19.10.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Elustamispäeval süstiti julgust ja õpetati kannatanule abi andma

Teisipäeval oli ülemaailmne elustamispäev. Päeva eesmärk on süstida tavainimestesse julgust ja õpetada, mida teha, kui lähedase või kõrvalolijaga midagi juhtub. Hiiumaa haigla kiirabi õebrigaadi juht Monika Ild ja autojuht-kiirabitehnik Alvar Nurk õpetasid teisipäeval esmalt Kärdla politseijaoskonnas, seejärel põhikoolis, Hiiumaa gümnaasiumis ning päeva lõpuks Kärdla Selveris, kuidas toimida, kui sinu lähedasega juhtub õnnetus või kui näed näiteks tänaval teadvuse kaotanud inimest. “Sel aastal on Hiiumaal juba ehe näide olemas, kuidas südamemassaažiga päästeti inimese elu,” rääkis Ild suvel Kõrgessaares saalihokiturniiril aset leidnud vahejuhtumist. Tema sõnul on elustamise nagu paljude teistegi praktiliste asjadega – kui seda ei harjuta, siis lihtsalt läheb meelest, kuidas õigesti teha.

 

Jevgeni Ossinovski visiit Hiiumaale

Esmaspäeval, 29. oktoobril on Hiiumaa visiidil riigikogu liige, Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski. Ta tutvub Kärdla hariduslinnakuga ning Käina lasteaia ja Käina osavallavalitsuse tööga. Vestlusringis saab ta kokku 9. ja 12. klassi õpilastega, Kärdlas kohtub omastehooldajatega, samuti Hiiumaa vallavalitsuse liikmete ja erakonnakaaslastega.

 

Valla- ja ministeeriumi ametnikel on võimu hea seadus ära nullida

Juulikuust alates ei ilmu Hiiu Lehe veergudel enam sünnipäevalaste ja juubilaride nimekirju, sest ametnikud tõlgendavad seadusi bürokraatlikult. Hiiu Leht on paar aastakümmet, ilmuma hakkamisest alates avaldanud juubilaride ja eakate sünnipäevalaste nime kirju. Tänavu 20. juunil aga saatis värskelt koolitatud valla andmekaitsespetsialist Kairi Arunurm toimetusele teate, et järgmisest, 2019. aastast ei väljasta vallavalitsus toimetusele juubilaride nimesid. Arunurm viitas andmekaitse reeglitele, mis enam ei lubavat rahvastikuregistrist juubilaride andmeid võtta. Veel ühe põhjendusena tõi ta, et tegemist ei ole valla avaliku ülesande täitmise käigus ettenähtud kohustusega. Kaheksa päeva hiljem tuli talt uus kiri, et andmete edastamine lõpetatakse päevapealt. 8. oktoobril aga teatas Arunurm äkki, et juubilaride nimed toimetus edaspidi saab, ainult raha eest ja üks nimi maksab 5 eurot.

 

Lehtmas päästeti kalamees

Aeliita Sinijärv otsis ja leidis sotsiaalmeedia kaudu oma venna elupäästjad. “Minu vennal on nüüd teine sünnipäev, 14. oktoober 2018,” teatas Sinijärv. Hiiu Lehele ütles ta, et sai elupäästjate nimed üsna kiiresti teada, need olid Pille Kristal ja Ennu Vander. Sinijärv, kes eile oli koolitusel, ei olnud veel jõudnud nendega ühendust võtta. Ta ütles, et nad mõlemad on  kangelased ja ta otsib nad kindlasti üles, et neid tänada. “Arvan, et maalin neile tänutäheks meremaali, et kasvõi tagasihoidlikul moelgi oma tänulikkust väljendada,” ütles kunstiga tegelev Sinijärv. Aeliita rääkis, et ta vend Valdek Sinijärv oli läinud 14. oktoobril Lehtma sadamasse kai peale ridvaga räime püüdma. Ilm oli tuulevaikne ja kala näkkas hästi. Seda, mis edasi juhtus, saab lugeda leheveergudel.

 

Viis kirjanikku, kaks raamatuesitlust

Neljapäeval oli keskus Ave Vita! Puupüsti rahvast täis – tuntud kirjanik Elin Toona ja kirjandusteadlane Sirje Kiin olid kohale meelitanud suure hulga eri eas kirjandushuvilisi. Hoolimata sellest, et ligi pooled kohaolijad olid sündinud n-ö nullindatel ja neil puudus isiklik kokkupuude nii Teise maailmasõjaga, mil Elin Toona ema ja vanaemaga Saksamaale põgenes kui Sirje Kiini eestvedamisel 80ndatel koostatud 40kirjaga, olid Toona ja Kiini lood ajast, mida noored vaid ajalootunnis õppinud, väga põnevad ja kaasahaaravad. Paljudes tekitab kindlasti küsimusi, mis imega Alavainu Elin Toona Hiiumaale meelitas. Tegelikult käis kõik aga kiirelt ja lihtsalt ning pikka planeerimist ja meelitamist polnudki, kinnitas küllakutsuja rollis Ave Alavainu.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised