09.01.2018

Osavald võiks olla meie konkurentsieelis

Ajaleht Postimees kritiseeris karmilt haldusreformi Hiiumaal, nimetades osavaldade süsteemi Potjomkini külaks, kus pealtnäha midagi justkui muudeti, kuid tegelikult ei muutunud midagi.

Kas ja mis muutus ning miks valiti Hiiumaal osavaldade variant, selgitab Käina osavallavanem Omar Jõpiselg. Jõpiselg nentis, et tugevate osavaldade mudel oli selgroog, mille ümber Emmaste-Pühalepa-Käina olid valmis üldse laua taha astuma. “Käina poolt oli meil tunnetus, et reformist pole pääsu ja muutustega tuleb kaasa minna, püüdes vähemalt mitte lõhkuda seda, mis Hiiumaa valdadel oli õnnestunud üles ehitada.”

Jõpiselg leiab, et mistahes julgelt välja kantud erisused meie elukorralduses on need, millega suudame mandrist eristuda ja ehk ka saareelanikke juurde saada.
“Usun, et Hiiumaa paistab jätkuvalt hubane, lihtne ja inimlik – nii nagu oli ka asjaajamine meie vallamajades. Suur, hõre Hiiumaa oma keskpärase bürokraatiaga ühes keskpunktis, ei toetaks kindlasti sidemete hoidmist suvehiidlastega ega aitaks kaasa Hiiumaa kasuks otsustamisel.”

Suurte õigustega osavaldade mudel oligi kaalumisväärne üle Eesti ainult paaris kohas, kus olid Hiiumaaga analoogsed eeldused – suur pindala ja hõre asustus, kuid ühtlaselt arenenud piirkonnad ja nende tugev identiteet ning kolm kuni kuus liitujat.

Küsimusele, kas hiidlased tegid haldusreformi nii, et midagi ei muutunudki, vastas Jõpiselg nii: “Hiiumaal on Hiiumaa vald, otsustajaks Hiiumaa valla volikogu ja valitsejaks Hiiumaa vallavalitsus. Ainsuses. Välistatud on võimalus, et mõni otsus jääb langetama seetõttu, et “üks neljast vallast või osavallast pole nõus”.”

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised