16.04.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Mitmekesine menüü: Caesari salat krokodillilihaga

Just selline toit on homsel mitmekesisuse päeval Kärdla keskväljakul asuva itaalia restorani Mamma Mia menüüs. “Tähistame mitmekesisuse päeva, kuna hindame mitmekesisust kõrgelt nii menüüs kui ka kollektiivis ja soovime seda ka kõigi teistega jagada,” rääkis Mamma Mia omanik, itaallane Michele Parucci. Kellele krokodilliliha liiga eksootiline tundub, saab tellida itaallaste lemmiktoite pitsasid-pastasid-salateid, nagu iga päev. Selleski püüab Parucci luua mitmekesisust, kasutades itaaliapäraste toitude valmistamisel võimalikult palju eestimaiseid tooraineid. “Kuna mitmekesisuse tähendus on väga lai, kõlavad sel päeval Mamma Mias pimeda laulja Andrea Boccelli laulud,” lubas Parucci veel.

 

Eile algas riigimetsas raierahu, raied aga jätkuvad

Riigimetsa majandamise keskus teatas, et seoses lindude ja loomade pesitsusajaga algas raierahu riigimetsas, samas raied ikkagi jätkuvad. Riigimetsas kestab raierahu 15. aprillist 15. juunini. RMK saadetud pressiteates on kirjas, et lageraiet raierahu ajal ei tehta, siiski jätkuvad raied kahjustatud metsades ja kuivades puhtmännikutes. Näiteks teeb RMK praegu lageraiet 5 hektari suurusel langil, mis asub Kõpu looduskaitseala Lepistupao sihtkaitsevööndi kõrval. Erinevalt erametsaomanikest, kes raiuvad aastaringi ja kõikides metsaliikides, on RMK kevadsuvist raierahu pidanud 2002. aastast. Samas on ka RMK raierahu aeg lühem kui võiks. Näiteks soovitab keskkonnaamet metsaportaali lehel register.metsad.ee pidada raierahu juuli lõpuni.

 

Lõkkest alanud kulupõleng ohustas eluhooneid

Pühapäeval, 14. aprillil kella kolme ajal päeval avastasid päästjad lõkkereidi ajal põlengu Utu külas, kus vanem meesterahvas oli teinud kaks lõket. Paraku tõusis tuul ning süütas ümberringi põlema kulu umbes 500ruutmeetrisel alal. Tuli levis väga kiiresti ja ohustas juba ka kõrvalhooneid. Eluhoonest jäi tuli 15 meetri kaugusele, rehehoonest vaid 4 meetri kaugusele. Õnneliku juhuse tõttu sattusid Käina päästjad just sel ajal tegema lõkkereide ning hoidsid ära oluliselt suurema õnnetuse.

 

Lahkuv õpetaja kutsub Seebikarbi rallile

24 aastat Kärdla koolis tööõpetusõpetajana töötanud ja Hiiumaa tööõpetuse ainesektsiooni arendanud Ain Jepišovi jaoks jääb see kooliaasta Hiiumaal viimaseks. Kuigi tänavust, kümnendat Hiiumaa seebikarbi rallit tema enam ei korralda, kutsub Jepišov kõiki, kellele meeldib tehnika ja konstrueerimine, sport ja hea tuju, osa võtma maakondlikust tehnikasündmusest “Seebikate ralli”. Aega registreerumiseks on 1. maini ja väga oodatud on ka sponsorid, kes kataks auhinnalaua. Registreerumist ta veel veab, aga ralli korraldamise võtab talt üle Andres Laanejõe Hiiumaa mudeliklubist. “Asendamatuid ei ole – kui keegi ära läheb, tuleb ikka keegi asemele,” ütles Jepišov eile oma uhkelt sisustatud tööõpetuse majas. Tema andmetel kandideeris tema asemele õpetajaks kaks inimest ja see, kes tema teada valituks osutus, on väga hea kandidaat. Jepišov ütles, et kolib mandrile, Läänemaale isiklikel põhjustel, aga lubas, et jääb saarega siiski seotuks.

 

Arenduskeskuse uue preemia pälvis Lisanna Pruul

Reedel, 12. aprillil toimus Palade loodushariduskeskuse Hiiumaa õpilaskonverents, kus kolme ja poole tunniga kanti ette 14 õpilas- ja uurimistööd ning anti välja hulk auhindu. Üllatuseks oli uus 100eurone preemia “Hiiumaa aasta ettevõtlik uurimistöö”, mille andis välja Hiiumaa arenduskeskus. Preemia pälvis Emmaste põhikooli õpilane Lisanna Pruul, kes uuris Sõruotsa vaatamisväärsusi ja koostas neist trükise, mida saavad kasutada nende pereettevõtet, Pruuli turismitalu külastavad turistid.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised