13.07.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Tubalale rajati Eesti suurim lavendlitalu

Taavi ja Birthe Liivandi rajasid Tubala külla lavendlipõllu, teisipäevaks said mulda kõik 20 000 taime. Küsimusele, mis tõi kaks Tallinna noort koos pisikese tütrega Hiiumaale, et rajada lavendlitalu, vastas Taavi naljatades, et nad soovivad pääseda ETV saatesse “Maahommik”. “Vaatame igal laupäeval Maahommikust neid julgeid noori peresid, kes linnas otsad kokku tõmbavad ja loodusesse kolivad,” rääkis Taavi. Pere soetas Tubala külla vana palkmaja, mis esialgu oli nii võssa kasvanud, et ei paistnud enam teelegi. Nüüdseks on ümbrus võsast puhastatud ja kõrvalasuv põldki üles haritud. “Kui koht leitud, mõtlesime, mis siin selle kahe hektari maaga teha,” rääkis Taavi. Esimese asjana seostusid neil Hiiu saarega lambad, aga loomadest ei tea kumbki eriti midagi. “Talvel mõtlesime, et mis kasvab kehva pinnase peal ja tahab päikest ning kui me eelmisel kevadel Prantsusmaal puhkamas käisime ja lavendlipõlde nägime, mõtlesime, et võiks ka proovida,” rääkis Taavi, kust tuli mõte just lavendlit kasvatama hakata. Liivandid pole kumbki aiandust õppinud ning alustasid oma istandiku rajamist nullist. Nüüd on valmis lavendlipõld, mis nende andmetel suurim nii Eestis kui Lätis.

Aasta põllumehe kandidaat peale pikka pausi

Peale kolmeaastast pausi on hiidlastel taas aasta põllumehe konkursile pakkuda oma kandidaat – Pühalepa põllumees Toomas Remmelkoor. Teisipäeva hommikul kogunes Partsi küla Harju talu õue väike seltskond, et tutvuda konkursi Aasta põllumees 2018 kandidaadiks üles seatud ja 20 aastat Pühalepa mail tegutsenud teraviljakasvataja Toomas Remmelkoore tegemistega. Remmelkoore esitas konkursile Tartumaa põllumeeste liit. “Eks Kalev Kotkas oli ärgitajaks, pealegi pole Hiiumaalt pikka aega ühtki kandidaati olnud, mis on ebaõiglane ja nii meie selts Remmelkoore esitaski,” selgitas seltsi juhatuse liige Jaan Sõrra ja lisas: “Toomas on ju tubli!” Tublid on olnud ka kõik varasemad aasta põllumehe kandidaadid, Sulev Matto, Ulvi ja Tiit Uusoja ja teised. Kas keegi Hiiumaa põllumeestest kunagi ka kogu Eesti aasta põllumeheks tunnistatakse, on küsimus. Lihtsalt mandri ja väikese saare mahud on nii erinevad, ka põllumajanduses. Harju talul on põldu kokku 400 hektarit, sellest 360 hektarit on tänavuse külvi all, sh otra 200 ha, nisu 100 ha, rapsi 60 ha, lisaks16 ha kesas.

Pahalased riputasid totraid silte

Teisipäeva, 10. juuli hommikul avastasid mitmed Pika tänava elanikud oma aedade ja postkastide külge kleebitud käsikirjalised sedelid totrate ja kahemõtteliste sõnumitega, mis elanikke häirisid. Samal hommikul viidi sedelid, millel tekstid “Mu püksis on ikka veel su naise DNA”, “Ettevaatust meie prussakad hammustavad”, “Hoiatus! Nudistid majas!”, “Ettevaatust kuri naine!”, politseisse ja tehti avaldus asja uurimiseks. Kahe noore inimese tegutsemisel oli ka pealtnägija, kes rääkis, et nägi neid varahommikul kella poole viie ajal, kuid ei osanud esialgu midagi kahtlustada.

Saarnaki kompleksis toimus vahetus

Riigimetsa majandamise keskus (RMK) müüs kaasomanikule osa vaidlusalusest Saarnaki elamust. Hiiu Leht kirjutas aprillis Saarnaki laiul asuvast ajaloolise väärtusega elamukompleksist, mille eest peaks hoolt kandma RMK, kuid mille katused on katki ja lasevad läbi vihmavett. Eriti kehvas seisus oli kaasomandis olnud elamu katus. Äsja tuli riigimetsa majandamise keskuselt teade, et Saarnakil asjad liiguvad ning kaasomanikud tegid vahetust. RMK kommunikatsiooniosakonna juhataja Kristi Parro teatas, et riik jõudis kokkuleppele elamu kaasomanikuga, kelleks on talu kunagiste elanike järeltulija Monika Mustimets. Kaasomanik omandas turuhinnaga seni riigile kuulunud osa Mäeotsa kinnistust. Riik omakorda omandas Mustimetsa osa Rehe kinnistust, millel asuvad rehemaja ja laut jäid nüüd RMK-le. Seega ei ole kinnistud enam kaasomandis. “Mäeotsa kinnistu omanik on meile kinnitanud, et ta panustab ka katuseprobleemi kiiresse lahendamisse,” lisas Parro.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised