09.02.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Maavanem jätkab tuttavas valdkonnas

Suur osa Eesti maavanemaid asus uude ametisse jaanuaris, aga mullu augustis Hiiu maavanema ametist priiks saanud Riho Rahuoja võttis koha uues kabinetis sisse alles eelmisel nädalal. Uus ametinimetus on Hiiu valla sotsiaalkeskuse juhataja ja sellega naasis Rahuoja valdkonda, millega olnud seotud 22 aastat. “Sotsiaalvaldkond on see, kus ma end tunnen piisavalt tugevana,” kinnitas Rahuoja, kes üheksa aastat juhtis Hiiu maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonda ning 13 aastat oli ametis sotsiaalministeeriumis asekantslerina. Teine argument, et Rahuoja tahtis väga jääda tööle kodusaarele, Hiiumaale. Kuna need kaks selles ametis kokku said, otsustas ta kandideerida ja osutus viie kandidaadi seast valituks.


Keskväljak valmib 2019, Käina Tuuletorn 2020

Kui piirkondade konkurentsivõime tugevdamise (PKT) investeeringutoetuste esimeses taotlusvoorus praakis meetme hindamiskomisjon kõik Hiiu maakonnast esitatud projektid välja, siis teises voorus eraldati kahele projektile 2,4 miljonit eurot. Kärdla sai 1,58 miljonit eurot toetust linna keskväljaku ümberehitamiseks, Käina 850 000 eurot turismiatraktsiooni ja elamuskeskuse Tuuletorn rajamiseks. Rahastuse saanud Kärdla keskväljak peaks uue näo saama järgmise aasta lõpuks, Käina Tuuletorni elamuskeskus valmima 2020. aasta kevadeks. Ümberehitusega on kavas muuta üsna amortiseerunud ja korrast ära keskväljak inimestele ja ettevõtlusele atraktiivsemaks. Suurim muudatus on, et ümber kujundatakse väljaku liiklusskeem ning senise ringliikluse asemel hakkab väljakut läbima üks autodele mõeldud sõidutee. Kaks, kokku 57 kohaga parklat, koondatakse Konsumi ja Mereagentuuri esisele. Kärdla büroohoone ja SEB pangamaja esine kuni Pritsumajani jääb aga jalakäijate ja puhkajate alaks. Väljakule lisatakse lipuväljaku funktsioon, keskele tehakse lehtla, mänguväljak ja veesilm koos purskkaevuga. Lisaks rajatakse rohealad ja talvisel ajal uisuväljak.


 Valgetähe saaja: Pean selle välja teenima

Presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi saanud VilmaTikerpuu ütleb, et teaks kohe nimetada sada inimest, kes temast rohkem Eesti riigi heaks teinud. “Tead, mina arvan, et teised said selle asja eest, aga mulle see on avanss ja see tuleb mul välja teenida,” ütles Vilma Tikerpuu Hiiu Lehele teisipäeval, kui oli kõrge autasu üle pisut järele mõelda saanud. “Ma võin puusalt tulistades nimetada sada inimest, kes on seda rohkem väärt kui mina!” Aga see, et seekord tunnustati ka bussijuhti ja kirjakandjat, on tema meelest väga hea. “Isegi head majahoidjat ja tublit Selveri müüjat võiks niimoodi märgata ja tunnustada!” leiab ta.


Kümme põhjust, miks minna Saaremaale

„Oleme hiljuti avastanud, et meite saarest lõuna pool asub üks päris huvitav saar, Saaremaa,“ tõdeb Hiiu Leht. Vesteldes nii saarlaste kui hiidlastega, pani toimetus kokku kümme head põhjust, miks kindlasti tasuks sellele kenale saarele sõita. Kui hiidlased-saaralsed turismimessidel kohtuvad, siis tögatakse üksteist vastastikku mehemoodi. “Ja me ei töga ainult messidel, kogu aeg kui kokku saame, aga see kõik on selline lõbus värk,” ütleb Aus. Näiteks käisid saarlased Eesti turismiinfokeskuste töötajatega Hiiumaal õppereisil ja peaaegu igas kohas, mida külastati, oli esimene kontrollküsimus, et on teil seltskonnas saarlasi ka. Mida siis Saaremaale vaatama minna? Näiteks Orissaare staadionil kasvab saare maailmapuu – eakas tamm, mis mõne aasta eest üleeuroopalisel konkursil Euroopa aasta puu auväärse tiitli pälvis. Veel on saarlased enda saare peale viinud Euroopa keskpunkti! See asub Kärla kandis Mõnnustes ja on tähistatud sealse rahvariide triibu värvidega.

 NÄDALALÕPUS: Tulekul Jääkala festival. Hiidlasest naljamees Andrus Roosa pidas 55. sünnipäeva ja koostab juba uut hiiu nalja kogumikku.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised