19.11.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Koostöö pani ojaveed liikuma

Kõrgessaare osavallavanem Üllar Laid kiidab koostööd ja osapooli, tänu kellele said liikuma Paope oja veed. Sel suvel ja sügisel puhastas ja süvendas põllumajandusamet peale mitmeaastast planeerimist 2,1 kilomeetrit Paope oja peakraavi. Tööga haakus Hiiumaa vald, mille kulu ja kirjadega puhastati veel mõnisada meetrit lisaks ja siis tegi riigimetsa majandamise keskus veel umbes kilomeetrijagu täitsa uut kraavi. “Eesvoolud tehti korda, enne polnud mõtet seda uut kraavi teha,” selgitas Laid. Algatusega liitusid ka kohalikud maadeomanikud, kes kasutasid ära võimaluse, et Käina Kemehhi suur ekskavaator sealkandis tööd tegi ja lasksid ka oma vanu kraave puhastada. “Ühe piirkonna veesüsteem sai täiesti uue hingamise,” on Laid väga rahul. Kemehhi juhataja Üllar Padari ütles, et Paope oja eesvool on riigi hooldada ja selliseid hooldustöid tehakse mujalgi, aga erakordne oli see, et sellega tuli kaasa palju osapooli ja nii suur töö korraga tehtud sai. Laidi sõnul on asja eestvedajaid olnud mitu, kasusaajaid, maaomanikke aga palju.

Kärdla keskväljakule tuleb kaks jõulukuuske

Tänavu ehitatakse Kärdla Keskväljakule omanäoline jõulupuu, mille oksteks männijuured. “Loodav jõulupuu sümboliseerib Hiiumaa perekonda, kelle juured ulatuvad kaugele, kuid on alguse saanud meie armsal Hiiumaal,” selgitas vallavanem Reili Rand. “Meie jaoks on oluline iga hiidlane ja me kutsume kõiki koju.” Neile, kellele moodsad jõulukuuselahendused ei sobi, ehitakse esimeseks advendiks Reko poe Keskväljak 9 ees kasvav kõrge kuusk. Kuuskede jõulutuled süüdatakse 2. detsembril. Eelmisel aastal üllatas hiidlasi traditsioonilise kuuse asemel Keskväljakul paljudest väikestest kuuskedest koosnev jõulukaunistus, mis tekitas kogukonnas vastakaid arvamusi.

Paadivaraste kohtuistung lükkus

Haapsalus pidid reedel kohtu ette astuma mehed, kes mullu suvel varastasid Lääne- ja Hiiumaalt paate ja paadimootoreid, kuid istung lükkus ühe kohtualuse puudumise tõttu taas edasi, kirjutab Lääne Elu. Pärnu maakohtu pressiesindaja Jaanika Lusti ütles Hiiu Lehele, et kohtumenetluses ei ole veel süüdistust avatud, kuna üks süüdistatavatest pole istungile ilmunud. “Praegusel juhul saan öelda, et Tanel Mölderit ja Jaan Hallikat süüdistatakse kahe mootorpaadi ning paaditarvikute varguses möödunud aasta suvel Hiiumaal Heltermaal ning sõudepaadi ja selle juurde kuulunud asjade varguses Noarootsist. Lisaks süüdistatakse Mölderit ebaseadusliku tulirelva ja laskemoona omamises,” selgitas Lusti. Mölderi ja Hallikase järgmine kohtuistung on planeeritud 28. novembrile. Kohtunik Piia Jaaksoo sõnul ei välitanud võimalust, et selleks, et kohtuistung järgmisel korral peetud saaks, tuleb kasutada kohtualuste sundtoomist.

Sada aastat oma riigi posti Hiiumaal

Ajaloohuvilistel on reedel, 23. novembril kell 12 põhjust tulla Heltermaale, kus Hiiu kogujate selts tähistab Eesti Vabariigi postikorralduse 100 aasta juubelit Hiiumaal. Nimelt täitub reedel 100 aastat Eesti Vabariigi esimese postiametniku tööleasumisest Hiiumaal. Aurik Hiiumaa kapteniga saadeti post Hiiumaale ja Hiiumaalt mandrile ning Peet Julge ülesanne oli selle vastuvõtmist ja ärasaatmist korraldada.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised