06.11.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Erakondade esinumbriteks valdavalt saarlased

Kuigi lõplikud otsused on mõnel erakonnal veel tegemata, on selgunud suur osa erakondade valimisringkondade esinumbreid eelseisvatel riigikogu valimistel. Viiendas ringkonnas on viis esinumbrit teadaolevast kuuest seotud Saaremaaga. Keskerakonna esinumbriks on Saaremaa vallavolikogu liige Enn Eesmaa, Sotsiaaldemokraatidel Saaremaa vallavanem Madis Kallas, erakond Isamaal saarlasest riigikogu liige Raivo Aeg, Reformierakonnal ilmselt samuti riigikogu liige, saarlane Kalle Laanet. Roheliste erakonna esinumber viiendas ringkonnas on Saaremaalt pärit ettevõtja Kristen Kannik. Erandiks on EKRE, mille esinumber on Läänemaalt – EKRE esimehe Mart Helme abikaasa Helle-Monika Helme. Seni ainsana on kindlalt teada, et hiidlastest kandideerib Keskerakonna ridades koolijuht Antti Leigri. Hiiumaa vallavanem Reili Rand teeb kandideerimisotsuse 12. novembriks. Kolmapäeval Hiiumaal käinud Raivo Aeg ütles, et kindlasti on nende valimisnimekirjas mõni hiidlane.

 

Kiire interneti võimalus 1400 kodul

Elektrilevi kommunikatsioonijuht Tuuli Sokmann ütles, et Hiiumaal esitati kiire internetiühenduse sooviavaldus 428 aadressile, neist 278 on n-ö valgete alade piirkonnas, kuhu kvalifitseerub riigi toetus. Valgeks alaks loetakse piirkondi, kus praegu kvaliteetne internetiteenus puudub ja kuhu Eesti sideoperaatorid ei plaani investeerida lähema viie aasta jooksul. Riiklikul konkursil esitas Elektrilevi Hiiumaa nn valgete alade piirkonnas pakkumise kiire internetiühenduse toomiseks 449 aadressile. “Kui siia lisada ka need ühendused, mida plaanime ehitada väljaspool nii-öelda valgeid alasid ja arvestada kortermajades ka eraldi majapidamisi, siis saame kokku tuua internetivõrgu enam kui 1400 kodusse Hiiumaal,” täpsustas Sokman. Ta lisas, et kõik need on ettevõtte plaanid, suurema kindlustundega saab kõigest rääkida, kui leping on sõlmitud.

 

Arenguseminaril esitletakse 21. majandusülevaadet

Neljapäeval esitletakse Hiiumaa arenguseminaril Suuremõisa lossis värskelt valminud 64leheküljelist trükist “Hiiumaa majandusülevaade 2017”. Kokkuvõtte Hiiumaa majandusest eelmise aasta tulemuste põhjal teeb üks majandusülevaate autoreid, Swedbanki haldur Elmo Harjak. Tegemist on järjekorras 21. ülevaatega, esimene ilmus aastal 1998. Seekordse trükise koostajaks on Hiiumaa arenduskeskus.

 

Hiiumaa rahvarallil rajale registreerunud 110 ekipaaži

Sel nädalal kimatakse taas võidu Hiiumaa teedel ja tänavatel, rajale läheb rekordarv meeskondi – 110 üheksas erinevas võistlusklassis. Üle pika aja toimub Hiiumaal rahvaralli ja kuna hiidlastel on kombeks asju omamoodi teha, siis toimub võistlus kahel päeval. Reedel sõidetakse neli katset, millest kaks Kärdla linnas asfaldil ja kaks kruusal. Teisel päeval peavad võistlejad läbima aga koguni kaheksa katset, millest enamik kulgevad mööda kruusateid. Ralli algab reede, 9. novembri keskpäeval dokumentide ja autode tehnilise kontrolliga võistluskeskuses Kärdla keskväljakul. Esimene auto stardib poodiumilt kiiruskatsetele kell 16.45. Kokku on kavas üle 40 katsekilomeetri, et panna korralik punkt rahvaralli hooajale.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised