06.03.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Kuldnokad ootavad kevadet

Suureranna külla jõudis juba enne vabariigi aastapäeva paarikümnest linnust koosnev parv kuldnokki, teade kuldnokaparvest tuli ka Käinast – asjatundja arvates on tegu talvitujatega, kes siin kevadet ootavad. Tiina Kattel jagas sotsiaalmeedias fotot kuldnokkadest, kes tema õuel elavad. “Kuldnokad meie õues täitsa elus ja täie tervise juures,” kirjutas Kattel. Hiiu Lehele ütles ta, et tema küll ei mäleta, et varasemalt oleks sellise pakasega nende õue peal kuldnokad elanud. Kattel puhastas lindude jaoks lumest kuusealuse maapinna ja pakkus omakasvatatud speltanisu. Nüüd on spelta otsas ja kevadekuulutajad peavad leppima poekraamiga. Hiiumaa linnuvaatleja ja Eesti ornitoloogiaühingu liige Leho Aaslaid ütles, et Eestisse talvituma jääb ikka väiksemaid salku kuldnokkasid. “See on meil tavaline ja sellise talvega saavad nad ka ilma toitmata hakkama,” ütles Aaslaid. “Kui aga lindusid toita, siis peab arvestama, et nad saaksid ka lisaks vett juua.” Aaslaid lisas, et ka Käinas peatub väiksem salk kuldnokkasid.


Rukki kanalit täidavad hoovused ja laevad

Miks ja millal vähenes Rukki kanali sügavus 4,7 meetrini, kui see varasemalt oli isegi 5,4 meetrit? Väidetavalt oli probleem veeteede ametile teada juba mullu novembris – miks süvendatakse alles sel suvel? Nendele küsimustele vastab ameti kommunikatsioonijuht Priit Põiklik, kelle sõnul kannavad hoovused kanalisse setet, samamoodi tekitavad kanali keskele valli laevade sõukruvid. “Aastate lõikes on kanali sügavuse vähenemine olnud väga erinev. Samuti on merevee ekstreemselt madal tase etteennustamatu. Nüüd, kus on selge, et traalimistööd, mis 2016. aasta oktoobris läbi viidi, ei andnud tulemusi, plaanib veeteede amet tellida kanali süvendustööd. Selleks aastaks plaanitud süvendus- ja hooldustööde käigus on eesmärk saavutada kanali minimaalne sügavus 5,2 meetrit, mis tagaks parvlaevaliikluse mandri ja Hiiumaa vahel ka madala veetaseme korral.”


Eelteavitus toimub lühikese sammuga

Kuna Hiiumaa ühenduste puhul toimivad praegu erilahendused ja loodetakse, et olukord normaliseerub, teavitatakse laeva- ja lennureisidest üsna lühikese sammuga ja see jätab reisijaile napilt aega otsustamiseks. Näiteks info esmaspäeva, 5. märtsi lisalennu toimumisest kell 10.30 Tallinnast Kärdlasse ja kell 11.15 Kärdlast Tallinna teatas Transaviabaltika pühapäeva hilisõhtul. Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles, et stabiilne parvlaevaühendus Heltermaa–Virtsu liinil on praeguses eriolukorras parim lahendus võimalikest ja sama meelt on ka saare ettevõtjad. “Eelmisel neljapäeval kutsusin transpordiga seotud ettevõtjad kriisikoosolekule ja ka nemad toetasid seda lahendust,” rääkis Rand. Rand nentis, et kõik erilahendused on seotud suurte lisakulutustega, seega käib iga lisareisi või lisalennu puhul korralik kaalutlemine, kas seda teha või mitte. “Iga lisareisiga rahalugemine intensiivistub,” nentis Rand. Just sellepärast tehakse paljud otsused viimasel sobilikul hetkel ehk n-ö lühikese sammuga.


Õhumanööver Kärdla kohal

Kolmapäeva ennelõunal oli Kärdla kohal näha manöövrit – kaks lennukit kohtusid ja justkui tulistasid” üksteist. Kummastki lennukist lasti välja kaks mingit põlevat “asja”, mis kustudes jätsid järgi väikese suitsusaba. Üks lennuk kadus vaateväljast, teine laskis välja veel kuus samasugust põlevat “asja” ja lahkus siis. Eesti õhuväe teavitusspetsialist Alar Laats selgitab Hiiu Lehe veergudel, millega tegu.


Linkov Superstaari kohtunikke ei kartnud

Pühapäeval TV3 eetris olnud saate “Eesti otsib superstaari” Tartu eelvoorus sai kohtunikelt kollase kaardi ning pääses edasi teatrivooru hiidlane Georg Linkov (17). Tartu eelvoorust pääses edasi teatrivooru vaid 17 noort lauljat, Tallinna eelvoorust 46. Hoolimata sellest, et noori superstaarikandidaate oli Tartu eelvoorus mitusada, ei pidanud Linkov oma esinemisjärjekorda kaua ootama. Ja kui televaatajale on ehk jäänud mulje, et saate kohtunikud on kurjad ja kriitilised, siis Linkov ei peljanud neist kedagi: “Koit Toome ja Eda-Ines Etti olid mulle juba varasemalt tuttavad, laulsin nendega ühel laval Nordea kontserdisaalis George Michaeli mälestuskontserdil.”

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised