11.02.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Emmaste elanikud uuenenud kauplusega rahul

Kolmapäeval avati kiirremondi läbinud Emmaste kauplus. Kuna pood oli mõned päevad olnud suletud, oli uue ilme saanud poe ukse taha kogunenud mitukümmend klienti, kes põnevusega ootasid kaupluseruumidesse pääsemist. Uudishimu oli igati põhjendatud, sest varasemad kolm päeva oli nii kogu kaupluse kollektiiv kui mitmed abilised Coop Hiiumaa kontorist töötanud varahommikust hilisõhtuni, et teha pisemaid remonditöid, paigaldada uhiuued energiasäästlikud külmikud ning tõsta ümber peaaegu kogu kaupluse sisustus ja kaubad. Poekülastaja Ronni ütles, et uuenenud kauplus on ilus ja ruumi tundub ka rohkem. “Midagi negatiivset küll öelda ei oska, pigem olen õnnelik, et Emmastes ikka pood alles,” tõdes ta. Poe avamisel viibinud Maive kinnitas, et ka talle tundub uus pood avaram. “Ka kaubavalik on laienenud,” oli ta rahul.


50 000 eurot kultuurimälestiste toetuseks

Hiiumaal asuvate kultuurimälestiste omanikud saavad sel aastal riigilt üle 50 000 euro toetust kuue ehitise ja kahe kunstimälestise restaureerimiseks. Suurima summa, 18 000 eurot eraldas amet Orjaku mõisa peahoone varemete katustamiseks. Orjaku mõisa varemete omanik Omar Jõpiselg ütles, et allesjäänud müürid hakkasid kiiresti lagunema, hoolimata sellest, et olid ilmastiku eest kaetud ja tuli ruttu teha midagi, et neid hävingust päästa. Nüüd, kui varemed saab katuse alla, on tal kavas hakata ruum ruumi haaval korrastama ja kasutusele võtma seda osa keldrist, mis veel varisenud pole. Lisaks toetas amet Suuremõisa juustukoja, Käina kirikaia kabeli, Puski õigeusu kiriku, Kogri koolimaja ja Matsi tuuliku töid, aga ka Kärdla kiriku kantsli ja Käina palvela harmooniumi restaureerimist.


Kahe aastaga kolm tiiru ümber maakera

TS Laevad avaldas oma sotsiaalmeedia lehel graafilised esitlused, milles kirjas kui mitu tiiru ümber maakera on teinud parvlaevad Leiger, Tõll ja Piret ning kui palju sõidukeid ja kui palju veokeid on need vedanud. Millegipärast ei olnud pildil parvlaeva Tiiu. Ettevõtte esindaja Sirle Arro põhjendas Hiiu Lehele, et parvlaev Leiger valiti, kuna see on kõige kauem sõitnud ja selle vahemaa väljatoomine oli kõige kõnekam. Parvlaev Tiiu teeb talvel vähem reise ja seetõttu on selle laeva läbitud vahemaa lühem, võrdudes kaks või pisut enam korda ümber maakera tehtud tiiruga.


Hiidlased Helsingis paadimessil

Hiiumaa külalissadamate 11-liikmeline esindus võtab osa Helsingi paadimessist Vene 19 Båt. Messil on sihtasutus Hiiumaa sadamad meeskond, mis esindab Kärdla, Orjaku ja Sõru sadamaid, lisaks esindajad Roograhu, Suursadama ja Heltermaa sadamatest. SA Hiiumaa sadamad juhatuse liige Sven Kriggulson ütles, et messil osalemise eesmärk on saare sadamate külastatavuse suurendamine, külastusaja pikendamine ja välismeresõitjate suunamine teekonnale ümber Hiiu saare. Kriggulson kinnitas, et Hiiumaa ja Lääne-Eesti piirkond on soomlaste seas juba praegu populaarne reisisihtkoht, kuid arvestades Soome purjetajate koguarvu, on külastusnumbrites veel väga palju kasvuruumi. “Soomes on ligi 360 jahtklubi, kuhu kuulub üle 70 000 purjetaja. Igal aastal väisab Hiiumaad ligi 800 Soome lipuga alust,” tõi Kriggulson välja mõned arvud.


Tartu ülikooli tudengid õppisid Pühalepa koolides

Eelmisel nädalal tegid Palade põhikoolis ja Suuremõisa lasteaed-põhikoolis oma õpetajapraktikat viis Tartu Ülikooli teise kursuse tudengit. Noored tõi saarele koostöö Tartu Ülikooliga ja Pühalepa osavalla koolijuhi Antti Leigri veendumus, et enne maailmas ringi vaatamist peaks nägema, kuidas Eesti haridussüsteemis asjad toimivad. Kõik viis tudengit on oma senise hariduse omandanud suurtes koolides, kus vähemalt kaks paralleelklassi 30 õpilasega. Palade ja Suuremõisa koolis on kahe kooli peale kokku vaid sadakond õpilast. Praegu, mil liikvel palju haigusi, pole haruldane, kui tunnis on vaid kolm või neli õpilast. Tudengitele oli see esimene kord niisuguste koolidega kokku puutuda.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised