10.12.2018

MAAVALLA SIRVIKALENDRI 41. AASTAKÄIK ON MÜÜGIS

1. MIS SEE ON?

Sirvid on teadaolevalt meie ainus oma ajaarvamisvahend. Tosina jagu muistseid puusse lõigatud sirvilaudu on tänini säilinud ja neid hoitakse tallel muuseumides. Nende põhjal on koostatud uued sirvilauad, mis ilmuvad tänavu juba 41. korda. Sirvikalendrisse on valitud tähtpäevad, mille maausuline tähendus ja/või kombestik on teada. Laenunimede asemel on eelistatud pühade ja kuude maakeelseid nimetusi.

Ajaarvamise alguseks on võetud nn Billingeni läbimurre, mille toimumisaeg on setete uurimisel aastalise täpsusega kindlaks määratud. Siis murdis jääajajärgne paisjärv endale väljapääsu ilmamerre praeguse Mälari järvistu kohalt Rootsis. Ühe aasta jooksul langes veepind mitukümmend meetrit ning vabanes suur jagu Maavallast. Sündmusest, mida võib nimetada ka maa sünniks, möödub tänavu 10232 aastaringi. Maavald on Eesti põlisrahva, maarahva ajalooline asuala, kuhu kuuluvad ka Seto- ja Vadjamaa.

Kalendris on lisaks noorele ja vanale kuule märgitud ka kõvad ja pehmed ajad. Lõuna-Eestis on nad tänini tuntud ja arvestatavad, mujal teatakse neist vähem. Üks kuutsükkel jaguneb kolmeks pehmeks ja kolmeks kõvaks ajaks. Pehme (mäda) aeg on hea lagundaja ja määndaja. Pehmel ajal lähevad haavad mädanema ja piim hapuks. Mädal ajal jahvatatud jahu ja suitsetatud liha lähevad kergesti ussitama. Pesu läheb pesemisel hästi puhtaks. Pehmel ajal külvatakse-istutatakse kõik, mis alla kasvatab. Kõval (kalgil) ajal rasv pritsib panni pääl ja põletispuud annavad kõvasti süsi välja. Kõval ajal lõigatud puu ei mädane, haavad ei lähe halvaks. Kõval ajal külvatakse teravili ja kõik muu, mis peale kasvatab (kapsas täie kuuga). Aasta kõige kõvemad ajad on radokuu ümbruses, siis lõigatakse ehituspalk ja muu tarbepuu. Uuemal ajal on tähele pandud, et kõval ajal alla kirjutatud lepingud on kindlamad, läbirääkimisteks jälle on parem pehme aeg.

Vt lisaks: Kaido Kama. Kümme aastat nüüdisaegseid sirvilaudu. – Vikerkaar, 1988, nr 1, lk 49-54, võrgus https://www.maavald.ee/maausk/maausust/ajastaeg/38-kümme-aastat-nüüdisaegseid-sirvilaudu

 

2.KUST SAAB?

Kalendrit saab hankida Rahva Raamatu ja Apollo poodidest ja võrgupoest alates järgmisest nädalast. Kui müügipunkte lisandub, anname uuesti teada.

Veidi odavamalt saab Maavalla Kojalt. Hind on 3 eurot, alates 10 eksemplarist 2 eurot tükk. Kokkulepitud aegadel (tel 56 932 353) võib järele tulla Maavalla Koja büroosse Tallinnas Pärnu mnt 28-9.

Postiga tellides tuleb kanda Maavalla Koja kontole LHV pangas EE847700771003227588 kalendri hind koos saatekuludega (vastavalt allolevale hinnakirjale) ning selgitusse kirjutada eksemplaride arv ja aadress, millele sirvid saata. Rohkem kui 5 eksemplari tellimiseks, samuti välismaale tellimiseks palume võtta ühendust aadressil koda@maavald.ee või telefonil +372 56 932 353.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised