08.05.2018

Vastab TI spetsialist

Lugeja küsib: Meile tuleb varsti tööle uus tõstukijuht. Ta hakkab tõstukiga sõitma ainult ettevõtte siseterritooriumil (tehases ja laos sees) ja tehase aiaga piiratud väliterritooriumil. Kas ta peab kindlasti läbima tõstukijuhi kursuse kuskil koolituskeskuses ja saama tõstukijuhiload või piisab, kui tööandja määratud teine töötaja, kellel olemas tõstukijuhiload ja piisav kogemus, teostab väljaõppe ja juhendab vastavalt ohutusjuhendile?

 

 

Vastab Rein Reisberg, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Erinõudeid tõstukijuhtide koolitusele Eesti õigusaktides kehtestatud ei ole. Tõstukijuhi juhendamisel ja väljaõppel tuleb lähtuda sotsiaalministri määrusest töötervishoiu- ja tööohutusalase väljaõppe ja täiendõppe korra kohta.

 

Seega võib tööandja korraldada tõstukijuhi juhendamise ja väljaõppe ettevõttes kohapeal. Selle kavandamisel tasub aga kaaluda, kas ettevõttes esmajuhendamist läbi viiv isik omab piisavalt pädevust ja väljaõppe juhendaja piisavalt kogemust. Samuti tuleb jälgida, et ettevõttes toimuv juhendamine ja väljaõpe oleks sisuline, mitte pelgalt formaalne.

 

Kui selliseid isikuid ettevõttes pole, on soovitatav koolitada tõstukijuhte koolitusasutuses. Koolitusvajaduse hindamisel tasub lisaks ohutusele mõelda tõstukijuhi ebapiisavatest teadmistest ja oskustest tuleneda võivale materiaalsele kahjule. Põhjalikult väljaõpetamata tõstukijuht võib oskamatu käsitlemisega rikkuda tõstuki, vigastada teisaldatavat lasti või liikumistee lähedusse jäävat ehitist ja esemeid. Sel moel tekkinud kahjud võivad olla hoopis suuremad kui tõstukijuhi koolitusele tehtud kulutused.

 

Tõstukijuhi puhul tuleb jälgida, kas ta osaleb liikluses liiklusseaduse mõistes. Kui osaleb, peab ta omama kehtivat vastava kategooria või alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigust tõendavat juhiluba.

 

_____________________________

 

Lisainfot töökeskkonna teemade kohta leiate Tööelu portaalist www.tooelu.ee  Tööinspektsiooni tasuta infotelefonilt 640 6000 saab küsida nõu töösuhete, tööohutuse ja töötervishoiu kohta. Ettevõtjad saavad kutsuda töökeskkonna konsultandi oma ettevõttesse kirjutades Tööinspektsiooni üldaadressile ti|ät|ti.ee. Konsultanditeenus on tasuta

 

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised