16.04.2018

ÄRITEKST: Kuidas valida õiged kuldkõrvarõngad?

 Foto: Jahonts

Kuldehted ei lähe eales moest välja ning tänu oma vastupidavusele on kuld ka selgelt iga naise eelistus – kullast ehted on kaunid ka aastakümnete möödumisel. Mis veelgi enam, kuld sobib isegi paljudele allergikutele ning sellele on ajaloos omistatud mitmeid tervendavaid omadusi.
Selleks, et osa saada kõikidest kulla eelistest, tuleb aga osata ka valida õiged kuldehted. Kui sa tead, kuidas osta kuldehteid just nagu sa oleksid ehtne juveliir, saad nautida oma kauneid ehteid pikka aega.

Kulla puhtus ja väärtus
Kui sul on kuldsõrmus või kullast kõrvarõngad, oled ilmselt märganud erinevaid markeeringuid nagu 18K või 14K. K-täht tähendab karaati ehk süsteemi, millega kirjeldatakse seda, kui palju on toote valmistamiseks kasutatud ehtsat kulda. Mida kõrgema karaadiga ehe, seda rohkem on selles kulda.
 
Kõige levinumad karaaditähised on järgnevad:
• 24K – see on puhas kuld.
• 18K – sellises ehtes on 75% ehtsat kulda, ülejäänud on muud metallid.
• 14K – selles on 14 osa kulda ja ülejäänu moodustub muudest metallidest.
• 12K – selles on 50% kulda.
• 10K – selles on suurem enamus muid metalle, kulda on 41.7%.

14 karaati on üks kõige tavalisemaid väärtuseid, isegi väiksemad kuldkõrvarõngad on tavaliselt vähemalt 14-karaadised.

Karaadimärkeid ei pruugi aga Eesti poodides nii tihti näha, sest Euroopas kasutatakse pisut teistsugust süsteemi. 18-karaadist kulda märgitakse numbriga 750, mis tähendab 75% kullasisaldust. 14-karaadine ehe võib kanda märki 585, mis viitab 58.5%-le kullale toote sisalduses. Seega kui su ehtel on number „585“, võid tunda end kindlalt, sest see viitab kvaliteetsele kuldehtele, kus kulda on enamgi kui pool toote sisaldusest.

Miks segatakse kulda teiste metallidega? 
Esimese hooga võib valmistada pettumust see, kui kuuled, et kuldsõrmus polegi 100% kullast, vaid sisaldab muid metalle. Sellel on aga väga praktiline põhjus: puhas kuld on pehme ja seda ei saa kasutada ehete valmistamiseks sellisel määral, mistõttu tuleb kulda segada teiste metallidega, et see oleks vastupidavam.
Teiste metallidega segamine võimaldab ühtlasi ka muuta kulla värvi. Valge kuld sünnib näiteks siis, kui kulda segatakse pallaadiumi või nikliga, roosa kuld tekib siis, kui kasutatakse vaske.
Ehtsaks kullaks loetakse kuldsulamit siis, kui see on vähemalt 10-karaadine. Seega isegi, kui kuldehtes on 25% muid metalle lisaks kullale, võidakse seda ehet nimetada igati ausalt kullast ehteks.

Ehete kuldamine
Kuldamine tähendab toimingut, mille käigus lisatakse mingile muule metallile kuldkate. Mida paksem on kuldkate, seda suurem on tõenäosus, et kuld kulub ära ning seega on ehe ka väärtuslikum.

Kuldamist kasutatakse tihti selleks, et mõnda vana ja kulunud ehet taastada ning taas särama panna – miks mitte teha seda näiteks vanaema prossi või hõbekaelakeega. On aga selge, et kuldamine pole otsetee kuldehte saamiseks – kuna kullakihi all on peidus teine metall ja aja jooksul teeb oksüdeerimine oma töö, võib kuldkiht peatselt hääbuda.

Kui sa kannad ehteid regulaarselt, tasuks valida kõrgema kullasisaldusega ehe. Sama kehtib siis, kui oled allergiline mõne muu metalli suhtes – mida kõrgem on kulla sisaldus, seda parem. Kuldamist tasuks kaaluda siis, kui sa ei kanna ehet väga tihti. Kui otsid ehet, mis peaks vastu terve elu ja veelgi kauem, vali alati kõrgeima kvaliteediga kuld.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised