15.06.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Avatakse ajalooline Padriku pood

Laupäeva keskpäeval on Padriku poe ja kohviku pidulik avamine – Käina vallas Nasval asuv legendaarne poeke on Evelin Ilvese ja Siim Rikkeri algatusel saanud uue hingamise. Avamisele ootab pererahvas kõiki kohalikke inimesi, kel kunagise poekesega mingi side. “Ootame kõiki, kes siin poes kunagi töötanud, omanud või pidanud seda poodi või siis selle poe taga istunud, aga kõiki teisi ka,” ütles Evelin Ilves. Padriku pood, mis nüüd toimib söögikohana, on avatud olnud paar nädalat. Selle aja jooksul on uutele omanikele räägitud poekese ajaloost palju lugusid ja toodud vanu piltegi. Neilt on näha, et hoolimata väiksusest oli see algul päris pood – lisaks tavalisele letile lihalett, külmkapid ja riiulid nagu poes ikka. Hiljem oli pood täis õlle- ja kokakoolakaste, lisaks müüdi limonaadi ja jäätist ning vahest oli üks mees poe taga burksi ka teinud.

 

Koduõppelt kuldmedalistina Tartu ülikooli

Ainsana tänavu Hiiumaa gümnaasiumi kuldmedaliga lõpetav Anna Maria Altmäe leiab, et koduõpe põhikooli ajal andis talle tugeva põhja iseseisvaks õppimiseks ja kasvatas kohusetunnet. “Kaks päeva nädalas käisin koolis ja kolm õppisin ise kodus,” kirjeldas ta koolinädalat. Altmäe sõnul oli koduõpe tema perekonna otsus selleks, et nad rohkem koos olla saaksid. Koduõppelt Hiiumaa gümnaasiumi õppima asudes tajus ta siiski kahe kooli raskusastmete vahet, uued klassikaaslased aga võtsid ta väga hästi vastu. “Ma ei ütleks, et on mingit vahet, kas tulen gümnaasiumi tavakoolist või individuaalõppelt,” ütles ta ning soovitab kõigil peredel, kel see võimalik, laste koduõpet proovida.

 

Dagöplast teeb maailma rohelisemaks

Hiiumaa üks suuremaid, 90 töötajaga Käinas tegutsev ettevõte AS Dagöplast pidas kolmapäeval Orjaku sadamas pidu, et tähistada ettevõtte 20. tegevusaastat. Täna peetakse suur, 130 osalejaga pidu Käina kultuurikeskuses ettevõtte töötajatele ja Eesti partneritele. Orjakus oli kohal mõnikümmend ettevõtte välispartnerit, juhtkond ja BioBagi müügiesindajad. Dagöplasti Norra emaettevõtte BioBag grupi tegevjuht Kjell Ivar Bache sõnum oli, et BioBag on olnud Dagöplasti omanik umbes aasta ja see kogemus on seni olnud fantastiline. Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles oma tervituskõnes, et Dagöplast on üks vähestest ettevõtetest, mis saarel nii pikka aega tegutsenud. “Olete pidevalt arenenud ja pakkunud tööd kohalikele inimestele – sellega olete kogukonna jaoks üks kõige tähtsamaid tööandjaid Hiiumaal ja selle eest oleme tänulikud,” ütles vallavanem. Rand märkis, et Hiiumaa kui rohelise ja keskkonnasõbraliku saare mainet toetab ka Dagöplasti keskkonnasõbralik toodang. “Võime lausa öelda, et meie roheline saar on tõeliselt roheline tänu teile,” ütles Rand.

 

Hiiumaised maasikad jõudsid letile

Laupäeval jõudsid Hiiumaa Selveri ette müügile esimesed maasikad OÜ HiiuMari põldudelt – hiiumaised marjad maksavad esialgu 10 eurot kilo. Ettevõtte juhatuse liige Maris Kriggulson ütles, et maasika hind kujuneb tulenevalt sellest, kui palju on marju ja kui palju pakkujaid. Kui võrrelda Eesti põllumaasika 15,90eurose kilohinnaga, millest kirjutati vabariiklikes lehtedes, on see hind mõistlik. Samas on kohe letile tulemas ka odavam maasikas. Nii Hiiumaal valminud kui Poola maasikas, mille kilo 3,5–4 eurot. Kriggulson ütleb, et Poola maasika hinnaga nad konkureerida ei taha. “Mitte et see Poola maasikas nii kehva oleks, aga kui mõelda sealsetele maasikakorjajatele, kes nagu õieti ei saagi palka, siis meie maksame maasikakorjajatele korralikult,” toob ta ühe komponendi, mille alusel hind kujuneb. “Ja igaüks teeb ju oma valiku – ega me ju kurjad ei ole, kui keegi ostab Poola maasikat. Meie omalt poolt oleme loonud võimaluse süüa hiiumaist maasikat.” Hiiumaise maasika kasvatamise jalajälg looduskeskkonnale aga on palju väiksem. Ainuüksi sellepärast, et maasikat põllult müügikohta transportides ei põletata nii palju fossiilseid kütuseid kui näiteks Poolast või Kreekast tuues.

 

Valideerimiskaart oleks keskkonnasäästlikum

Hiiumaa vallavolikogu tegi maanteeametile ettepaneku minna tänavu 1. juulist üle tasuta ühistranspordile. Reisijate jaoks tähendab tasuta sõit, et kes soovib, soetab endale kaheeurose ühistranspordikaardi, kes seda ei soovi, saab bussijuhilt nullpileti. “Keskkonnasäästlikum oleks muidugi valideerimiskaart, siis ei peaks piletit välja trükkima,” ütles Hiiumaa valla ühistranspordi ja riigihangete spetsialist Piret Sedrik. Reisijaid on vaja registreerida selleks, et oleks ülevaade, kui palju bussidega sõidetakse ja nullpilet tõendab, et see reisija on n-ö üle loetud. Juba on vedajaga peetud läbirääkimisi, kuidas tasuta sõit Hiiu maakonnas toimuma hakkab.

 

Jaaniajaks lisatakse lennureise

Transaviabaltika lisab lennuliinile Tallinn–Kärdla–Tallinn jaaniajal kuus lisareisi. Lisalennud on liinil reedel, pühapäeval ja esmaspäeval. Samas kehtib laupäeval, 23. juunil ja pühapäeval, 24. juunil ka tavapärane nädalavahetuse lennuplaan ehk laupäeval üks hommikune ja pühapäeval üks õhtune lend.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised