20.02.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Täna selgub konkursivõitja

Täna kell 13 avatakse Hiiumaa muuseumi Pikas majas ümbrikud ning selguvad Vabadussõja mälestusmärgi ideekonkursi võidutöö ja selle autorid. Tähtajaks, 19. jaanuariks esitati 15 võistlustööd, mille hulgast žürii valis neli preemiasaajat, mis esialgu on reastatud registreerimise järjekorras. Nendeks on võistlustöö number 7 märksõnaga “Ohverdus”, võistlustöö number 8 märksõnaga “Kaevik”, võistlustöö number 11 “Linnupesa” ja võistlustöö number 14 “Hingemajakas”. Konkursi auhinnafond on 12 000 eurot. Esialgu oli see kavas jagada kolme parima töö vahel nii, et võidutöö auhind on 7000 eurot, teise koha auhind 3000 eurot ja kolmanda koha auhind 2000 eurot. Žürii jättis endale õiguse võrdsete kavandite korral auhinnasummad ümber jagada ja seda ka tehakse. Konkursi korraldanud Hiiumaa muinsuskaitse seltsi juhatuse esimees Dan Lukas üles, et välja antakse üks esimene, üks teine ja kaks kolmandat preemiat.


Metsade teema kütab kirgi

On neid, kes leiavad, et metsaraie Hiiumaal on liiga intensiivne kui ka neid, kelle meelest on see igati normaalne ja ainuõige viis metsa majandamiseks. Sotsiaalmeediast võib pea iga päev leida mõne Hiiumaa metsade teemalise emotsionaalse vaidluse. Hiiumaa metsaseltsi juhatuse esimees Aira Toss leiab, et on arusaadav, miks metsateema kirgi kütab. “Mets on eestlaste jaoks oluline paik ja selle käekäik läheb inimestele korda. Teema juures, mis emotsionaalselt oluline, kaob tihti pragmaatiline kaine meel ära,” lisas Toss. Tema sõnul paistab ringi sõites raiete maht tõesti suurenenud olevat. “Üldjuhul näeb inimene lageraielanki ja rohkem ta väga ei vaata. Tasuks aga siiski vaadata ka langi kõrvale, et kui vana mets seal kasvab ja kas on juba uuenenud noor mets kõrval või mitte,” selgitas Toss. Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) Hiiumaa metsaülem Lembit Lühi ütles, et RMK raiemahud pole tegelikult märgatavalt suurenenud. Nii on RMK-l sel aastal kavas Hiiumaal raiuda 92 000 tm metsa, millest 12 000 tm on planeeritud harvendusraiest ja 80 000 tm lageraidest. Võrdluseks tõi ta, et mullu raius RMK Hiiumaal 771 hektarit metsa, kogus 90 290 tm puitu, üleeelmisel aastal 726 hektarit ja puidukogus oli 99 017 tm. Lühi sõnul on RMK-l tavaks raiuda planeeritud raielangid ühes piirkonnas korraga, mistõttu võib tunduda, et käsil on eriti suured raied. Kui võtta ette 2010. aasta 27. aprilli Hiiu Leht, siis seal ütleb Lühi, et 2009. aastal oli arvestuslik raielank 208 hektarit ja 56 000 tihumeetrit. Tegelikud numbrid näitavad niisiis midagi muud – arvestuslank on seitsme aastaga (2009–2016) kasvanud 3,5 korda, raiutud tihumeetrite hulk 1,8 korda.


Kaks hundijahiluba said lõunahiidlased

Pärast seda, kui Hiiumaa jahimehed kõik neli küttimisluba realiseerisid, andis keskkonnaamet kaks hundijahiluba juurde. Tänavu on kõik hundid tabatud Lõuna-Hiiumaal ja sinna, st Emmaste ja Käina jahipiirkonda ka lube lisaks anti. Eestis kokku suurendas amet huntide küttimismahtu kuue isendi võrra. Lisaks Hiiumaale anti kaks luba Lääne-Harju ja kaks Võrumaale.


EV100 kontsert ja vastuvõtt toimuvad Käinas

Hiiumaa vald korraldab reede, 23. veebruari õhtul kell 18 piduliku kontsertaktuse Käina kultuurikeskuses, kuhu on väga oodatud kõik vallakodanikud ühiselt Eesti sünnipäeva tähistama. Valla avalike suhete juht Liina Siniveer ütles, et kuni poolteist tundi kestval kontserdil on vahvaid üllatusi ning igas eas esinejaid igast Hiiumaa piirkonnast. Kokku astub lavale sümboolselt sada esinejat. Hiljemalt täna, 20. veebruaril ootab vallavalitsus teateid transpordisoovist Käinasse ja tagasi. Pärast aktust algab volikogu esimehe ja vallavanema kutsetega vastuvõtt.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised