15.03.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Uus MTÜde toetuste kord vajab kohe muutmist

Sel aastal jagas Hiiumaa vald esimest korda mittetulundusühingute toetusi uue ja ühtlustatud korra järgi ning kohe selgus, et korda on vaja muuta. Niinimetatud suurprojekte, mille alampiir 1000 eurot, laekus tähtajaks, mullu 1. oktoobriks 17 taotlust. Kokku küsiti ligi 65 000 eurot, eelarvesse aga oli toetusi planeeritud 30 000+10 000 eurot. Seega lõi soovitud kogusumma valla plaani plaksuga lõhki ning soove tuli hakata kärpima. Paraku selgus, et kriteeriumid, mille alusel seda teha, on liiga üldised. “Seekord läks nii, aga järgmine kord teeme paremini,” ütles valla kultuurispetsialist Anu Tammearu. Ta meenutas, et uus mittetulundusliku tegevuse toetamise kord võeti vastu eelmisel sügisel volikogu otsusega. Nagu korras kirjas, arvestati taotluste hindamisel tegevuse eeldatavat mõju kogukonna või valla arengule, hinnangulist toetusest kasusaajate hulka ja tegevuse jätkusuutlikkust. “Taotlusvoorude käigus selgusid mitmed kitsaskohad, mis tõi kaasa arutelusid erinevates komisjonides,” rääkis Tammearu. Ühena neist märkis ta, et määramata jäeti taotluse ülempiir.


Paluküla terviseradade arendamiseks riigilt 160 000 eurot

Järgneva nelja aasta jooksul rahastab riik Paluküla terviseradu igal aastal 40 000 euroga – kokku saadakse 160 000 eurot, teist sama palju tuleb kaasrahastada vallal. Jaanuaris oli omavalitsustel võimalus esitada kultuuriministeeriumile regionaalsete tervisespordikeskuste väljaarendamise meetmesse projektitaotlusi. Hiiumaa vald esitas Paluküla kunstlume tootmise võimekuse projekti. Pühalepa osavallavanem Liili Eller ütles küll teisipäeval Hiiu Lehele, et sai reedel kultuuriministeeriumist tagasiside, et ministri otsus jääb ülejärgmisse nädalasse, aga sellegipoolest on teada, et Paluküla terviseradade projekt läbis kontrolli. Ja kuna see oli Hiiumaalt ainuke esitatud projekt, on oodata ka positiivset rahastamisotsust. Projekti elluviimisega tahetakse tagada talvised suusatamisvõimalused kõigis maakondades, et juhul kui päris lund pole piisavalt, saaks suusatada kunstlumel.


Jetoil laienes Rakverre

Viisteist aastat tagasi Hiiumaal oma esimese jaetankla avanud Jetoil laienes veebruaris ka Rakverre. Nüüdseks on Jetoilil üle Eesti kokku üheksa tanklat, millest kolm Hiiumaal: Kärdlas, Käinas ja Heltermaal. Krediidinfo andmetel oli Jetoili käive 2017. aastal 144 miljonit eurot, kasum 1,1 miljonit eurot ja näiteks 2018. aasta viimases kavrtalis maksti 4,8 miljonit eurot riigimakse. Hoolimata sellest, et Jetoil on Eesti üks viiest suurimast vedelkütusemüüjast, on see mandril üpris tundmatu. Tegelikult on Eesti kapitalile kuuluv ettevõte, mille omanikeringis ka üks hiidlane, nõukogu liige Sander Kopli, tegutsenud kütuseturul juba paarkümmend aastat. “Oleme turul juba tegelikult kakskümmend aastat, kuid põhiliselt tegeleme hulgimüügiga ning seetõttu olemegi vähem tuntud kui konkurendid,” ütles Jetoili kõneisik Kristiina Kägu Postimehele. Kägu sõnu otsustati tema sõnul uus tankla avada Rakveres, sest koht tundus atraktiivne, lisaks on Jetoili jaekütuse valdkonna juht pärit Rakverest.


DAGOpeni ja partnerite teine suurvõit

Viljandi haigla ja tervisekeskuse rahvusvahelise arhitektuurivõistluse võitis võistlustöö “Elu”, mille teostasid arhitektuuribüroo DAGOpen ja kaks Hispaania bürood. Võidutöö autoriteks on OÜ DAGOpen arhitektid Jose A. Pavon Gonzalez, Jaan Kuusemets ja Enrique Vallecillos Segovia. Jaan Kuusemets ütles ETV saates “Aktuaalne kaamera”, et edu tõi hoone ruumiprogrammi meditsiinitehnoloogiline ja asukoha põhjalik läbitöötamine. Viljandi haigla arhitektuurikonkursile esitati 18 ideekavandit, millest viis lubati teise vooru ja said auhinna. Uus haiglakompleks valmib 2023. aastal. 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised