14.09.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Saalihokiturniirilt elupäästjaks

Tänavu tunnustas päästeamet aumärkide ja tänukirjadega rekordiliselt palju, 108 elupäästjat ja  päästevaldkonna arendajaid. Üks elupäästmine sai teoks ka Hiiumaal. Tänavu 7. juulil toimus Kõrges saare vaba aja keskuses järjekordne saalihokiturniir Viskoosa Cup. Peale turniiri esimest mängu kurtis üks mängija, 57aastane mees halba enesetunnet ja läks hoonest välja puhkama. Keskuse juhataja Artur Valk ütles eile, et meest nähes ei osanud tema küll arvata, mis edasi juhtub, kuid mõne aja pärast hakkas mehel veel halvem ja ta kaotas teadvuse. Mehe elu päästmise eest said Elupäästja III klassi medali Aivar Aasma, Argo Raudsepp, Liisel-Kariine Roos ja Marti Laidre.

 

Loomakliinik avab uksed

Reedel avab pidulikult uksed Hiiumaa loomakliinik, õnnitlusi oodatakse ja uksed on avatud kella 12–18ni. Linnumäel asuvas loomakliinikus pakutakse kringlit ja kohvi, tutvustatakse kliiniku hoonet, seadmeid, tööplaane ja võimalusi. Kliinik ja loomatarvete pood hakkavad nüüd avatud olema igapäevaselt. Abivajavaid loomi on loomaarst Maris Kriggulson siiski juba vastu võtnud. Näiteks eelmisel reedel oli patsiendiks siil Coco, kes toodi ravile Kassarist. Marise õde Maarja Berkmann ütles, et metsloomi sattub nende juurde ravile harva, enamasti on abivajajaiks lemmikud või põllumajandusloomad.


 

Haigekassa: Hiiumaa haigla – maailma mastaabis väga eriline

Eesti Haigekassa tervishoiu- ja kommunikatsiooniosakonna peaanalüütik Silja Kimmel rääkis, et Hiiumaa haiglas käinud Maailmapanga esindajaid üllatas haigla väiksus ning see, kuidas säärastes tingimustes on suudetud tagada ravi kättesaadavus ja kvaliteet. “Hea tõestus ravi kättesaadavuse vajalikkusest saarel oli ka hommikune viperus, mil lend pealinnast udu tõttu tühistati ja kogu päevaplaan segi paiskus,” märkis Kimmel. Tema sõnul on maailma mastaabis niisuguse väikese saare haigla ja selle rahastamissüsteem väga erilised. Järgmisel kuul annavad eksperdid tagasiside haiglas rakendatud valmisolekupõhise tasu disaini ja tulemuste hindamise süsteemile ning teevad ettepanekud selle täiustamiseks.


 

Hirmudega teele, kangelasena tagasi

Kui Inna Lepik Estonia mäetipu vallutusretkelt tagasi jõudis, ootas teda koduväraval kiri: “Tere tulemast tagasi, meie kangelane!”, aga teele läks ta, kaasas mitu hirmu. Innal oli hirm, kas teeb vahet mäestikuhaigusel ja väsimusel. Teiseks kartis ta, et on teistest nõrgem. “Ei tahtnud, et keegi peaks minu pärast tippu minemise katkestama,” selgitas ta. Kuna esmaabi oli Inna vastutada, tekkis ka kolmas hirm, et kui juhtub mingi tõsine trauma, kas ta oskab siis abi anda. Ometi läks nii, et just Inna oli nii nende kümne alpinisti seas, kes tõusid 6211 meetri kõrgusele Estonia mäetipule, aga ka nende kolme hulgas, kes käisid 7134meetrisel Leninil.

 

Purjutuuri võitja saab rändkarika

Kärdlas on kodusadama leidnud juba päris palju jahte ning sellest mõte hakata korraldama võidusõitude sarja. Homme stardib tänavuse Kärdla Purjutuuri viimane, kuues etapp ja selgub üldvõitja. Kuues etapp on pikem kui viis varasemat, sest purjetatakse Kärdlast Orjakusse, varasemad sõidud tehti Kärdla lahel. Kärdla sadama kapten Sven Kriggulson, kes ka ise tuuri kaasa teeb, ütles Hiiu purjelaeva seltsi algatuse kohta, et oli seda ammu oodanud, sest see annab rohkem põhjust merel käia. Kriggulson tõdes, et Hiiumaal on praegu olukord, kus purjekaid rohkem kui purjetajaid. Sadam omalt poolt pani tänavuse sarja võitjale välja rändauhinna – klaasist purjekakujulise karika.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised