06.07.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Marcus Mäll jooksis end Eesti meistriks

Möödunud nädalalõpul Rakveres toimunud Eesti kergejõustiku meistrivõistlustel tuli äsja põhikooli lõpetanud Marcus Mäll (16) 400 meetri jooksus U18 arvestuses 16 võistleja seas ajaga 50,40 Eesti noortemeistriks. See aeg on Hiiumaa absoluutarvestuses paremuselt teine ja noorte arvestuses parim. “Hea ja uhke tunne on küll,” ütles kergejõustikuklubis Hiiker Toivo Pruuli käe all treeniv Marcus Mäll. Suvel treenib Marcus kodulähedasel Kärdla staadionil, talvel on vaja leppida kivipõrandatega koolikoridoridega. “Siin [Kärdlas – toim] pole mingeid võimalusi tegelikult,” rääkis ta, “suvel küll on, aga talvel kindlasti mitte, jah, nelja kümne kilomeetri kaugusel Emmastes on sisejooksurajad, aga sinna me nii tihti ei lähe.” Marcuse hinnangul on Hiiumaale uut spordihoonet kindlasti vaja, et ka noorsportlaste treeningtingimusi parandada. Marcuse ema Kristel Mäll ütles, et on uhke, et sellistes tingimustes treenides saavutavad Hiiumaa sportlased nii häid tulemusi. “Kui võrrelda, kus treenivad mandri lapsed ja kus meie omad, siis meie noored teevad täiesti uskumatuid tulemusi,” rääkis ta

 

RMK ja omavalitsus matkaautodes probleemi ei näe

Hiiu Lehe toimetuse poole pöördus Henry Laanemäe, kes peab Randmäe puhketalu ja on loonud kõik vajalikud tingimused ka matkaautodega reisijatele. Laanemäe sõnul eelistavad matkaautod aga tema puhketalule võimalust ööbida tasuta riigimetsa majandamise keskuse (RMK) telkimisaladel. “Matkaautode arv kasvab iga aastaga ja üha enam satub meie puhketallu neid, kes oma kemmergut siin tühjendada soovivad ja selle eest maksta ei soovi,” rääkis Laanemäe. Ta tõi välja ka peamise probleemi. Nimelt, kui matkaautodega suvitajad ei leia sobivat kohta heitvee äraandmiseks, lasevad nad oma solgi lihtsalt metsa alla. RMK külastuskorraldusosakonna Lääne-Eesti piirkonna juhataja Aili Küttimi sõnul on nad rajanud igaüheõiguse alusel kasutatava looduses liikumise süsteemi, spetsiaalselt matkaautodele võimalusi loodud pole ja ka ei kavandata. “Meile teadaolevalt on matkaautodega liikuvate ja RMK külastustaristut väisavate külastajate hulk kõikjal Eestis marginaalne, samas on enamik matkaautodega reisijatest siiski distsiplineeritud,” ütles Küttim. Sellest, mida vastati ajakirjanikule Hiiumaa vallast saab lugeda Hiiu Lehes või aadressil www.hiiuleht.ee

 

Bussihanke pakkumiste avamine lükkus

Hiiu maakonna bussiliinide riigihanke pakkumiste avamise tähtaeg lükkus jälle, kuna AS Hansa Bussiliinid esitas ringkonnakohtu otsuse peale riigikohtule kassatsioonkaebuse. Kohtuvaidluse tõttu veninud maakonnaliinide järgmise teenindus perioodi riigihanke pakkumised on nüüd kavas avada 24. juulil. “Kahjuks jätkab Hansa Liinid kohtuvaidlust ning on esitanud kassatsioonkaebuse, seega sisutu vaidlus jätkub ning lükkasime taaskord hanke pakkumiste avamise tähtaja edasi,” ütles Hiiumaa valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak kolmapäeval. Eeldatavasti otsustab riigikohus selle menetlusse võtmise või mittevõtmise 15–20 päeva jooksul. Praeguse vedajaga, kelleks on seesama AS Hansa Liinid, lõppeb leping koos selle aastaga, kuid hanke ebaõnnestumisel on Hiiumaa vallal võimalik lepingut pikendada aasta võrra. Pihlak oletas, et see ilmselt ongi kaebaja eesmärk. AS Hansa Bussiliinid Juhatuse liige Andres Puskar ütles maikuus peale halduskohtu otsust Hiiu Lehele, et neil ei ole hanke vaidlustamisel mistahes varjatud huve ja hanke vaidlustasid nad, kuna see piirab vedaja õigusi.

 

Kärdla sadam regatiks valmis

Laupäeval avatavale Muhu Väina regatile on registreerunud 108 jahti ja 600 purjetajat. Kärdla sadama kapten Sven Kriggulson ütles, et sadam on valmis regatti vastu võtma. Kärdla sadamasse jõuab regatt 10. juulil, kui sõidetakse kolmas etapp Kakumäe sadamast Kärdlasse. Järgmisel päeval, 11. juulil sõidetakse Tareste lahel Hiiu valla toetatud Kärdla ring ning jahid jäävad ka selleks ööks sadamasse. Kriggulson ütles, et sadam on regati jaoks valmis isegi natuke paremini kui kaks aastat tagasi, kui regatt viimati meie sadamat väisas. Nimelt on lisandunud hulk kaikohti. “Paar päeva tagasi sai valmis uus ujuvkai, kuhu mahub umbes kakskümmend viis alust – kohad on veel nummerdamata,” selgitas Kriggulson.

 

Ema tänuavaldus jõudis kohale 4400 jagamisega

Signe Leidt otsis sotsiaalmeedias abivalmis inimest, kes aitas tema tütrel Susanil ja ta koerakesel jõuda Tartu bussilt Hiiumaa bussile. Kahe bussi ajavahe oli nimelt üsna väike. Kulus nädal aega ja 4400 jagamist, kuni tänuavaldus jõudis Jane Toomlani. Toomla tänas armsa tänuavalduse eest: “See jõudis nüüd minuni, tänu minu täditütrele, kes osa sellest heateost. Ja hea tunne on, et mina sain olla see, kes Susanil ja Plukil aitas bussile jõuda. Imestan, kuidas on võimalik, et Facebookis leviv tänuavaldus minu kõrvu jõudis. Sisimas teadsin, et olete tänulikud, aga et ma saan ka lugeda, seda ma ei lootnud ega oodanud.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised