04.01.2018

Millest kirjutab värske Hiiu Leht

Politseijuht: Möödunud aasta oli politseile rahulik

Politsei jaoks möödusid jõulud ja aastavahetus Hiiumaal suhteliselt vaikselt, ka lõppenud 2017 oli aasta varasemaga võrreldes rahulikum ja lahenduse leidis aasta lõpul toime pandud Hiiumaa esimene kunstirööv. Pühadel ajal tegeles politsei 25 korrarikkumise juhtumiga, neist kaks tõsisemat toimusid korteriseinte vahel ning kaudselt või otseselt olid kannatanuteks perede lapsed. Politseile meeldib, et Hiiumaa autojuhid on olnud väga mõistlikud – 2. jaanuaril kontrolliti Kärdlas ja Käinas kokku 230 juhti ja kõik nad olid kained. See oli viimasel ajal juba kolmas reid, kus politseil pole olnud vaja maid jagada ühegi joobes juhiga. Allik ütles, et mullune aasta oli Hiiumaa politseinike jaoks üldse sündmustevaesem ning seda kinnitavad nii numbrid politsei statistikast kui tema enda sisetunne. Vähem oli nii väär- kui kuritegusid, samuti merepäästejuhtumeid, rohkem teatati vägivallast.


Hiiumaa vald alustas tööd

Vallavanem Reili Rand ütles, et esimene töönädal Hiiumaa vallas on kulunud uue töökorralduse sisseseadmiseks. 1. jaanuarist alustasid tööd kuus uut ametiasutust: Hiiumaa vallavalitsus ning Emmaste, Kõrgessaare, Käina, Kärdla ja Pühalepa osavallavalitsus. “Seega jätkub töö kõigis vallamajades ning Kärdla keskväljaku vallamajas tegutsevad nii Hiiumaa vallavalitsus kui Kärdla osavallavalitsus,” selgitas Rand. Volitused said osavallakogud ning kolm alustanud osavallavanemat Käinas, Emmastes ja Pühalepas. “Kärdla ja Kõrgessaare osavallakoguga on plaanis kohtuda jaanuari esimeses pooles, et arutada võimalikke osavallavanema kandidaate,” lisas vallavanem. Hiiumaa vallas on esialgu 73,05 teenistuskohta, neist veel täitmata kümme. Hiljem töökohtade arv väheneb. Enamik valla teenistujaid jätkab senistel töö- ja ametikohtadel. Nendega saab kontakti meiliaadressidel: eesnimi.perekonnanimi@hiiumaa.ee ning endistel telefoninumbritel. Sujuvaks üleminekuks on kasutusel ka endised meiliaadressid. Toimib ka valla uus koduleht aadressil vald.hiiumaa.ee 

Kuubikmajad pürgivad Põhjamaade turule

Soomlane, soomerootslane, norrakas ja hiidlane asutasid ettevõtte – kõlab peaaegu nagu naljaloo algus, kuid asutajatel on tõsi taga ja valmis plaan hakata Põhjamaade turule valmistama clampingstiilis puhkemajakesi. Ettepaneku ühisfirma loomiseks tegid Hiiumaal resideeruva Norra riigi kodaniku Jørn Johanseni äripartnerid Jens Mahlberg ja Jonas Wrede. Arhitekt Jonas on maja jooniste autor, Jens tegeleb turunduse ja edasimüügiga, äripartneriteks kutsuti Jørn Johansen ja Ly Kaups. Viimane on ühtlasi ka juhatuse liige. “Eestis oli ettevõtet kõige lihtsam alustada,” selgitas Kaups, miks ettevõte siin loodi. Mullu augustis asutatud OÜ Cuuben Houses tegeleb 10ruutmeetrise põrandapinnaga puhkemajade arendamisega. Johansen ütles, et talle hakkas idee meeldima just sellepärast, et maja on nii väike. Ta selgitas, et alla 10ruutmeetrise põrandapinnaga ehitise jaoks pole Soomes, Rootsis ja Norras vaja ehitusluba ning ehitada tohib ka veekogu lähedale. “See kontseptsioon meeldib mulle väga ka sellepärast, et selle püstitamiseks kulub nii vähe aega ja see on loodussõbralik,” rääkis Johansen. 

Vabadussõjas langenute auks helisesid kirikukellad

Kolmapäeval korraldas Kaitseliit Kärdla kiriku ees asuva teises maailmasõjas hukkunud hiidlastele pühendatud mälestussamba juures rivistuse, et vaikusehetkega anda au Vabadussõjas langenutele. Täpselt kell 10.30 helisesid kõigi Hiiumaa kirikute kellad tähistamaks Vabadussõja relvarahu aastapäeva ja mälestamaks Eesti vabaduse eest langenuid. Kellade helistamise tava saarel algatas Hiiumaa muinsuskaitse selts. Seltsi liikmed on uurinud ka seda, kui palju hiidlasi Vabadussõjas osales. Mittetäielikel andmetel oli neid vähemalt 806. Ka on selts algatanud Vabadussõja mälestussamba rajamise Pühalepa kiriku esisele. Algatajad loodavad, et Tartu rahu 100. aastapäevaks 2. veebruaril 2020 on ka Hiiumaal koht, kus mälestada Vabadussõjas langenud hiidlasi.

 Facebook kommentaarid
 Lisa oma kommentaar (hiiuma.ee registreerinud kasutaja)
Kommentaariumisse saavad siseneda ainult registreerunud kasutajad!* 
Nimi: 
Salasõna: 

Registreerun kasutajaks

* Kui oled salasõna unustanud, saada registreerumisel kasutatud e-posti aadressilt kiri toimetus@hiiumaa.ee
 
 
Uudised