01.02.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht


Muinsuskaitseobjektid saavad rohkem toetust

Muinsuskaitseameti restaureerimistoetustest tuleb Hiiumaale tänavu päris korralik summa – seitsmele objektile 70 000 eurot. Mullu toetas amet Hiiumaa objekte vaid 14 000 euroga ja tunamullu 18 000 euroga. Hiiumaa ametikool saab ligi 19 000 eurot toetust Suuremõisa mõisa peahoone teise korruse saali uhkete barokkmaalingutega lae restaureerimistöödeks. Suurim summa, 20 000 eurot läheb Kärdlas asuva kalevivabriku elamu ehk käsitööseltsi Meistrite maja katuse restaureerimistöödeks. Hiiumaa muuseum aga sai Kärdlas asuva peahoone nn Pika maja esmasteks avariitöödeks 6700 eurot. Selle eest on kavas osaliselt asendada katusekate ja vahetada veelauad. SA Hiiumaa Muuseumid direktor Toomas Kokovkin just väga rõõmus polnud, kuna vastavalt hinnapakkumisele on tegelik vajaminev summa Pika maja juba üsna kehva väljanägemise parandamiseks 35 000 eurot. “Peame ise teenima ja projekte kirjutama – muid võimalusi pole,” nentis Kokovkin. “Proovime pääseda ka vallaeelarve reale, aga nagu näha koalitsioonilepingust, siis muuseum prioriteetide hulgas pole...,” oli direktor üsna murelik.


Selveri ostjad annetasid 3300 eurot

Teisipäeval andis Hiiumaa Selveri juhataja Krista Metsand Hiiumaa haiglale üle heategevuskampaania “Koos on kergem” käigus kogutud 3300 eurot. Annetuse võtsid vastu haigla juhatuse liikmed Tõnis Siir ja Riina Tamm. Tamm tänas ja ütles, et annetuse eest soetatakse patsientidele voodipesu ja inhalaatoreid. “Korralikud madratsid meil on, aga tekke ja patju pole ammu haiglale ostetud – need on tegelikult väga tarvilised asjad ning selle raha eest peaks neid ikka saama,” arutles Tamm. Eelmise aastas suurim investeering tehtigi Selveri toetusega, lisaks soetati omavahenditest tomograafile uus lamp. Siir, kes on haigla juhatuse liige oktoobrist, hindas haigla majanduslikku olukorda peale ühinemist PERHiga ja pangalaenu tagasimaksmist kergemaks, kuid lisas, et pikas perspektiivis ei ole see siiski jätkusuutlik, kuna saarel on elanikke vähe. “Hiiumaa haigla võiks olla Eestis pilootprojekt, kuna see on kõige väiksem, et vaadata, kas üldhaiglad võiksid saada tagasi eelarvelisteks asutusteks,” ütles Siir. “Sellest on pikalt räägitud ja ma väga loodan, et lähiajal jõuame ka tegudeni ja otsusteni.”


Kärdla elanikud tahaks, et tänavad saaks rutem lumest puhtaks

Kärdla elanikud kurdavad, et kõnniteedelt on lumi õigel ajal ära lükkamata ja jalakäijail tuleb kas lumes sumbata või minna sõiduteele. Hiiu Lehe lugeja kirjeldas olukorda, kus eelmise nädala lumisel hommikul oli Kalda tänava lasteaia juures kõnniteel lumi. Lugejale tundus olukord lasteaia juures koguni ohtlik, sest lükkamata kõnniteedel ei saanud liigelda ja lapsevanemad olid sunnitud kõndima autoteel, lapsed kelguga järel. Hommikuti on liiklus lasteaia juures tihe, sest paljud vanemad toovad lapsed lasteaeda autoga. Samas on ka bussijaam, kust hommikusel tipptunnil väljub mitu liinibussi. Tol hommikul oli liiklus lasteaia ümbruses häiritud, kinnitas too lapsevanem. Kärdla teede-tänavate talihoolduse eest vastutab AS Eesti Keskkonnateenused. Ettevõtte Hiiumaa osakonna juhataja Aivo Kriiska ütles eile, et Kärdla tänavad jagunevad vastavalt hooldustasemetele ja nende lumest puhastamiseks on ette nähtud erinevad reageerimisajad. “Meie reageerimisaeg algab alles siis, kui sadu on lõppenud, aga jälgime alati ise ilmateadet ja enamasti oleme lund lükkamas juba enne saju lõppu,” selgitas Kriiska. “Oleme talihooldusega valmis jõudnud õigeaegselt, kohati oleme madalama hooldustasemega tänavad jõudnud lumest puhtaks lükata isegi kiiremini kui nõutud,” ütles Kriiska. Samas lisas ta, et saab inimeste murest aru: “Üritame anda endast parima, et tänavad korralikult hooldatud oleks.”

LEHES VEEL: Dagmar Tarkmees valdab meetodeid füsioteraapiast nõelravini; Nädalalõpus Harri Rinne intervjuu Jaanus Nõgistoga; lehe vahel Hiiumaa valla leht.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised