13.04.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

POP UP aiastuudio veel avatud

Hiiumaa ametikooli ajutine aiastuudio Selveris kukkus välja nii tore, et juhtivõpetaja Hebe-Kai Kann tunnistas – ei raatsi seda laupäeva õhtul veel kinni pannagi. Kann rääkis, kuidas külastajad on nende “uut poodi” kiitnud ja avaldanud kahetsust, et tegu on vaid ühekordse projektiga. Mitu inimest aga on avaldanud soovi ametikooli õppima tulla. POP UP aiastuudio on lahti veel ka täna ja homme. Täna näeb Selveri ees ametikooli õpilaste ja õpetajate ehitud uhket pulmaautot, ametikooli maastikuehitajate tegemisi näeb aga Vabrikuväljakul. Homme on tore võimalus tulla aiastuudiosse lastega – kell 11 ja kell 12 algavad aianduse töötoad lastele alates kolmandast eluaastast. Kann rääkis, et lastega vesteldakse taimede elust, lapsed saavad lilli ja köögiviljaseemneid turbatablettidesse külvata, suuremad aga taimi ümber istutada ehk pikeerida.

 

Uudsed iseteeninduskassad nüüd ka Selveris

Hiiumaa Selveris on eilsest lisaks kolmele tavalisele kassale ka kolm iseteeninduskassat, mis pakuvad ostjale uusi võimalusi: ostud võib kohe oma poekotti laduda, tooteid pole vaja kaaluda ja alkoholiostja vanus tuvastatakse eemalt. Juhataja Krista Metsand ütles, et poes käies eelistab tema ise alati iseteeninduskassasid, sest neid on mugav kasutada ega pea pikas järjekorras seisma. Nutikassa kasutamiseks on kaks võimalust – võtta poodi sisenedes spetsiaalne n-ö käpp, millega oma ostud enne kotti panemist läbi piiksutada või võtta alles kassade juures käpp ja ostud siis läbi piiksutada. Seejärel saab ostude eest tasuda kaardiga SelveEkspressi iseteeninduskassas, sularahas saab maksta tavalises kassas, aga tooteid enam lindile laduma ei pea. “Iseteeninduskassa on väga mugav, laod kohe oma asjad poekotti ja jääb ära korviladumine, sealt kassalindile ja alles siis oma poekotti,” rääkis Metsand.

 

Ühingute ja külade esindajad kohtuvad Kõpus

Hiiumaa vald ja Hiiumaa arenduskeskus kutsuvad külade ja kõigi mittetulundusühingute esindajaid kokkusaamisele sel laupäeval Kõpu rahvamajas. Vallavalitsuse avalike suhete spetsialist Liina Siniveer ütles, et lisaks infovahetusele on kavas hakata koostama valla mittetulundusühingute toetamise korda ja selleks oodatakse ühingute poolset sisendit. Senistes Hiiumaa omavalitsustes olid kasutusel mittetulundusühingute erinevad toetusmudelid, mida rakendati veel ka sel aastal. “Samuti räägime külade esindajatega lairiba huvi kaardistamisest Hiiumaal,” lisas Siniveer. Nagu veebruaris Orjakus toimunud külade esindajate kohtumisel paika pandi, algab kohtumine Kõpu rahvamajas laupäeval, 14. aprillil kell 11.

 

Loomakasvatajad vaevlevad söödapuuduses

Saare põllupidajatel on hein ja silo otsakorral, mistõttu on mitu loomapidajat pidanud sööta juurde tooma mandrilt. Viiri lüpsifarmi peremehe Olavi Ellermäe sõnul jäi suvel põua tõttu teine niide kesiseks ning saak oli poole väiksem kui tavaliselt – kahe siloaugu asemel tuli ainult üks. Nüüd on silo otsas ja Ellermäe käis sel nädalal esimest korda mandrilt seda juurde toomas. Ellermäe sõnul pole selline olukord tavapärane ning tal pole varasemalt söödapuudust olnud. Tavaliselt on sööta pigem üle jäänud ja teised on tema käest vajadusel lisa saanud. Anonüümseks jääda soovinud loomapidaja ütles, et on juba mitu kuud nii heina kui ka silo mandrilt sisse vedanud. Ta on praami peal näinud teisigi loomakasvatajaid, kes mandrilt söödaga tulevad. Tema teada on loomapidajad väiksemaid koguseid müünud ka Hiiumaa siseselt ja tänavuaastane olukord pole temagi sõnul tavapärane: “Kui on normaaltingimused, siis suudad ikka sööda oma karja jaoks ära varuda.”

 

Lektor: Suitsetajatele ohulint ümber!

MTÜ Eesti Vähiliit vabatahtlik lektor Hanno Egipt soovitab karme meetmeid: suitsetavad kooliõpilased tuleks panna istuma ühte klassiossa ja mittesuitsetajatest ohulindiga eraldada. Kui Hanno Egipt esmaspäeval oma loengus tubakatoodete kahjulikust mõjust ja tagajärgedest kinosaalitäielt Kärdla noortelt küsis, kui paljud neist on tubakatooteid proovinud, tõstsid käe ligi pooled. Ajakirjanikuga vesteldes oletas Egipt, et kui koos õpilastega poleks õpetajaid kaasas olnud, oleks käetõstjaid ilmselt veel rohkem olnud. Esmaspäevasel loengul näitas Egipt lausa ette, kuidas mittesuitsetavad ja suitsetajatest õpilased klassis eraldi istuma panna ning suitsetajatele ohulint ümber tõmmata. Selgituseks lisas ta, et on mõtet teha suitsetaja elu nii ebameeldivaks, et ta tahaks ise terveks saada.

 

Aasta ema valimine jätkub

Hiiumaa vald otsustas jätkata aasta ema valimisega, millega kolme aasta eest algust tehti. Hiiu maakonna aasta ema valitakse avalikul konkursil ning ettepanekuid oodatakse kuu lõpuni. Žüriisse kuuluvad Hiiumaa valla esindajad ning riigikaitsevaldkonna Hiiumaa ametkondade esindajad. Konkursi eesmärgiks on väärtustada ema ja emadust, tunnustada naise rolli laste kasvatamisel, aga ka tema tegevust ühiskonnas. Aunimetus antakse üle 11. mail Emmaste põhikooli saalis toimuval pidulikul emadepäeva kontserdil. Ettepanekud kandidaatide kohta tuleb teha hiljemalt 30. aprillil.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised