalg oli vigastatud, liigesest väljas, ta oli apaatne, külm ja üsna lõtv, siis ma teda merre ei pannud, vaid pistsin ta tagasiteel Puulaiu sadamasse oma põue sooja. Nii algab lugu vardist, kelle rannakalur Ilmi Aksli võrgust päästis. Milline saab olema loo lõpp, see alles selgub.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised