05.02.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Riikliku teenetemärgi saab kuus hiidlast

Kui paaril aastal on tulnud kurvastada, et presidendi teenetemärkide saajate loetelus pole ühtki hiidlast, siis seekord saab teenetemärgi kuus Hiiumaa inimest. Riigivapi II klassi teenetemärgi saab Hiiumaa suur patrioot, riigikogu esimees Eiki Nestor, kelle Hiiumaa kodu on Emmaste otsas. Valgetähe IV klassi teenetemärgi saab armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Roman Baskin, kel Kõpus suvekodu ning kes kõplaseks “löödi” 2007. aastal. V klassi teenetemärgi saab Hiiu murde tutvustaja ja Eesti-Soome suhete edendaja Järvi Lipasti (Kokla), kelle kodu Soomes ja sünnikodu Pühalepas. V klassi teenetemärgi saab tantsuõpetaja Helgi Taelma, kes Käina huvi- ja kultuurikeskuses töötanud selle loomisest 1996. aastal ning kelle juhendamisel tantsib 150 tantsijat üle kogu saare. Kärdla elanik Vilma Tikerpuu saab V klassi teenetemärgi kui kohaliku elu edendaja, terviseedenduse eestvedaja ja kultuurikorraldaja. Valgetähe medaliga tunnustatakse Hiiumaa haigla arsti ja nõukogu liikme Leonhard Kuke teeneid. Kukk, kelle kodu asub Emmaste kandis, on erialalt uroloog, samas ka tervishoiu edendaja.

 

12 000 eurot kodude tuleohutuse parandamiseks

Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Viktor Saaremets ütles, et igal aastal sureb Eestis õnnetuste tõttu, mida saaks vältida, 900–1000 inimest. Mulli eraldas riik 1,5 miljonit eurot, et teha üle Eesti tuleohutuks 500 kodu. Hiiumaale eraldati ligi 12 000 eurot, millega peab korda saama vähemalt kolm kodu. Maksimumsumma, mida ühele kodule kulutada saab, on 5000 eurot. Hiiumaa vald on kolm kodu juba välja valinud. Päästekeskuse andmetel on n-ö potentsiaalseid kodusid, kus inimene võib tulekahjus hukkuda, saarel üsna palju. Viimasel kahel aastal on ennetajad külastanud igal aastal 300–400 kodu ja tõsised probleemid on umbes 50 Hiiumaa kodus.

 

Omniva võtab kirjakaste vähemaks

Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles, et Omniva andmetel on saarel 61 kirjakasti, millest 24 kasti ei postitatud vaadeldud kuu aja jooksul mitte ühtegi kirja ning 25 kasti pandi kuu aja jooksul vähem kui viis kirja. Omniva meediasuhete juht Mattias Kaiv ütles, et see, milliseks kirjakastide võrk Hiiumaal kujuneb, selgub peale kohalikelt elanikelt tagasiside saamist. “Ootame kohalike elanike tagasisidet, kuna nemad oskavad ju öelda kõige paremini, kus kohalik kirjakast võiks asuda,” selgitas Kaiv. Tagasisidet ootab Omniva hiidlastelt 20. veebruarini meiliaadressil info@omniva. ee või telefonil 6 616 616. 

Näitus mälestusmärgi konkursitöödest

Hiiumaa muinsuskaitse seltsi juhatuse esimees Dan Lukas ütles, et reedeks, 16. veebruariks selguvad Vabadussõja mälestusmärgi konkursi võidutööd ja märgusõnad, ümbrikud tööde autorite nimedega avatakse hiljem. Võidutööde autorid selguvad teisipäeval, 20. veebruaril kell 13 Hiiumaa muuseumis. Samas antakse üle auhinnad ja avatakse näitus konkursitöödest.

 

Hiiumaa sada väljahingamist

Nelja Nurga Galerii Kärdlas ja Hiiumaa loovisikute vabaühendus HiKu on eest vedamas loominguliste hiidlaste ja Hiiumaaga seotud inimeste tegemisi tutvustavat sarja “Hiiumaa sada väljahingamist. EV100”. Galerist Kalli Sein ütles, et vabariigi juubeliaasta ja Euroopa kultuuripärandi aasta loob hea tausta ja võimaluse koguda ja tutvustada Hiiumaaga seotud kultuuri. Tänu näituse koostamisele õnnestus tutvuda paljude huvitavate inimestega ja saada uusi kontakte – töid sai kokku rohkem kui sada. Isegi autoreid kogunes rohkem kui maagiline sada. Nii jagubki Eesti riigile sünnipäevakingituseks mõeldud näitusi suveni välja. Seina sõnul on valik väga kirev ja mitmekülgne ning töid ja esinemissoove lisandub järjest. Esimese näituse kolmest avavad galeristid Kalli ja Valev Sein juba neljapäeval, 8. veebruaril kell 17.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised