10.08.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Kohvikutepäeval koguti üle 1700 euro heategevuseks

Möödunud nädalavahetusel peeti Hiiumaal taas kohvikutepäeva. Neli kodukohvikut panustas oma teenitud tulu heategevuseks. Kolmapäevase seisuga olid kulud ja tulud kokku löönud kolm kodukohvikut, mis annetavad heategevuseks kokku 1700 eurot. Karin Kokla Café Orientale Kärdla Saksakohvikust ütles, et neile laekusid kolmapäeval alles viimased arved ja summa, mis Kärdla kiriku renoveerimiseks annetatakse, selgub paari päeva jooksul. Kodukohviku Onu Reinu Juures ühe eestvedaja Karmen Aasma sõnul oli neile kohe teada, et teenitud tuluga soovitakse toetada vähiravifondi. Onu Reinu mälestuseks tehtud kohvik teenis 350 eurot ja see annetati vähiravifondile Kingitud Elu. Reedel avas Jausa külas uksed kodukohvik Krüsteni Hoowik. Kohviku ühe korraldaja Regina Sinioru sõnul otsustati tänavu teenitud tulu annetada MTÜle Hiiumaa Lasterikkad, sest ka tema vanaisa oli pärit 12-lapselisest perest. Tulu teeniti 250 eurot. Lisaks kogus Kaitseliit korjanduse ja ühepäevakohvikuga Drillburger 1100 eurot Hiiumaa Vabadussõja mälestusmärgi rajamise toetuseks.


Kas Hiiumaa vajab silda või viisat

Orjaku sadamas toimub neljapäeval, 16. augustil Hiiumaa teine [eel]arvamusfestival, mis seekord kannab nime “Kolumise kogusaamine”. Intrigeerivad on ka teemad, mille üle arutletakse. Peateemaks “Kas Hiiumaa vajab silda või viisat?” ehk kui otsustaks ära, kas paneme Hiiumaa lukku või avame maailmale? Veel arutletakse selle üle, miks on hiidlane eriline, kas kogu Hiiumaa võiks muuta kaitsealaks, kuidas saadakse suvehiidlasest hiidlaseks ja kas lairibaühendus ikka toob töökohad. Päeva programm on sündinud ideekorjesse laekunud ettepanekute põhjal ning koosneb viiest arutelust ja kahest töötoast. Muide, suvehiidlane Märt Treier, kes festivali arutelusid modereerib, ütles Hiiu Lehele antud intervjuus, et tema eelistab Hiiumaa sillale viisat. Samas korraldab Suurbritannia saatkond Orjakus teepeo, kus tee ja küpsiste kõrvale saab suhelda Briti saatkonna töötajate ja Eestis NATO pataljoni koosseisus teenivate Briti sõduritega. Festivalipäev algab kell 12 ja lõppeb kell 18.


Köök ja Pagar kasvavad kiiresti

Sel suvel nime ja toote kujundust vahetanud Hiiumaa tarbijate ühistu tütarettevõte Hiiumaa Köök ja Pagar müügitulu kasvab. Ettevõtte tegevjuht Kaja Antons ütles Hiiu Lehele, et sel suvel saab leibu-saiu-torte ning mitmesuguseid roogasid valmistavas ettevõttes tööd juba 61 inimest varasema poolesaja asemel. “Kaupa läheb müüki nii palju,” selgitas Antons tööjõuvajaduse kasvu. Tänavuseks aastakäibeks prognoosis ta 2 miljonit eurot, näiteks 2014. aastal oli käive 1,4 miljon eurot. Ühe põhjusena tõi Antons esile, et emaettevõte, Hiiumaa tarbijate ühistu müüb väga palju tütarettevõtte tooteid, teiseks koostööd üleeestilise Coopiga. “Me oleme kõikides Coop Eesti Maksimarketites mingi sortimendiga – see tähendab, et meie tooted on tõesti müügil Virust Võruni.”


Reidil tabati üks joobes juht

Üleeile kontrollisid politseinikud Hiiu maakonnas kahe hommikutunni vältel autojuhtide kainust. 530st kontrollitud sõidukijuhist oli roolikeeramise eel alkoholi tarvitanud üks, kes liiklusest kõrvaldati. Politsei pressiesindaja Ilmar Kahro sõnul on tänavu Hiiumaal liiklusest kõrvaldatud kokku 52 alkoholi tarvitanud sõidukijuhti, seda on 11 inimese võrra rohkem kui mullu. Hiiumaal on tänavu liikluses viga saanud üks inimene ja üks inimene on hukkunud. “Joove on üks kolmest peamisest põhjusest, miks Eestis rasked liiklusõnnetused juhtuvad. Teised kaks põhjust on liigne sõidukiirus ja rooli taga kõrvaliste asjadega tegelemine,” ütles Kahro Hiiu Lehele.


Raketimudelistid tõid koju MMi kullad

Hiiumaa noored raketimudelistid Merili Tursk, Johanna Aaslepp ja Siiri Talts tõid Poolas Wloclawekis juunioride MMilt teist aastat järjest Eestile esikoha. Tiim esines S4A ehk rakettlennuki arvestuses äärmiselt stabiilselt saades igaühe kolme lennu tulemusena vastavalt 500, 480 ja 408 punkti. Summa 1388 andis Eesti tiimile veenva võidu teiseks tulnud Hispaania tiimi (1277) ja Bulgaaria (1214) ees. Võistlusi korraldava FAI ehk rahvusvahelise aeronautikaföderatsiooni aseesimees Narve Jensen, kes oli ka žürii esimees, ütles, et talle valmistab eriti rõõmu, et poodiumi kõrgeimal astmel on kolm tüdrukut. Johanna Aaslepp nimetas nende võidu tagatiseks lennukite korralikku timmimist ehk raketimudelite võistluseelset oskuslikku balansseerimist. Noorte juhendaja Andres Laanejõe Hiiumaa mudeliklubist ütles, et Eesti lennuspordi ajaloos on see erakordne saavutus. Kokku võistles MMil 390 sportlast 24 riigist. S4A mudeli klassis võistlesid 15 riigi esindajad, sh Venemaa ja Hiina, kes olid MMil kohal väga suurte võistkondadega, vastavalt 42 ja 58 võistlejat. Eesti tiimis oli vaid 15 liiget.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised