08.06.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Korraldajad peavad vigadest õppima

Tänavune Kõrgessaare rattasõit lõppes ühele võistlejale viie roide ja abaluu murruga – juhtunut võib nimetada isegi õnnelikuks õnnetuseks, sest finišikoridoris sõitis lõpetajatele vastu sõiduauto ja ratturite kokkupõrge sellega oleks võinud lõppeda palju kurvemalt. 26. mail Kõrgessaares korraldatud rattasõidul oli lõpetamas kümmekond põhisõidu jalgratturit, kui neile enne finišijoont sõitis vastu auto. Kaks võistlejat kukkus, Andrus Tammistu koguni nii õnnetult, et murdis viis roiet ja abaluu. Võistluse korraldaja Artur Valgu sõnul polnud liiklus võistlustrassil suletud ja korduvalt sai kõiki sellest asjaolust informeeritud. “Veel selgitati nii suuliselt kui ka stendil kirjalikult, et ratturid peavad sõidu ajal täitma kõiki liikluseeskirju, eriti rõhutati seda, et sõidetakse eranditult parempoolsel sõidurajal. Enne lõpujoont aga algas tihedam rebimine ja siis äkki oli teel auto… Sellest, mida korraldajad juhtunust õppisid, pikemalt Hiiu Lehes.

 

Heinahooaeg algas tavapärasest kuu varem

Kevadise pika põua tõttu pidid Hiiumaa põllumehed heinateoga alustama kuu aega varem kui tavaliselt ja mõnel on hein juba valmiski. Viiri lüpsifarmi peremees Olavi Ellermäe ütles, et tahtis tegelikult silo teha, kuid saak kuivas kohe ära ja tuli hoopis heina tegema hakata. Ellermäe rääkis, et pole kunagi enne jaanipäeva heina teinud, välja arvatud üks aasta, mil niitis heina 17. juunil. Tänavu niitis ta juba 24. mail ja juuni alguses sai hein valmis. Kuigi heinasaak on varajane, on see põllumeeste sõnul tunduvalt kesisem kui tavaliselt. Hiiu Agro peremees Sulev Matto tõi näitena ühe väiksema põllu: kehval aastal saab sellelt 25 heinapalli, kuid heal aastal on ta saanud ka 50. Tänavune liigitub paraku kehvaks aastaks, sest Matto sai samalt põllult 25 heinapalli.

 

Koduõdesid oleks saarele juurde vaja

Hiiumaal on praegu ametis üksainus koduõde, TNP Konsultatsioonid töötaja Margarita Vasar, kes loodab väga, et veel keegi tahaks sama tööd tegema hakata – saarel koduõendushoolduse vajajaid on ja tema üksi kõigi juurde ei jõua. Patsiendil, kes soovib koduõendusteenust saada, peab olema haigekassa kindlustus ja perearsti või raviarsti saatekiri. Lisaks sõlmib TNP Konsultatsioonid iga patsiendiga lepingu. Teenuse eest patsient ei maksa, kõige eest tasub haigekassa. Veebruarist tööd alustanud Margarita Vasaral on 13 hoolealust, maksimaalselt suudab ta päevas käia kümne patsiendi juures. Abivajajaid oleks rohkemgi, kuid seni on ta saarel ainus õendusteenuse osutaja ja üksi lihtsalt rohkem ei jõua. “Oleks hea, kui keegi oleks mulle abiks ja mina omakorda talle abiks, sest üksi kõiki ei jaksa teenindada,” ütleb Vasar.

 

Kärdla sadama kohtuasjas jõuti tunnistajate ülekuulamiseni

Kolmapäevasel kohtuistungil, mida juhtis kohtunik Piia Jaaksoo, andsid Kärdla sadama kohtuasjas esmakordselt ütlusi tunnistajad. Esimesena kuulati üle üks süüdistatavaid, ASi Nordecon töötaja Aivar Tammeveski, seejärel tunnistajad Georg Linkov, Aivar Kogermann, Jüri Ojasoo, Velda Aunapuu, Tarmo Poks ja Tanel Seppel. Kuulatavatele esitasid küsimusi prokurör Küllike Kask ning kaitsjad, advokaadid Peep Rajavere, Andres Simson, Raul Ainla, Margo Põbo ja Ilmar Straus. Põhitähelepanu pöörati lisatöödele nagu näiteks muulikivide täiendav hange, sellele, kuidas maksti kaitasusid, aga ka sellele, kas ja kuidas nõukogu juhatuse liikme tööd ja EAS tehtud tööde mahtu kontrollis. Küsitlemata on veel sadama nõukogus olnud ja peale Hillar Kuke kinnipidamist sihtasutust juhtinud Kaidi Nõmmerga, kes elab Portugalis. Kohtunik ütles, et prokurör loobus juba Nõmmerga küsitlemisest, kuid üks kohtualuseid, SA Kärdla Sadam nõuab, et ka Nõmmerga ütlusi annaks. Kohtunik oletas, et ehk saab Nõmmerga ärakuulamise korraldada videosilla vormis. Järgmine kohtuistung toimub 20. juunil ja siis on teiste seas tunnistajapingis ka SA Kärdla Sadam endine juhatuse liige Hillar Kukk. Kriminaaluurimine Kärdla sadama juhi Hillar Kuke üle algatati jaanuaris 2014, kriminaalpolitsei pidas Hillar Kuke kinni paar kuud hiljem, 26. märtsil 2014 kahtlustatuna ametiisikuna sihtasutuse vara suures ulatuses omastamises. Mullu septembris mõistis Pärnu maakohus Kuke süüdi rahapesus, pettustes ja võltsimises.

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised