11.12.2018

Kasuvanemate lood jõuavad esimest korda Eesti lavalaudadele - etendus Kärdla kultuurikeskuses 16.12

4. novembril esietendus Estonia teatri kammersaalis dokumentaallavastus “Südames sündinud”, mis esmakordselt käsitleb avatult ja sügavuti kasuvanemluse temaatikat Eesti ühiskonnas. Lavastus valmis intervjuude põhjal Eesti hooldus-, eeskoste ja lapsendajaperedega. “Südames sündinud” dramaturg on Andra Teede, lavastas Maria Peterson Theatrumist ning näitlejatena mängivad Hele Kõrve, Tõnn Lamp ja Külli Teetamm Linnateatrist. Lavastus on osa Tervise Arengu Instituudi (TAI) perepõhise asendushoolduse teavituskampaaniast.

Lavastuse algupärase teksti autor Andra Teede kohtus sel suvel Eesti inimestega, kes jagasid temaga oma pere lugusid. “Sain tuttavaks ja vestlesin väga erinevate inimestega, kes rääkisid oma igapäevaelust, raskustest ja rõõmudest – kokku sai sellest eriline lugu suurest armastusest ja pereks kasvamisest,” võttis autor lavastuse teksti loomeprotsessi kokku. Teede lisas, et “Südames sündinud” kirjutamine oli tema jaoks kindlasti kõige liigutavam töö, mida ta kunagi on teinud. “Selle näidendi kirjutamine muutis mind paremaks inimeseks ja lavastuse vaatamine muudab sama moodi publikut. Ma olen selles täiesti kindel,” oli Teede veendunud.

“Südames sündinud” lavastaja Maria Peterson võtab lavastuse kokku kui loo südamete kohtumisest ja imede võimalikkusest olukordades, kus see tundub võimatu. “Olles kokku puutunud paljude kasuvanemate ja perre lapsendatud lastega, olen taibanud, et keegi on need mustrid enne läbi mõelnud ja millegipärast just niimoodi toimima pannud. Keerulised teed, suured ja täpsed kohtumised. Lavastusse panustanud inimeste lugusid lugedes ja kuulates olen jälle jõudnud arusaamisele, et iga hetk on üks suur müsteerium ja me ei tohiks lakata imestamast.”

Publik kuuleb lavastuses samuti vahetuid intervjuusid asendusperes kasvavate lastega, kes vestlesid lavastaja Maria Petersoniga.

TAI projektijuhi Enelis Linnase sõnul on teistest vanematest sündinud lapse kasvatamine ühiskonnas tundlik ning vähe käsitletud teema, mistõttu vajab see mitmekülgset lahti rääkimist, et kasvatada sel teemal inimeste teadlikkust ja avatust. „Seetõttu tundsime, et dokumentaallavastus on hea viis inimeste kõnetamiseks ja kasuvanemluse teema avamiseks”, sõnas Linnas.
Lavastuse peamine eesmärk on kasuvanemluse ja perepõhise asendushoolduse teema avamine, potentsiaalsete ja olemasolevate kasuvanemate julgustamine ja üldise tolerantsuse kasvatamine ühiskonnas.

“Erinevalt laialt levinud arusaamast ei võrdu asendushooldus peres ainult lapsendamisega – lisaks sellele on võimalik teisest vanemast sündinud lapsel kasvada hooldus- või eestkosteperes,“ lisas Linnas. „Selleks, et saada ausat vaadet selle kohta, millised on nende perede rõõmud ja raskused, kes kasvatavad teisest vanemast sündinud lapsi, on vajalik kasuvanemlusest avatult rääkida ning seda “Südames sündinud” ka väga hästi teeb.““Südames sündinud”

Dramaturg: Andra Teede
Lavastaja: Maria Peterson (Theatrum)
Kunstnik: Laura Pählapuu
Helilooja ja -kujundaja: Markus Robam
Produtsent: Elo-Liis Parmas (OÜ Tähesõjad)
Osades: Hele Kõrve (Tallinna Linnateater)
Külli Teetamm (Tallinna Linnateater)
Tõnn Lamp (Tallinna Linnateater)


Lavastuse piletid on müügil Piletilevi ja Piletimaailma online keskkondades.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised