10.07.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Hea tava ähvardab katkeda

Lehelugejad on harjunud tavaga, et maakonnalehest leiab infot juubilaride, vastsündinud ja lahkunud vallakodanike, kooliminejate ja -lõpetajate kohta. Nüüd ähvardab see tava katkeda ülipüüdlike ametnike tõttu. 20. juunil teatas Hiiumaa vallavalitsuse andmekaitsespetsialist Kairi Arunurm toimetusele, et seoses andmekaitse reeglitega ei väljasta vallavalitsus järgmisest aastast enam lehele juubilaride andmeid rahvastikuregistrist. Põhjendusena tõi ta, et tegemist ei ole avaliku ülesande täitmise käigus ettenähtud kohustuse täitmisega. Ühtlasi viitas ta isikuandmete kaitse üldmäärusele ja isikuandmete kaitse seaduse paragrahvile number 10. Kaheksa päeva hiljem tuli uus kiri, milles Arunurm teatas, et vald lõpetab juubilaride nimede edastamise kohe st juulikuust. Andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik Signe Heiberg kinnitas lehele, et sünnipäevade avaldamisest ajalehes on saanud hea tava, mille väljajuurimisega andmekaitse inspektsioon ei tegele. “Inspektsioon ei soovi ära võtta võimalust inimest meeles pidada ja tunnustada,” kinnitas ta. “Inspektsioon on veendunud, et heade tavade kaotamist tuleb ühiskonnas tõsiselt kaaluda, enne kui need igaveseks ära kaotada.” Heiberg lisas, et sisuliselt ei ole 25. maist kehtima hakanud regulatsioon midagi põhimõttelist muutnud. Ta ütles, et enamus isikuandmete kaitse üldmääruses toodud õigustest ja kohustustest on juba Eesti seadustesse sisse kirjutatud ja jätkavad kehtimist, samuti on jäänud üldjoontes samaks isikuandmete töötlemise õiguslikud alused ja andmetöötluse põhimõtted.

 

Lennuliiklus seiskub kuni kaheks nädalaks

Tähtajaks, 19. juuniks laekus Kärdla lennuvälja ehitushankele neli pakkumist. Parima tegi AS YIT Infra Eesti, tööde maksumus on 1,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Tallinna lennujaama kommunikatsioonijuht Margot Holts ütles, et ehitusega alustatakse peale lepingu sõlmimist. Valmimistähtaeg on septembri lõpp ja lennuliikluse seiskumist on oodata augusti teisel poolel kuni kaheks nädalaks. AS YIT Infra Eesti projektijuht Indrek Kask ütles, et ettevõtte jaoks on see juba mitmes lennujaama projekt Eestis ja nad on teinud töid nii Kuressaare kui ka Tallinna lennujaamades. Ehituse käigus uuendatakse Kärdla lennuvälja lennurada, ruleerimisradade ja perroonide asfaltbetoonkate ja lennuvälja navigatsioonitulede süsteem. Suurim muudatus on ruleerimisteede laiendamine 15 meetrini, praegu on see 14 meetrit.

 

Pall ühistranspordikeskuse väravas

1. juulist hakkas nii Hiiumaal kui ka Läänemaal kehtima tasuta maakonnasisene ühistransport. Läänemaal on sellega kaasnenud bussiaegade muudatused palju paksu verd tekitanud, pahameelt tunnevad ka hiidlased. Varasemalt jõudis Tallinnast 13.30 väljuva bussiga Haapsalus kohalikku bussi ümber istudes ilusti Rohukülast kell 16 väljuvale parvlaevale. 1. juulist aga läheb buss Haapsalust Rohukülla vaid 5 minutit enne parvlaeva väljumist ja sellega õigeks ajaks sadamasse enam ei jõua. Taksoga jõuab, aga taksosõit Rohukülla maksab ligi 10 eurot. Haapsalu linnakeskkonna nõunik Ailar Ladva kinnitas, et hiidlaste mure on teada ja lisas, et probleem puudutab talle teadaolevalt kaht parvlaeva väljumist, milleks Haapsalu buss kohale ei jõua. Ladva ütles, et probleemiga juba tegeldakse ja juba täna saadetakse Põhja-Eesti ühistranspordikeskusele ettepanek, et kaks bussiaega ära muuta. Nüüd on pall ühistranspordikeskuse väravas ja kõik sõltub sellest, mida ja millal nemad otsustavad.

 

Üleveonumbrite kasv stabiliseerunud

TS Laevad teenindas juunis üle 273 000 reisija, mis on 5 protsenti enam kui aasta tagasi ja ühtlasi kõigi aegade suurim juunikuus mandri ning suursaarte vahel teenindatud reisijate arv. Üleveetud sõidukite arv kasvas samuti 5 protsenti, ulatudes ligi 108 000ni. TS Laevad juhatuse esimees Jaak Kaabel märkis, et keskmiselt teenindas laevafirma juunikuus 9100 inimest päevas. Juunis suurenes oluliselt üleveetud veokite ja haagiste arv, sõiduautode ja busside arv on aga jäänud mullusele tasemele. Näiteks mullu veeti jaaniajal Hiiumaa liinil üle 4940 reisijat, mis oli koguni 37 protsenti enam kui 2016. aastal ja 1719 sõidukit ehk 70 protsenti enam kui aasta varem. Kuue kuu kokkuvõttes on TS Laevad tänavu mandri ja suursaarte vahel teenindanud 942 900 reisijat ja 419 700 sõidukit, mis on vastavalt 2700 inimest ja 7300 sõidukit rohkem kui eelmisel aastal. Mullu samal perioodil olid kasvunumbrid märksa suuremad: kuue kuuga veeti üle 60 000 reisija ja ligi 30 000 sõidukit rohkem kui 2016. aastal.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised