17.04.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Ootamatu äike lõhkus seadmeid

Äike lõhkus rohkem ruutereid kui Telia Kärdla teenindusel pakkuda oli – täna peaks saabuma lisa. Eile hommikul pisut enne kella seitset äratas Kärdla elanikke kolm kõva kärgatust – kohale jõudis esimene kevadine äike. Teise pikselöögi järel tabas ebameeldiv üllatus sadakonda Kärdla peret – äike lõhkus nende ruuterid. Internetiühenduseta jäi muuhulgas ka Kärdla perearstikeskus. Telia Kärdla esinduses oli juba hommikul vahetult peale avamist järjekord välisukseni. Kevadist äikest ei osanud ilmselt oodata ka võrguettevõte, sest järjekorras ootajate sõnul oli esindusel pakkuda vaid kaheksa ruuterit, millest jagus umbes veerandile järjekorras ootajale. Rohkem ruutereid ja ka tehnikuid peaks Kärdlasse jõudma täna.


EE büroohoone müüdud

Eesti Energia meediasuhete juhi Kaarel Kuuse sõnul võõrandas ettevõte Vabrikuväljak 10 kinnistu ja selle osaks oleva büroohoone ning pumbamaja OÜle Frankness Group. Poolte kokkuleppel tehingu hinda ei avalikustata. OÜ Frankness Group asutati kuus kuud tagasi mullu 28. septembril ning selle juhatusse kuuluvad Kristi ja Georg Linkov. Ettevõtte põhikapital on 2500 eurot ja tegevusala inforegistri andmeil reklaami vahendamine meedias. Kuuse märkis, et Eesti Energia on hoone omanikuga sõlminud viie aastase üürilepingu ja ruume jääb seniks edasi kasutama Elektrilevi.


Sanglepad kaovad linnapildist

Kärdla elanikud on harjunud eluga sanglepikus, aga arborist Heiki Hanso ütleb, et Kärdla elanikel tuleb hakata harjuma sellega, et linnale näo andnud sanglepad kaovad tasapisi linnapildist – mida aasta edasi, seda kiiremini. Hanso, kelle kodu ja ettevõte OÜ Arborest on naabersaarel, võttis eelmisel nädalal Kärdlas Kalda tänaval Hiiumaa vallavalitsuse tellimusel maha vanu sangleppasid. “Nii sel korral kui ka eelnevatel kordadel olen tähele pannud, et põhiline puuliik, mis siin Kärdlas on, on väga halvas seisus,” ütles Hanso. Puud on mädad, mõni on seest nii tühi, et püsti on ainult n-ö toru ja mitmel puhul on puu haaratsite vahel lausa tükkideks purunenud. “Jämeduses väike varieeruvus on, aga suhteliselt sama vanad nad on – mina näen küll, et järgmise kahekümne viie aasta jooksul nii vallavalitsus kui Kärdla elanikud peavad arvestama, et nende identiteeditunnus, sanglepp läheb ajapikku välja.” Ka linna arengukavades on kirjas, et Kärdla kõrghaljastus on põhiosas vananenud ja tuleb lähiaastatel uuendada-noorendada.


Muinsuskaitse selts päästab riigile kuuluvaid Saarnaki hooneid

Hiiumaa muinsuskaitse seltsi liige Ain Tähiste pakkus seltsi suurkogul, et riigimetsa majandamise keskuse hoole alla antud Saarnaki elamukompleksi riigile kuuluvate hooned tuleks muinsuskaitse alla võtta, et praegusel haldajal tekkiks kompleksi säilimise eest mingigi vastutus. Seltsi juhatuse esimees Dan Lukas kinnitas lehele, et selts vastava ettepaneku muinsuskaitseametile teeb. Nõukogude ajal looduskaitsja Tiit Leito algatusel päästetud ja säilitatud unikaalse talukompleksi miljöö- ja kultuuriväärtuslikud hooned on juba tõsiselt kannatada saanud. Tähiste rääkis, et kaasomandis oleva rehielamu katus on auklik ja RMK hallata oleva lauda katus sellises seisukorras, et seda ei ole enam võimalik taastada, vaid tuleb teha uus. “Riigimetsa majandamise keskus on meie kõigi ühisvarale nende aastatega tekitanud konkreetse kahju ja lasknud Saarnaki katused ära laguneda,” nentis Tähiste. 2010. aastal andis keskkonnaamet Saarnaki hooned, nagu ka mitmed teised objektid riigimetsa majandamise keskuse hallata, põhjendusega, et RMK-l on rohkem ressursse nii selle kompleksi kui ka teiste looduskaitseobjektide hooldamiseks.


Portaali www.hiiumaa.ee ootavad muutused

SA Hiiumaa Arenduskeskuse juht Liis Remmelg ütles, et praeguseks ajale jalgu jäänud maakonnaportaali www.hiiumaa.ee ootab ees põhjalik uuenduskuur, uuest veebiplatvormist alates. Eelmise aasta lõpust on domeeni hiiumaa.ee omanik Hiiumaa vald, varem kuulus see Hiiu maavalitsusele. Maavalitsus tegi aastaid tagasi SA Tuuru ülesandeks leida maakonnaportaalile hiiumaa.ee toimetaja. 2012. aasta märtsist sõlmisid arenduskeskuse eelkäija, SA Tuuru ja MTÜ Hiidlane lepingu portaali toimetamiseks, haldamiseks, reklaamimüügiks ja arendustegevuseks. Teenuse eest tuleb maksta, aga sündmuste info edastamiseks kasutab vald vabatahtliku algatusena sündinud veebilehte hiiumaa.events, mida külastab kuus üle paari tuhande kasutaja. Miks nii? Küsimustele vastab ja tulevikuplaane avab leheveergudel Hiiumaa arenduskeskuse juhataja Liis Remmelg.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised