11.01.2019

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Vedaja: Kõigis bussides tuleb kinnitada turvavöö

Alates sellest aastast teenindab hiiumaasiseseid bussiliine Go Bus, mille kõigis bussides on nüüd ka turvavööd. AS Go Bus juhi Andrei Mändla sõnul teenindatakse hiidlasi vastavalt vedude tellija ehk Hiiumaa vallavalitsuse soovidele ja nõuetele. Kokku vurab siinsetel teedel 12 bussi, mis vastavalt hanke tingimustele pole vanemad kui 15 aastat, üks buss on täiesti uus. Uuenduseks on Mändla sõnul see, et erinevalt varasemast on kõikides bussides turvavööd. “Need tõstavad reisijate sõiduohutust ning nende kinnitamine on seetõttu ka kohustuslik,” märkis ta. Koos uue vedajaga lisandus ka viis uut väljumist ja hulk nõudepõhiseid liine, kuhu buss tuleb päev varem tellida.


Dotatsiooni jääb ülegi, aga talvel kuut reisi ei saa

Maanteeamet hämab talvist sõiduplaani põhjendades, miks ei saa Hiiumaa liinil talvel tööpäeviti teha kuut väljumist kummastki sadamast, kord on takistuseks ilmaolud, kord raha. Detsembri algul ütles maanteeameti ühistranspordi osakonna juhtivekspert Mika Männik ERRile, et jaanuarist ei saa tööpäeviti teha Rohuküla–Heltermaa liinil kuut väljumist kummastki sadamast keeruliste navigatsioonitingimuste tõttu: “Tugevad tuuled, jää tekkimine ja kõik see seoses kitsa faarvaatriga [laevatee – toim] loob olukorra, kus seda suvist graafikut ei ole võimalik pidada,” ütles Männik. Sel nädalal ütles maanteeameti peadirektori asetäitja liiklusohutuse ja ühistranspordi alal Meelis Telliskivi Hiiu Lehele, et põhjuseks on raha. Telliskivi viitas, et 12. detsembril võeti riigikogus vastu 2019. aasta riigieelarve, kus on veetranspordile planeeritud sama summa, mis oli planeeritud 2018. aastal. Miks kumbki põhjendus vett ei pea, sellest pikemalt Hiiu Lehes.

 

Opositsioon algatas umbusaldusavalduse Viidikule

Kolmapäeval toimunud erakorralisel istungil tühistas Hiiumaa vallavolikogu iseendale ebaseaduslikult määratud preemia ja opositsioon algatas samast sündmusest ajendatult volikogu esimehe Aivar Viidiku umbusaldusavalduse. Probleemina nägi opositsioon, et eelnõu otsuse allkirjastas volikogu esimees ise. “Ehk volikogu esimees volikogu liikmena pidas vajalikuks premeerida ainult iseennast. Mida erilist on volikogu esimees korda saatnud oma töös, et teda premeerida?” seisis avalduses. Ei aidanud ka vallasekretär Helen Härmsoni vahendatud rahandusministeeriumi seisukoht, et volikogu esimehele sellise dokumentatsiooniga preemia määramine on õiguspärane. Ega ka see, et nii volikogu esimees kui vallavanem preemiast loobusid, umbusaldushääletus, millele kirjutas alla kaheksa volikogu liiget, on 24. jaanuari istungi päevakorras.

 

Loote DNAtest hiidlase jaoks liiga kallis

Novembrist saavad Hiiumaa rasedad loote kromosoomuuringu testimiseks vereproovi teha Hiiumaa haiglas, kuid uuring on paljude jaoks liiga kallis. Varem pidid need Hiiumaa naised, kes soovisid tasulist testi teha, sõitma mandrile. Paraku teevad Hiiumaa lapseootel naised seda harva, vaid 3–5 protsenti. Saaremaal näiteks oli testi teinute osakaal kõige kõrgem, 11 protsenti, mujal Eestis veel madalam, vaid 1 protsent. Hiiumaa haigla juhatuse liige ja õendusjuht Riina Tamm ütles Hiiu Lehele, et haiglas on seda testi alates novembrist tehtud kolmel korral. “See on vabatahtlik ja väga kallis test. Eelmisel aastal maksis see 150 eurot, nüüd uuest aastast 250 eurot,” selgitas Tamm.

 

Nädalalõpulisas on juttu sellest, kuidas Pühalepa kirikaias avanes hauakamber, miks Seiklusministeerium tuleb Hiiumaale esimest korda talvel ja milleks kasutab klubi Pühalepa Vanamehed värske kodulooraamatu müügist saadud raha.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised