27.02.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Maakonna teenekad: Heller Sööl ja Tiiu Masing

Kui Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik reedel Käina huvi- ja kultuurikeskuses toimunud Eesti vabariigi sünnipäeva pidulikul kontsertaktusel kuulutas välja maakonna teenetemärkide saajad, puhkesid saalis ovatsioonid ja Kärdla Kammerkoor laulis “Ta elagu!”. Hiiu maakonna teenetemärgi number 23 saanud Heller Sööli nimetatakse tunnustamiseks esitamise kaaskirjas tõeliseks maa soolaks ja autoriteediks, kelle arvamusega kogukond arvestab: “Terves Sõruotsas pole ilmselt kedagi, kes teaks kedagi, keda ta oma nõu ja jõuga aidanud poleks.” “Aitäh kõrge tunnustuse eest,” tänas Sööl, kes varem on kohaliku elu edendamise eest pälvinud Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Teenetemärgi numbriga 24 juhatas Viidik sisse sõnadega: “Ta on oma tahte ja teoga kolmkümmend aastat ajanud ühte asja, mis ehk paljudele silma ei torka, aga milles on selline jõud ja järjekindlus, et see haarab kaasa nii noori kui vanu, nii üle Eesti tuntud kui meie oma inimesi – Tiiu Masing, aitäh teile!” Saali esireas istunud tennisetreeneri ja Hiiumaa tenniseklubi eestvedaja Tiiu Masingu näoilme peegeldas seda kuuldes suurt üllatust. Kuulanud koori “Ta elagu!” ära, ütles ta mikrofoni, et on lihtsalt sõnatu ja tänas tunnustuse eest. 2013. aastal sai Tiiu Masing Kärdla linna elutööpreemia.

Madal veetase võib häirida laevaliiklust

Kui seni on parvlaevade sõidaeg hoolimata jääkattest püsinud tavapärane, siis nüüd tuli hoiatus, et madal veetase võib täna-homme laevaliikluse Hiiumaa liinil lausa katkestada. “Pean jällegi hoiatuse saatma,” nentis ettevõtte esindaja Sirle Arro. “Eelmisel korral läks veel suhteliselt hästi ja ainult mõni kaubaauto pidi soovitud reisidest maha jääma. Seekord on oht veidi suurem – prognoosid näitavad homseks veetaseme langust isegi kuni 70 sentimeetrit. Loodame, et langus nii suur ei tule, aga valmis olema peame.” Arro palub reisijatelt mõistvat suhtumist ning soovitab enne sadamasse tulekut jälgida operatiivinfot. Tema sõnul teevad laevakaptenid otsuseid jooksvalt lähtudes reisijate, sõidukite ja laeva ohutusest.

Tulipunkti tõusid Keskväljaku parkimiskohad

Kolmapäeval toimunud avalikul kohtumisel tekitas hulga küsimusi uue Keskväljaku parkimissüsteem, kuna kaob võimalus parkida sõidukeid praeguse SEBpanga hoone ette. Maja, kus asuvad Pildikoda ja pank, kuulub Igor Prigodale, kelle sõnul saab uue projekti järgi sellest hoonest n-ö surnud maja. Prigoda tegi ettepaneku teha talle kuuluva hoone ette kavandatud roheala asemele parkla. “Lahendasime olukorra nii, et alles jääb Pritsumaja parkla ja ka praegusele turuplatsile on kavandatud parkimiskohad,” selgitas valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak. Vallavanem Reili Rand lisas, et nad küll kaalusid Prigoda pakutud lahendust, aga leidsid, et lähipiirkonnas on piisavalt parkimiskohti ja puudub vajadus neid juurde teha. Valla arhitekt-planeeringute spetsialist Jürgen Vahtra ütles, et parkla rajamine pangahoone ette ei meeldiks ilmselt ka muinsuskaitsele, sest see rikuks vaate Pritsumajale. Volikogu esimees Aivar Viidik lisas, et SEB hoonele tagatakse ligipääs rajatavalt Turu tänavalt ja hoone krundil on tagapool maad, mida parkimiseks kasutada.

Uksed avanud BOX äratas huvi

Reedel avas ettevõtlik hiidlane Kai Kallas Kärdlas nn teise ringi kaupluse BOX, millesarnast pole Hiiumaal varem nähtud. Soovijad saavad iseteenindava turu põhimõttel toimivasse poodi tuua näiteks endale suureks või lastele väikeseks jäänud riideid ja muid esemeid, mis kodus kappi enam ei mahu. “Rohkem ise midagi tegema ei peagi,” selgitas poeomanik. Kaupluses on olemas kõik kauplemiseks vajalik, alustades hinnasiltidest ja lõpetades riidepuudega. “See on väga mugav variant – asjad saab lihtsalt siia tuua ja meie müüme need maha.” Iga müüja saab endale rentida müügiboksi, sellest ka kaupluse nimi. Praegu on poes 21 boksi, millest reedel oli kauplemiseks vaba veel vaid üks. Kallase sõnul on aga plaanis poodi laiendada ja bokse juurde ehitada. Nii on neid järgmise nädala lõpuks juba 35.

Kogenud treeneri luigelaul kõlab kaugele

Kuuenda kategooria kergejõustiku vanemtreener Toivo Pruul on koolilapsi treeninud 41 aastat. Nüüd ütleb ta, et see treeninggrupp on tema viimane. “See grupp on mu luigelauluks – kui need lapsed kolme aasta pärast gümnaasiumi lõpetavad, siis lõpetan ka mina,” ütleb treener, kel seni igal sügisel süda haledaks läinud ja on ikka võtnud treenima veel mõne soovija. “Nüüd on see koht käes, et nooremaid enam ei võta,” on sel sügisel 65. sünnipäeva tähistav Pruul otsusekindel. See luigelaul aga on eriliselt kõlav ja Pruuli käe all harjutavad noorsportlased on juba teinud Hiiumaa spordiajalugu – ette on näidata mitmeid saavutusi. Milliseid just, sellest pikemalt Hiiu Lehes.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised