02.03.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Eriolukord lõi elu saarel sassi

Teisipäeval katkes madala veeseisu tõttu liiklus Hiiumaa laevaliinil. Kolmapäeval said parvlaevad teha mõned reisid, kuid eile katkes liiklus uuesti. ASi GoBus Hiiumaa piirkonna juht Raul Randmaa ütles lehele, et liinibussid küll sõidavad vastavalt sõiduplaanile nii mandril kui Hiiumaal, kuid üle mere ei pääse. Hiiumaa vallavanem Reili Rand on tegelenud kriisiolukorra lahendamisega. “Võime küll kiruda, aga vedaja ja maanteeameti operatiivsus, infovahetus ja koostöötahe on olnud hea,” ütles Rand eile. Ta viitas, et operatiivselt lisas maanteeamet Sõru–Triigi laevaliinile ja Tallinn–Kärdla lennuliinile lisareise ja tõi näiteks, kuidas kolmapäeval Kihnu Veeteede laev ootas väljumisega kuni Hiiumaa tarbijate ühistu kauba autod üle Saaremaa Triigi sadamasse jõudsid. HTÜ juhataja Kaja Antons selgitas, et nende toidukaubad peavad jõudma hiljemalt keskööks mandrile logistikalattu. Selleks, et kaup õigeks ajaks jõuaks, pidid HTÜ töötajad teisipäeval komplekteerima Tallinna mineva kauba n-ö ülihelikiirusel. “Kihnu Veeteed erireisidele broneeringuid ei teinud, aga me ei saanud elavasse järjekorda minna, sest kaup polnud veel valmis ja siis tuli vallavanem isiklikult meile appi,” oli Antons tänulik. M ja P Nurst haldusjuht Argo Nurs ütles, et võimalus sõita mandrile Saaremaa kaudu päästab palju, ehkki ettevõttele toob see lisakulu. “Pidime teise auto juhi ka selleks päevaks tööle panema, kuna üks autojuht seda ringi ära ei tee – töö- ja puhkeaeg läheb sassi,” selgitas Nurs. Tema pakkumine oli, et ehk võiks madalama süvisega Vormsi laev teha oma reiside vahepeal mõne Hiiumaa reisi.

 

Hiiumaa ja mandri jääteed ei tule

Maanteeameti Lääne regiooni hooldevaldkonna juht Hannes Vaidla ütles eile Hiiu Lehele, et Hiiumaa ja mandri vahelist jääteed tänavu ei avata. “See rong on juba läinud, sest nädala tagune hinnang on, et jää on keskelt ikkagi liiga õhuke,” ütles Vaidla. Tema sõnul on kevad juba põhimõtteliselt käes ja isegi kui jää saavutaks lähiajal piisava paksuse, siis ettevalmistused tee avamiseks võtavad aega. “Pole mõtet seda suurt tööd ja kulutust teha, et jäätee vaid lühikeseks ajaks avada,” ütles Vaidla. Lootust on aga Hiiumaa ja Saaremaa vaheliseks jääteeks. Eile keskpäeval oli AS Eesti Teed taas Hiiumaa ja Saaremaa vahel merejää paksust mõõtmas ning lõplik otsus jäätee avamise kohta selgus peale lehe trükkiminemist. Õhtul tuligi teade, et jäätee rajamisega alustatakse ja see võidakse avada nädala pärast. 

Kärdla sadama kohtuistungid

Juunis toimunud eelistungil pandi paika, et Kärdla sadama kohtuasja esimene istung toimub 17. oktoobril ja viimane 19. detsembril. Nüüd on juba veebruar läbi ja kohtuotsust pole ikka veel. Lääne ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Liivi Reinhold selgitas, et Kärdla sadamat puudutavas süüdistuses on lisaks eelistungile peetud veel kaks istungit. Möödunud aasta 13. septembril kinnitas kohus kokkuleppe, millega Hillar Kukk mõisteti süüdi soodustuskelmuses, toimingupiirangu rikkumises, dokumentide võltsimises ja rahapesus; temaga seotud Navigare OÜ jäi kokku leppes samuti süüdi nii rahapesus kui dokumentide võltsimises. Kriminaalasi eraldati ülejäänud süüdistusest ja teiste süüdistatavate osas jätkub üldmenetluses. Kohtulik arutelu algas 18. jaanuari istungil ja jätkub plaanide järgi 5. märtsil. Määratud istungid on varasemalt ära jäänud kaitsja haigestumise tõttu.

 

Kärdla osavallavanema kreedoks täpsus ja korraarmastus

Kärdla osavallavanem Lauri Preimann (40) on pärit Pärnumaalt ja kolis perega Hiiumaale juba mullu. Ta on lõpetanud Tallinna majanduskooli ja Tartu kõrgema sõjakooli, sisekaitseakadeemia magistrikraadi tegemine on lõppjärgus. Preimann on teeninud kaitseväes, töötanud siseministeeriumis ja RKASis. Hiiumaale tuleku otsuse taga oli perekonna soov pakkuda lastele kasvamiseks seda, mida ema-ise ise lapsepõlves kogenud: oma maja, oma hoov, oma elukeskkond... Kui nad eelmisel aastal tulevast elukohta Kõlunõmmel ühel laupäeval vaatama tulid ja pühapäeval tagasi mandrile pidid sõitma, rääkisid mõlemad lapsed: lähme käime korraks ära, võtame oma asjad ja siis tuleme kohe tagasi.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised