14.12.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Tänavavalgustus ajast-arust

Käes on aasta pimedaim aeg – päevavalgust vähe ja kuna pole ka lund, tundub pime aeg kohe eriti pime. Seetõttu torkavad eriti silma Kärdla linna kehvasti valgustatud või hoopis valgustamata tänavad. Hiiu Leheni jõudis ühe lapsevanema mure, kelle sõnul ei julge laps õhtul üksi trenni minna ja sealt koju tulla, sest kardab pimedal tänaval liigelda. Näiteks möödunud nädalavahetusel ei põlenud tänavavalgustus Kärdlas Aia, Pika, Valli, Kalamaja ja veel mõnelgi teisel Kärdla tänaval. Kärdla osavallavanem Lauri Preimann tõdes, et tõepoolest pole Kärdla linna tänavavalgustus kõige toimimiskindlam. Nii on Kärdlas veel paljasjuhtmetega õhukaableid, mis vihma ja tuulega tekitavad lühiühendusi. “See oli ka nädalavahetusel toimunud katkestuse põhjuseks,” selgitas Preimann. Kärdla osavallakogu otsustas pikendada valgustite põlemist igapäevaselt kella üheni öösel ja hommikul süttivad tänavatuled nüüd kell 5 varasema 5.30 asemel. Pühadeajal ehk 21. detsembrist 1. jaanuarini põleb tänavavalgustus Kärdlas öö läbi.

 

Registreeritud töötus Hiiumaal väikseim

Novembri lõpus oli Hiiumaal töötuna registreeritud 149 inimest, mis moodustab saare tööealistest inimestest 3,3 protsenti. Maakondade võrdluses oligi töötuse määr madalaim Hiiumaal ja kõige kõrgem Valgamaal, 8,5 protsenti. Eesti töötukassa Hiiumaa osakonna juhataja Jana Tammeveski ütles, et selle aasta jooksul on töötuna arveloleku lõpetamisi olnud kokku 390, millest tööle või ettevõtjaks mindi 249 juhul. Arveloleku katkemisi ja isiku sooviavaldusega lõpetatud arvelolekuid oli 117. Hiiumaal on töötukassa poolt aasta jooksul vabu töökohti vahendatud umbes 230. Kui paljudel kordadel leiti tööd väljaspool Hiiumaad, ei osanud Tammeveski täpselt öelda: “Neid kliente, kes konkreetselt teatasid, et asuvad tööle välismaal, oli sel perioodil üheksa.”

 

Jaapani reisikorraldajad tahtnuks kohtuda hiidlastega

Kolmapäeval ja neljapäeval tutvusid jõuluettevalmistustega Hiiumaal viis Jaapani reisikorraldajat, kes soovinuks kohtuda rohkema hulga hiidlastega. Kohtusime nendega Kärdlas Kristi Kuurme keraamikakojas, kus nad said oma käega valmistada savist kuuseehte, aga proovida ka savitreimist. Tõlk Sisi Salumaa vahendas külaliste esmamuljet, et Hiiumaa on väga rahulik saar, kus inimesed elavad loodusega kooskõlas. Neid üllatas, et siinsed autoteed ei ole valgustatud, samuti pole teeäärtes piirdeid, mis takistaks metsloomade pääsu sõiduteele. Aga ka see, et inimesi näeb nii vähe. Kolmapäeval õpetas hiiu toidu ekspert Õie Laksberg neile, kuidas valmistada piparkooke ja valgeid makke ja pakkus verivorsti. Mõneti üllatuslikult öeldi, et toidud maitsesid väga hästi. See oli esimene kord kui MTÜ Eesti Maaturism nii kaugeid külalisi Hiiu saarele tõi. Ühingu juhatuse esinaine Raili Mengel jagas ka mõned soovitused, kuidas Jaapani turisti vastu võtta.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised