08.02.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Transaviabaltika: Paanikaks pole põhjust

31. jaanuaril rakendus Kärdla lennuväljal GNSS lähenemissüsteemi võimalus, kuid lennufirma Transaviabaltika alles ootab Leedu lennuameti kooskõlastust. Hiiumaa vallavanem Reili Rand saatis maanteeametile ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile kirja, milles viitas, et 31. jaanuarist oli GNSS protseduuride rakendamise tähtaeg Kärdla lennuväljal, kuid Transaviabaltika lennukitel lubatud valmisolek veel puudub. Transaviabaltika esindaja Rene Must ütles Hiiu Lehele, et paanika, mida on külvatud, ei ole asjakohane. “GNSS on protseduur, mis koosneb reeglitest ja selle protseduuri juhendi peab kinnitama Leedu lennuamet ja me tegeleme sellega hetkel,” ütles Must. See, miks muudatuse sisseviimine on aega võtnud, on Musta arvates küsimus Leedu riigile.

 

Hiiumaa tootjad murravad saarelt välja

Hoolimata sellest, et Hiiumaa ettevõtjatel on oma toodangu mandril turustamine kulukas ja keeruline, saab ka mujal Eestis üha enam hiiumaiseid tooteid osta. Saare ilmselt suurim toidutööstusettevõte Hiiumaa Köök ja Pagar teenib koguni poole oma müügitulust mandril. Coop Hiiumaa juhataja Kaja Antonsi sõnul on ka ettevõtte edaspidised plaanid ambitsioonikad – selle aasta plaan on mandri turu müügikasv 24 protsenti. Hiiumaa käsitööseepide, ihuhooldustoodete ja käsitööjookide tootja Heli Hahndorf OÜst Tahe ütles, et peamine on teha kvaliteetne toode, mida ka mujal märgatakse. “Näiteks oleme meie ainukesed leedrilimonaadi tootjad, samuti on meil ainuke kadakalimonaad Eestis,” märkis Hahndorf. Väikesest kalakohvikust Kalanas mere ääres alguse saanud Hõbekala Köögi põhitoodeteks on marineeritud räimed ja vähemalt 80 protsenti toodangust müüakse mandrile. “Kindlasti soovime suurendada oma tootlikkust vähemalt kaks korda ja seda saab aastaringselt teha ainult mandrile müües,” tõdes kalaköögi perenaine Kätlin Kiisk.

 

Geenivaramu juhataja selgitab hiidlaste-saarlaste erinevust

Palju elevust põhjustas Eesti geenivaramu juhataja Andres Metspalu väljaütlemine, et saarlased on väga homogeensed, võrreldes mõne teise regiooniga ja saarlased on hiidlastest väga erinevad. Mille poolest hiidlased ja saarlased siis nii tugevasti erinevad? Seda, mida Andres Metspalu vastas, saab lugeda Hiiu Lehest.

 

Jan Uuspõld: hiiu nalja sisse peab sündima

Eelmisel suvel Hiiumaal Theatrumi lavastuses “Muna” mänginud näitleja Jan Uuspõld ostis saarelt kaasa “Hiidlase vähese naljaraamandu” ja lubas hiiu nalja ära õppida. “See ei ole õpitav,” vastas Jan Uuspõld eile küsimusele, kas ta sai hiiu nalja selgeks. Ta ütles, et luges raamatu enam-vähem läbi ja märkas, et kohati on hiiu nali päris karm. “Osaliselt see nali töötab ja osast ei saa aru – selles mõttes oli sel kauplusedaamil väga õigus, et seda ei õpi selgeks, selle sisse peab sündima.” Küsimuse peale, kas mõni hea nali raamatust ka meelde jäi, rääkis Jan loo külamehest, kellele sadamas istunud mandrimehed käinud peale, et tehtu too neile Hiiu nalja.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised