05.02.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

HTÜ idee käivitas suurema protsessi

Hiiumaa tarbijate ühistu (HTÜ) soov ehitada Käina alevikku uus kauplus, käivitas läbirääkimised, millega püütakse leida lahendus, kuidas mahutada vallale kuuluvale maatükile kõik vajalik. Osavallavanem Omar Jõpiselg ütles, et vallavalitsus valmistub detailplaneeringu algatamisega volikogu ette minema märtsi istungil, aga seni oli tegemist planeeringueelsete läbirääkimistega. Selle käigus püüdsid huvitatud osapooled jõuda selgusele, kas on võimalik mahutada umbes 5 hektari suurusele valla maatükile kaubanduskeskus, uus kardirada, uus ligipääs tööstusalale ja tankla. Eelmisel nädalal sai valmis esimene dokument, eskiislahendus. Jõpiselg ütles, et see variant on veel kaugel lõplikust, kuid andis siiski osapooltele selguse, et lahendus on võimalik.

 

Loendamata 7000 reisijat

Detsembris jäi Hiiumaa maakonnaliinidel loendamata arvatust suurem hulk bussireisijaid, kuna seadmed, millesse bussijuht peab reisija andmed sisestama, streikisid. Hiiu Lehes kirjutasime, et eelmise vedaja, ASi Hansa Liinid piirkonnajuhi Martin Kagadze hinnangul võis rikkis seadme tõttu jääda loendamata hinnanguliselt 4000 reisijat. Põhjalikum andmete ülevaatus andis tulemuseks, et loendamata jäi märksa rohkem reisijaid. Kagadze ütles, et andmetest võib järeldada, et tegelikult oli piletisüsteemi rikke tõttu jäänud statistikast välja detsembris u 4500 reisijat ja novembris u 2500 reisijat. Kokku seega 7000 reisijat, mis on märkimisväärselt suur number. Hiiumaa valla ühistranspordispetsialist Piret Sedrik ütles, et sai loendamata reisijatest teada alles tagantjärele ning oli väga häiritud, et ettevõte reiside tellijat kohe ei teavitanud. Ka leidis Sedrik, et seadme puudumisel võinuks reisijaid lihtsalt loendada.

 

Kaasav eelarve nüüd kõigis osavaldades

Sel aastal on kõigil Hiiumaa elanikel võimalus rääkida kaasa Hiiumaa valla eelarvevahendite kasutamisel. Selleks on tänavuses eelarves eraldatud 50 000 eurot ja iga osavalla kasutada on 10 000 eurot. Kõik Hiiumaa elanikud saavad teha ettepanekuid kaasava eelarve vahendite kasutamiseks ja paremad ideed pannakse rahvahääletusele. Idee teostamise hinnanguline maksumus saab olla 1000–10 000 eurot.

 

Õpetavad tööst rõõmu tundma

Metsandusettevõtja Martti Vesingi tutvustab Belgiast pärit praktikantidele Hiiumaa metsi ja metsatööd, belglased omalt poolt õpetavad, kuidas tööst rõõmu tunda. Kuigi Vesingil on metsandusvaldkonnas kogemust juba ligi 18 aastat, uuris Hiiu Lehe ajakirjanik Kärolyn Kivistik, kas temal on midagi belglastelt ka õppida. “Ma ei tea, kas töö mõttes on neilt midagi üle võtta, aga töörõõm on neil teistmoodi ja just sellepärast nad mulle meeldivadki,” ütles Vesingi. Ta lisas, et tal on palju koostöökogemusi ka skandinaavlastega, aga belglased on hoopis teistsugused ja hoopis lõbusamad. “Esimese aasta poisid näiteks laulsid kogu aeg, tulid kaheksakesi metsast välja ja laulsid. Isegi viimasel päeval peale kahte nädalat tööd oli neil veel laul lahti.”

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised