16.02.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Maakonna teenetemärgi nominente 18

Sellest aastast annab Hiiu maakonna teenetemärki Hiiumaa vald, ettepanekuid sai teha kuni 12. veebruarini. Valla avalike suhete spetsialist Liina Siniveer ütles, et tähtajaks laekus 18 ettepanekut 16 isiku tunnustamiseks. Viimane Hiiu maasekretär Piret Sedrik tunnustas saavutust ning ütles, et maavalitsusele esitati tavaliselt viis kuni kümme kandidaati. Hiiumaa vallal on kavas välja anda kuni kolm teenetemärki. “Kellele, seda otsustab vallavalitsuse moodustatud komisjon tuleval nädalal,” selgitas Siniveer.


Ettevõtjate peamine murekoht – transpordiühendused

Vallavanem Reili Rand kohtus ettevõtjatega, et anda ülevaade valla käivitamisest ja vastata küsimustele. Teisipäeval Rannapaargus toimunud kohtumisel osalenud rohkem kui 30 ettevõtja peamine murekoht oli mandri ja Hiiumaa laevaühendus. “Kaks ja pool kuud tagasi tegime ettevõtjate liiduga toetuskirja, et Hiiumaa vald saaks kaasa rääkida ühistranspordi toimimisel, praegu aga on meie praamiühendus minu hinnangul madalhooaja üks halvimaid,” oli Hiiumaa ettevõtjate liidu esimees Tanel Malk kriitiline. Vallavanem vastas, et valla ettepanek ringleb seadusemuudatuseks ja valla lisamiseks riigihanke lepingupartneriks talle teadaolevalt riigikogu ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi vahel. “Ministeerium ei ole veel pidanud võimalikuks teha muudatust, et saarte omavalitsused saaks maavalitsusega sarnase otsustusõiguse parvlaeva- ja lennuühenduse korraldamisel,” ütles Rand. Tema sõnul sõltub hiidlaste huvidega arvestamine osapoolte koostöötahtest ja saare elanike võimest ennast kuuldavaks teha. Malga kommentaar kahe viimase aasta kogemusele tuginedes oli, et laua taga räägitakse väga ilusat juttu, aga tegelikult kasutatakse hiidlaste suhtes jõupositsiooni. “Viimases lõpus nägid nad, et maavalitsusel enam midagi väga teha pole ja pandi reisinumbrid ette ja öeldi, et nii on,” nentis Malk, viidates detsembrikuisele vaidlusele, kui maavalitsus ei nõustunud talviste reiside arvu vähendamisega argipäeviti ja laupäeval viielt neljale. Ettevõtjate liidu esimees rõhutas, et Hiiumaa pool peab saama seadusliku jõu, et need asjad edaspidi nii ei käiks.


Kaups: Messideta kaome pildilt

Hiiumaa turismiliit on aastaid osalenud lähiturgude messidel Soomes ja Lätis ning loomulikult Eestis – nii ka tänavu. Hiiumaa turismiliidu juhatuse liige Ly Kaups ütles, et hiidlastel läks tänavu messidel väga hästi. Messidest suurim oli jaanuaris toimunud Matka, kuhu hiidlased läksid teist aastat omaenda messiboksiga ja võtsid ka saarlased oma katuse alla. Messiboksis töötas viie päeva jooksul 12 Hiiumaa esindajat. Kaups luges Soome messi kordaläinuks – üks konkreetne mõõdik on, kui palju võtsid messiboksi külastajad kaasa Hiiumaa kataloogi. Tänavu oli see number 2200, mullu 1600. “Soome turg on jätkuvalt meie jaoks, nagu ka kogu Eesti jaoks, väga oluline ja kui me seal ei käi, siis unustatakse meid kiirelt,” nentis ta. “Meie konkurendid soomlastest turistide pärast on ju Saaremaa, Pärnu, Lõuna-Eesti, Ida-Viru – need on tugevad brändid, tugevalt esil ja Hiiumaa ei paista nende kõrval ilma ennast promomata.” Kõik messilkäimised said teoks tänu LEADER programmi toetusele, millele lisandub saare ettevõtjate panus. Kaups, kes messilkäike aastaid korraldanud ja tegi seda viimast korda, ütles, et messipindadele on alati tulnud toetust küsida. “Kahjuks meie ettevõtjad ei ole nii tugevad, et ise messidel käia. Just pinna rent on niipalju kallis, et väikeettevõtjal ei olegi väga mõtet üksi messile minna.”


Valdadel kulus kohtuskäimisele 22 000 eurot

Emmaste ja Pühalepa vald vaidlustasid mullu omavalitsuse sundliitmise otsuse riigikohtus. Peale seda kui riigikogu oli teinud otsuse, et sundliitmine on seaduslik, püüdis Hiiu Leht teada saada, kui palju vallad enda iseseisvuse eest seistes kohtuskäimisele kulutasid. Toonane Emmaste vallasekretär Kairi Arunurm vastas, et kõik sundühendamisega seotud menetluslikud protsessid, milleks vald kasutas advokaadibüroo TGS Baltic AS õigusabi, läksid Emmaste vallale maksma u 13 000 eurot. Täpset summat ta tollal veel öelda ei osanud, kuna üks arve oli laekumata. Päringu peale võttis lehega ühendust toonane Pühalepa vallavanem Ants Orav, kes ütles, et sundühendamise kulusid eraldi pole võimalik välja tuua, kuna need on osa valla üldisest õigusabilepingust. Hiiu Leht esitas esmaspäeval samal teemal päringu Hiiumaa vallavalitsusele. Valla rahandusosakonna juhataja Inge Elissaar vastas kolmapäeval, et sundliitmisega seoses kasutas Emmaste vald õigusabiteenuseid 13 921 eurot ja Pühalepa vald 8130 eurot. Kogukulu kahe valla peale kokku 22 051 eurot.


Restauraatorite “kärajad” Suuremõisas

Täna ja homme kogunevad Hiiumaa ametikooli kutsel Suuremõisa lossis muinsuskaitseameti, restaureerimisettevõtjate ja ehitiste restaureerimist õpetavate kõrg- ja ametikoolide esindajad. “Sellist esinduslikku, kõigi huvipoolte kokkusaamist pole varem Eestis korraldatud,” ütles Hiiumaa ametikooli arendusjuht Signe Leidt. Ühiselt otsitakse vastuseid küsimustele, millise eriala spetsialistidest ehitiste restaureerimisega tegelevatel ettevõtjatel kõige suurem puudus on ja millised pädevused restauraatoritel täpselt olema peavad. Samuti arutatakse, milline õppevorm on kõige efektiivsem, kas kooli- või töökohapõhine. Mõttetalgute tulemusel valmistatakse ette ehitiste restauraatorite kutsestandardid, mis Eestis seni puuduvad. Tööandjate ja erialaliitude esindajad koos õpetajatega kaardistavad ka restauraatorite õppe tulevikuvajadused.


Hiiu Pagar lõi kuklimüügirekordi

Hiiu Pagari leivatööstuses sündis sel aastal rekord – valmistati ja müüdi 22 000 vastlakuklit. Hiiumaa tarbijate ühistu juhataja Kaja Antons ütles, et kukleid tehti 24 protsenti ehk tervelt neljandiku võrra rohkem. Hiidlased pistsid sellest hiigelkogusest nahka 16 000 kuklit ja vaid 6000 viidi mandrile. “Kindlasti aitas rekordile kaasa lumi koos imeilusate talveilmadega,” kinnitas Antons.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised