12.01.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Mänd ja Valk lahkusid erakonnast

Reformierakonna Hiiumaa piirkonnaorganisatsiooni (PKO) juhatus arutas 5. jaanuari laiendatud istungil kahe erakonna liikme, Artur Valgu ja Tarmo Männi väljaheitmist erakonnast. Kohal olnud kuuest juhatuse liikmest hääletas otsuse poolt viis, üks jättis hääletamata. Enne seda oli juhatus teinud koostööettepaneku Hiiumaa vallavolikogussse kuuluvatele erakonnaliikmetele. PKO juhatuse esimees Riho Rahuoja ütles, et koostööd nõustus tegema Üllar Padari, Tarmo Mänd ei pidanud vajalikuks ettepanekule vastata. “Peale otsusest teada saamist esitas Tarmo Mänd avalduse erakonnast lahkumiseks ega ole enam erakonna liige,” teatas Rahuoja kolmapäeval. Männi erakonnast väljaarvamise põhjusena nimetas ta Reformierakonnaga konkureeriva valimisliidu moodustamist ja juhtimist ning huvi puudumist edasiseks koostööks erakonnas. Artur Valgu väljaarvamist erakonnast põhjendati Hiiumaa PKO juhatuse suuniste ja otsuste mittetäitmise ja erakonna maine kahjustamisega. Artur Valk ütles eile, et astub samuti vabatahtlikult erakonnast välja. “Otsustasime Tarmoga, et me ei lase enda üle irvitada,” oli Valgu kommentaar.

Kala ja Võrk kevade ootel

Aasta hiidlane 2017 Imre Kivi tegi saareelanikele ja külalistele tõelise kingituse – Heltermaa maanteel asub esindusliku välimusega kalapood, mis pakub esinduslikku kalavalikut. Poodi sisse astudes muheleb OÜ Stonefish juht Imre Kivi, et käis veel 10. jaanuaril mõrda välja võtmas, tavaliselt on see töö novembrikuuga lõppenud. “Ilmad on nii soojaks läinud, talved lühikesed, kala uimane,” tõdeb Kivi. Praegu tuleb merest haugi, säinast, kiiska. Hiidlase talvised söögikalad aga on  kilu ja räim. Talv siiski kauplemist eriti ei soosi. Põhjus proosaline – ostetakse vähe, sest ostjaks on vaid kohalik rahvas. Peale poe avamist mullu septembris oli uudistajaid palju, päris paljud neist on siiski jäänud poe püsiklientideks. Enim nõutakse hooajakala. Kivi selgitab, et Hiiumaal on kindlad kalahooajad: praegu on kilu, kevade poole tuleb räim, seejärel tuulehaug, pärast tuulehaugi tuleb lest, mille hooaeg kestab kõige kauem, seejärel tuleb taas räim ja ring saab täis uuesti kiluga.

Kultuuripärli tiitliga pärjati HiiuIngli ehitaja

Eile jagas Eesti kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp 2017. aasta preemiaid pidulikul koosviibimisel Kärdla kultuurikeskuses, tunnustades üheksat saare kultuurielu rikastanud inimest. Suurima tunnustuse, 2000eurose preemia Kultuuripärl 2017 pälvis halulaeva HiiuIngel ehituse projektijuht ja Hiiumaa merekultuuri edendaja Ain Tähiste. Külaelu ja hiiu nalja edendaja Tõnu Otsason pälvis kultuurivaldkonnas kohalolemise ja hiiu nalja päevade korraldamise eest 1500eurose preemia “Tänu ja Kummardus”. Kõpu majaka fondi 500eurose preemiaga pärjati Käina kandi kultuurijuhti Ly Meldorfi. Ka Hiiu Lehe toimetus esitas kaks kandidaati tunnustamiseks aastatepikkuse panuse eest preemiaga “Tänu jakummardus”. Kõigi preemiasaajate nimed leiab Hiiu Lehest või veebist www.hiiuleht.ee Eesti kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupi 2017. aasta preemiate saajad valis komisjon 30 esitatud kandidaadi seast.


Tervisekeskus tuleb siiski ka Kärdlasse

Tervisekeskuste rajamise programmi teises taotlusvoorus plaanitakse toetada seni veel katmata jäänud tõmbekeskused, sh Kärdla, kuhu rajatakse esmatasandi tervisekeskus. Tervisekeskus ehitatakse praegusesse polikliiniku majja ja perearstid kolivad sinna. Polikliinik kolib praeguse sünnitusosakonna ruumidesse, millele omakorda leitakse ruumid haigla peakorpuses. Nõukogu liige Reili Rand ütles Hiiu Lehele, et koostöö perearstidega on hästi sujunud ning sisulised otsused tervisekeskuse rajamiseks tehtud. “Minu andmetel pidi koostöölepe allkirjad saama juba aasta lõpus,” ütles Rand. Programmi esimeses voorus Hiiumaalt taotlust ei esitatud. Põhjuseks, et Kärdla perearstikeskus ei soovinud tervisekeskuse loomises osaleda. Mullu aprillis tuli sõnum, et asi on muutumas ja püütakse jõuda selleni, et investeering saaks teoks. Siiki tuli maavanemal hiljem Hiiu Lehe veergudel selgitada, et teade oli ennatlik ja kokkuleppele siiski veel ei jõutud. Teine taotlusvoor on kavas avada veebruaris.    Rohkem uudiseid www.hiiuleht.ee

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised